Kultura

„Italia w Centrum”. Czy miłość jest jak aukcja?

„Konesera” Giuseppe Tornatorego zobaczymy już 20 lutego w GCF-ie. Mat. prasowe

„Konesera” Giuseppe Tornatorego zobaczymy już 20 lutego w GCF-ie. Mat. prasowe

Projekt „Italia w Centrum” otworzył klasyk Federico Felliniego „La Strada”. Pełna widownia w Gdyńskim Centrum Filmowym to dowód na to, że włoskie kino wciąż jest w modzie. Tym bardziej, że seansom towarzyszy żywa dyskusja. Kolejnym filmem, którego nie można przegapić, będzie „Koneser” w reżyserii Giuseppe Tornatorego.

 
 „Italia w Centrum” to przegląd filmowy stworzony dla miłośników włoskiej kultury, sztuki i kinematografii. Przed pierwszą projekcją na włochomaniaków czekał przedpremierowy pokaz filmu „Lepsze jutro” w reżyserii Nanni Moretti. Natomiast w styczniu widzowie obejrzeli „La Stradę” Federico Felliniego.
– Po drugim seansie mogę śmiało stwierdzić, że projekt jest trafiony. Widownia była pełna, a dyskusja po filmie – bardzo ożywiona. Kolejnym włoskim dziełem, z którym się zmierzymy, będzie „Koneser” Giuseppe Tornatorego. To wbrew pozorom nie tylko opowieść o sztuce, ale przede wszystkim o przemianie i miłości. A co z tego wyniknie, przekonamy się już 20 lutego podczas seansu w Gdyńskim Centrum Filmowym – opowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.
 

Intrygująca opowieść o ludzkiej naturze


Oryginalny tytuł filmu „La migliore offerta” w tłumaczeniu na język polski brzmiałby „Najlepsza oferta”. Główny bohater (w tej roli Geoffrey Rush), człowiek już niemłody, jest wybitnym znawcą sztuki i prowadzi dom aukcyjny. Sam również ma imponującą kolekcję dzieł, którą stworzył dzięki swojemu doświadczeniu i pozycji na rynku, nie całkiem uczciwie, a która zarazem jest wyrazem jego nietypowego stosunku do kobiet.

Pod wpływem pewnych wydarzeń cały ten stateczny uporządkowany świat zacznie się zmieniać, a Giuseppe Tornatore zada widzom pytanie: czy miłość jest jak aukcja?

W odpowiedzi na to pytanie – a także inne związane ze sztuką i namiętnościami, jakie ona potrafi wzbudzać – pomoże nam ks. dr Krzysztof Niedałtowski. Znawca i miłośnik Italii, teolog i religioznawca, wykładowca akademicki, prowadzący m.in. zajęcia z historii sztuki na italianistyce na Uniwersytecie Gdańskim, duszpasterz środowisk twórczych, a także rzeczoznawca z kompetencjami do wyceny dzieł sztuki. Autor książki „Zawsze ostatnia wieczerza”, w której opisuje setki rzeźb, obrazów i fresków przedstawiających, jak sam pisze: „kolację trzynastu mężczyzn sprzed 20 wieków”. Rozmowę po seansie poprowadzi wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Kiedy?

  • wtorek, 20 lutego o godz. 18.00.

Gdzie?

  • Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2.

Bilety dostępne są w kasie GCF-u lub na stronie internetowej.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziemy również na Facebooku.

Projekt powstaje we współpracy miasta, Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Istituto Italiano di Cultura di Varsavia.

ikona

Zobacz także