Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

collage składa się z czterech grafik: od lewej: pół twarzy kobiety w weselnym kwietnym wieńcu, niebieska grafika z falą dla akcji

Co czeka nas w ten weekend? Sprawdźcie sami//collage z materiałów prasowych

Jest wrzesień, jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Święto polskiego kina to nie tylko emocje na srebrnym ekranie, ale też prestiżowy przegląd polskiej kinematografii, gdzie rodzime produkcje walczą o najwyższe laury. 17 września, w ostatni dzień festiwalu, na jeden wieczór Gdynia stanie się stolicą polskiego filmu. Co jeszcze czeka nas w ten weekend? Sprawdźcie sami.



Finał 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
O godz. 17.00 na czerwonym dywanie, na szlaku z Hotelu Mercure Gdynia Centrum do Teatru Muzycznego, w blasku fleszy będzie można zobaczyć twórczynie i twórców najciekawszych polskich filmów – gwiazdy tegorocznego festiwalu, posłuchać na żywo ich dowcipnych komentarzy i krótkich rozmów, a nawet... zrobić sobie zdjęcie z gwiazdami kina. Zapraszamy na Czerwony Dywan tuż przed Galą Wręczenia Nagród 47. FPFF. Wydarzenie będzie też transmitowane online na kanale YouTube festiwalu.
Nim to nastąpi, o godz. 15.00 odbędzie się uroczystość nadania duktowi pieszemu krzyżującym się na pl. Grunwaldzkim z al. Andrzeja Wajdy nazwy: aleja Filmowców Polskich. Wezmą w niej udział: prezydent Wojciech Szczurek, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Wyrusz w świat zagadek linią 101
Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. 17 września, jak co roku, między Gdańskiem a Gdynią kursować będzie – bezpłatną linię 101. Z tej okazji odbędzie się gra miejska „W świat zagadek linią 101”.
Czeka rywalizacja, trochę ruchu, ale przede wszystkim… dobra zabawa.
Uczestnicy będą mieli zadania do wykonania – w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Wszystkie będą zlokalizowane w pobliżu trasy linii 101, której w tym roku… nie będą obsługiwać wyłącznie autobusy.
Szczegóły na fb Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.
Operatorem linii 101 są: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, ZKM Gdynia i Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.

Pokaz filmu ukraińskiego pt. „Spadok. Wedding”
Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza 17 września o godz. 17.00 na „Spadok. Wesele.” To pełnometrażowy film dokumentalny, który opowiada o zwyczajach i ceremoniach ślubnych z różnych części Ukrainy.
Film jest w języku ukraińskim, z angielskimi napisami. Dzięki temu obrazowi widz zanurzy się w świecie bogatej, jasnej i różnorodnej kultury weselnej 8 regionów kraju: Kijowa, Czerkasy, Czernihów, Iwano-Frankowsk, Zakarpacie, Charków, Równe i Czerniowce.
Autorzy projektu zwracają szczególną uwagę na dokładność odwzorowania każdego z elementów. Tak, wszystkie kostiumy pokazane w filmie to autentyczne stroje narodowe, które są starannie zachowane w prywatnych kolekcjach, a pieśni, które będą grane, to nieznane dotąd regionalne pieśni weselne, które zostały specjalnie odnalezione, nagrane i odtworzone dla „Wedding Heritage”.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.
Wstęp wolny.

Gra z mapą i kompasem
17 września o godz. 9.00 odbędzie się gra z mapą i kompasem, tym razem w Orłowie na Kolibkach.
Gra z mapą i kompasem to cykl imprez skierowanych dla mieszkańców miasta, podczas których można nauczyć się podstaw nawigacji w terenie i czytania mapy. Zakończenie imprezy o godz. 13.00.
Punkt startu: 54°28'22.6"N 18°33'25.1"E.
Gra z mapą i kompasem finansowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. Udział w imprezie jest bezpłatny, koordynatorem wydarzenia jest Gdyńskie Centrum Sportu.

Spacer z historią
18 września Gdynia kulturalna i Rada Dzielnicy Śródmieście zapraszają na spacer pt. „Stan bezpieczeństwa publicznego – historyczny raport o kryminalnych historiach centrum Gdyni”. Prowadzenie Arkadiusz Brzęczek.
Start o godz. 11.00 sprzed Centrum Aktywności Rodziny (ul. Świętojańska 1).
Wstęp wolny.

Akcja „Sprzątamy Bałtyk”
Fundacja Mare zaprasza 17 września w godz. 12.00-16.00 do udziału w akcji „Sprzątamy Bałtyk”.
O tym, że plastik jest jednym z poważniejszych problemów, z jakimi zmaga się Morze Bałtyckie nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Wystarczy uważnie patrzeć pod nogi podczas spaceru po plaży, a problem widoczny jest gołym okiem. Według danych HELCOM, na każdych 100 metrach plaży znaleźć można średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Plastik, który znajduje się na plaży, z dużym prawdopodobieństwem trafi także do morza, stwarzając zagrożenie dla środowiska. W większe odpady, takie jak sieci, żyłki, czy torebki foliowe, zaplątywać się mogą zwierzęta. Mniejsze (mikro- i nanoplastiki) są natomiast mylone przez stworzenia morskie z pożywieniem, a ponadto znacznie trudniej je ze środowiska usunąć. Konieczne jest więc zapobieganie przedostawania się tworzyw sztucznych do środowiska morskiego, jeśli chcemy, by w przyszłości morze tętniło życiem.
Spotykamy się w samo południe na plaży przy molo w Orłowie. Organizator zapewnia worki i rękawiczki.

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2022 09:51
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.09.2022 12:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona