Kultura

Kwiecień w Muzeum Miasta Gdyni

Zapraszamy do muzeum nie tylko w kwietniu! (fot. zbiory Muzeum Miasta Gdyni)

Zapraszamy do muzeum nie tylko w kwietniu! (fot. zbiory Muzeum Miasta Gdyni)

Czy jest miesiąc, który obiecuje więcej niż kwiecień? Zobowiązania, które zaciągnął u nas wszystkich na przestrzeni ostatnich miesięcy (głównie od listopada do połowy marca), zdają się być przytłaczające. Wszak wciąż czekamy na wiosnę w pełnym rozkwicie, wciąż kurtki zimowe złowieszczo wiszą na wieszakach, a gorąca herbata z miodem jeszcze króluje na kawiarnianych stolikach.


– Zarażeni bakcylem nieokiełznanego optymizmu i (za) daleko idącej wyrozumiałości, przygotowując program na najbliższy miesiąc, zdecydowaliśmy się nieco pomóc temu biednemu, przeciążonemu odpowiedzialnością kwietniowi. W ciągu najbliższych tygodni proponujemy wydarzenia i aktywności, które będą ze wszystkich sił przywoływać wiosnę, zachęcać do aktywności, kusić możliwościami wyjątkowych spotkań i niezwykłych doświadczeń. W kwietniu, proponujemy przede wszystkim spacery! Wszystkie możliwe badania pokazują, że aktywność fizyczna pobudza kreatywność. Kiedy umysł i ciało są w ruchu, często łatwiej myśleć nieszablonowo i znajdować nowe perspektywy – informuje na swojej stronie Muzeum Miasta Gdyni.

W kwietniu w muzeum przyjrzymy się Gdyni, jej historii, tożsamości i architekturze. Spacery z cyklu „Gdynia Nadaje” można również przejść online, słuchając podcastów o historii gdyńskich dzielnic w streamingach i na www.muzeumgdynia.pl/gdynia-nadaje.

Seniorzy będą mogli wybrać się na wyjątkowy spacer architektoniczny, a wszyscy miłośnicy miejsc nieoczywistych na wyprawę przez malownicze Chylońskie Łąki i mieszane lasy Dębogórza. Z kolei rodziny z dziećmi trafią na plażę, aby przed warsztatami tworzenia naturalnych dekoracji, zaopatrzyć się w naturalne skarby, które można znaleźć nad brzegiem zatoki.

W przytulnej przestrzeni muzeum też znajdziemy sporo atrakcji. Przez oprowadzania po wystawach, odkrywanie tajemnic muzealnych magazynów, sensoryczne zajęcia dla najmłodszych, po praktyczne zajęcia poświęcone sztuce (w ramach otwartej pracowni malarskiej Kreska, czy spotkaniach z cyklu „Anatomia Sztuki”).

Pojawią się też trudne, wymagające, a czasami wystawiające na próbę tematy. W tym miesiącu zaplanowano arcyciekawe spotkania: ze Stasią Budzisz i Katarzyną Włodkowską wokół nagradzanego, wstrząsającego reportażu z Kaszub „Na oczach wszystkich”, z profesorem Wojciechem Eichelbergiem, Jakubem Szczęsnym czy dr Jackiem Kołtanem. Będzie dyskusja o społeczeństwie, wspólnocie, ale i o indywidualizmie.

Program wydarzeń:


W każdą niedzielę o godz. 14.00 w Muzeum Miasta Gdyni czeka przewodnik, który oprowadzi po tamtejszych wystawach i magazynach.

W każdym momencie można się również skontaktować się z Ośrodkiem Edukacji pod adresem mailowym: edukacja@muzeumgdynia.pl w sprawie rezerwacji wyjątkowych, gdyńskich zajęć dla najmłodszych, nastolatków, szkół i przedszkoli.

Pełna oferta muzeum znajduje się na stronie instytucji.

ikona