Kultura

Kamera – akcja! 10 lat Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Uczestnicy 10. urodzin Gdyńskiej Szkoły Filmowej machają do wspólnej fotografii. Wśród gości nie zabrakło prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka // fot. Magdalena Czernek

Uczestnicy 10. urodzin Gdyńskiej Szkoły Filmowej machają do wspólnej fotografii. Wśród gości nie zabrakło prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka // fot. Magdalena Czernek

Od dekady kształci studentów z całej Polski. Reżyserskie szlify uzyskały tam również osoby z Ukrainy, Australii czy Nowej Zelandii. Młodzi adepci sztuki filmowej zdobywają w niej praktyczną wiedzę o kinie oraz pracy na planie. I to z powodzeniem, bo kolejni absolwenci wygrywają nagrody na festiwalach w kraju i poza jego granicami. Gdyńska Szkoła Filmowa obchodzi swoje 10. urodziny. W czwartek, 1 października, rozpoczęła też nowy rok akademicki.


Mija 10 lat od powstania Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Została ona powołana w styczniu 2010 roku z inicjatywy Wojciecha Szczurka – prezydenta Gdyni, Leszka Kopcia – dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. Pierwsi studenci zaczęli tu swoją przygodę z filmem, na kierunku reżysersko-operatorskim, w październiku 2010 roku. Od tego momentu Gdyńska Szkoła Filmowa nieprzerwanie kształci młodych filmowców. I może się pochwalić wieloma sukcesami. W ciągu tych 10 lat filmy wyprodukowane przez studentów gdyńskiej filmówki zjechały cały świat – od Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kanady po Koreę. Wśród wykładowców szkoły są znakomitości polskiego kina.

– Wydarzenia dziesięciu lat obfitowały, jak w każdym dobrym filmie sensacyjnym, w niesłychaną ilość zwrotów akcji. Nasi studenci, pod szyldem szkoły, wyprodukowali swoje filmy dyplomowe. Zdobyli ponad 80 nagród i 200 nominacji na festiwalach polskich i zagranicznych. Dwa razy znaleźliśmy się w Cannes, co jest ewenementem w historii polskiej kinematografii, jeśli chodzi o krótkie filmy fabularne. Świętujemy sukcesy, ale też chcemy spojrzeć z jakąś perspektywą w przyszłość. Mam nadzieję, że nadal tak udaną. Czekamy na debiuty naszych absolwentów, bo właśnie się szykują. Są na etapie wstępnych prac produkcyjnych – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Jubileusz trzeba było uczcić. Z okazji 10. urodzin Gdyńskiej Szkoły Filmowej odbyła się uroczysta gala. Goście zebrali się w czwartek, 1 października, w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Uroczystość była połączona z inauguracją nowego roku akademickiego. Całość transmitowano online. W wydarzeniu wzięli udział: parlamentarzyści, samorządowcy, pracownicy gdyńskiej filmówki, studenci pierwszego roku i osoby związane z uczelnią. Wśród gości nie mogło też zabraknąć prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

– Doskonale pamiętam emocje, rozmowy na temat pomysłu stworzenia szkoły filmowej w Gdyni, który wydawał się wtedy niezwykle odważny. Kiedy wybrzmiewał w ustach przede wszystkim Leszka Kopcia i Jurka Radosa, bo z nimi prowadziłem pierwsze rozmowy, to byłem przekonany, że w rękach takich osób, jak oni, to po prostu musi się udać. To projekt, który sprawił jedną z największych radości mnie osobiście, ale myślę, że również bardzo wielu mieszkańcom naszego miasta. Wpisał się w opowieść o Gdyni filmowej, o Gdyni, która ukochała swój Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. A ten festiwal zaczął promieniować w sposób niezwykły. To Szkoła Filmowa zainspirowała nas do tego, żeby porwać się na coś takiego jak Gdyńskie Centrum Filmowe. Bardzo wiele projektów, które tu się odbywały, te dziesiątki tysięcy gdynian, które przewija się przez to miejsce każdego roku, najlepiej dowodzi, jak wspaniale rozgrywa się ta filmowa historia w Gdyni. Kiedy co roku śledzimy sukcesy absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, to dowód na to, że ta szkoła nie tylko była marzeniem, ale stała się także cudowną rzeczywistością – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 


Z okazji jubileuszu prezydent Gdyni wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Medale Civitas e Mari -Miasto z Morza otrzymali Robert Gliński - reżyser, scenarzysta i autor programu nauczania gdyńskiej filmówki oraz Grzegorz Łoszewski - scenarzysta i wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej. To oni są  ludźmi, dzięki którym marzenie o szkole filmowej w Gdyni się ziściło.
 
Wyróżniony został także sam włodarz naszego miasta. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał Medal 10-lecia Gdyńskiej Szkoły Filmowej za wybitne zasługi dla powstania szkoły i rozwoju edukacji filmowej w Polsce. Wręczyli mu go: konsul honorowy Danii - Julian Skelnik (przewodniczący Rady GSF) oraz Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
 
Urodzinowa gala była połączona z inauguracją nowego roku akademickiego. Studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie i przeszli immatrykulację. Przygotowali również film, w którym się przedstawili. Potem wykład inauguracyjny pt. „7 grzechów głównych reżysera polskiego” wygłosił prof. Robert Gliński.

Uroczystość uświetnił występ Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i orkiestry Rebel Babel Ensemble. Nie zabrakło też wspomnień z ostatnich 10 lat działalności szkoły oraz wspólnej pamiątkowej fotografii.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.10.2020 07:49
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.10.2020 07:55
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona