Kultura

Młodzi artyści z nagrodami

„Zanikanie” - praca Anny Rendeckiej, która otrzymała nagrodę główną w konkursie „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”  // fot. Mateusz Dietrich

„Zanikanie” - praca Anny Rendeckiej, która otrzymała nagrodę główną w konkursie „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” // fot. Mateusz Dietrich

Są młodzi, utalentowani i dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę. Najciekawsze prace dyplomowe absolwentów polskich uczelni artystycznych z 2022 roku można oglądać w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. Najlepsze z nich zostały nagrodzone. Wernisaż 14. edycji wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” odbył się w piątek, 4 sierpnia. Był połączony z galą wręczenia wyróżnień. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni wręczyła wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. Trafiła ona do Ady Jurczak-Łowkis z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.


Najbardziej interesujące dzieła młodych, polskich artystów można oglądać w gdańskiej Zbrojowni Sztuki (Targ Węglowy 6). Wszystko w ramach 14. edycji ogólnopolskiej wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”. Ma ona na celu promocję młodych talentów z całego kraju oraz wsparcie początkujących twórców w  tym, aby mogli zaistnieć na rynku sztuki.

Wystawa jest skierowana do szerokiej publiczności i stanowi przekrojową prezentację współczesnych zjawisk artystycznych. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych przedsięwzięć Trójmiasta. W tym roku na ekspozycji są prezentowane najlepsze prace dyplomowe z 2022 roku. Stworzyli je absolwenci wszystkich publicznych uczelni artystycznych w kraju, czyli Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. To artyści, którzy ukończyli kierunki i specjalizacje, takie jak: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne czy tkanina artystyczna.

Laureaci konkursu „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” wraz wiceprezydent Katarzyną Gruszecką-Spychała i innymi uczestnikami wręczenia nagród // fot. materiały ASP w Gdańsku
Laureaci konkursu „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” wraz wiceprezydent Katarzyną Gruszecką-Spychała i innymi uczestnikami wręczenia nagród // fot. materiały ASP w Gdańsku


Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 4 sierpnia. Wydarzenie ma też formę konkursu. Otwarcie było połączone z uroczystym wręczeniem nagród dla autorów najlepszych dzieł.

Nagrodę główną ufundowaną przez rektorów uczelni artystycznych otrzymała Anna Rendecka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pracę „Zanikanie”.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do Aleksandry Nenko z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za pracę „Nadając nowy sens”.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni przyznano Adzie Jurczak-Łowkis z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Doceniono jej pracę „Haft białoruski jako symboliczny język czasu”. Laureatka otrzymała nagrodę z rąk wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały.

– Choć nagrodę przyznaje jury, które nie kieruje się przy tym polityką ani względami społecznymi, cieszy mnie, że nagrodę otrzymała praca związana z migracjami z Białorusi, bo Gdynia od dawna zwraca uwagę na problemy ciemiężonych przez reżim Białorusinów. Równie mocno cieszę się, że główną nagrodę uzyskał dyplom zwracający uwagę na jeden z wielkich problemów naszego społeczeństwa, jakim są zaburzenia pamięci u osób starszych. W tym zakresie budowania wrażliwości nigdy dość. Moim osobistym faworytem była natomiast przecudna rzemieślnicza książka pani Marty Kosiewicz – Dziennik Podróży – Ilustracje do Opowiadania Witolda Gombrowicza pt. „Zdarzenia na Brygu Banbury”. Sztuka jest nam potrzebna. Dobrze, że pomorskie samorządy od tylu lat zgodnie przykładają rękę do świetnej inicjatywy ASP w Gdańsku – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dostała Agata Knapik z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za pracę „Golem”.

Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu trafiła do Jana Kazimierza Barnasia z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za prace: „Boję się, czyli jedna i trzy traumy” oraz „Czorty”.

Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano Dominice Marii Głowale z Akademii Sztuki w Szczecinie za pracę „Budując dom, zacznę od dymu z komina”.

Krytycy sztuki w składzie Piotr Sarzyński, Magdalena Ziółkowska, Jakub Banasiak, Karol Sienkiewicz i Aleksander Hudzik przyznali swoją nagrodę. Powędrowała ona do Edmunda Krempińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za pracę „Skraj”.

Nagroda specjalną Instytutu Somaesthetics and the Arts Center Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dostała Zuzanna Malinowska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za pracę „Autoportret w ujęciu postfotograficznym”.

Wyróżnienia honorowe otrzymały: Marta Kosiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za Dziennik podróży – ilustracje do opowiadania Witolda Gombrowicza „Zdarzenia na brygu Banbury” oraz Daria Kowalewska z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu za „Urobos - metaforę procesu przemiany”.

Ponadto Maria Plucińska z Akademii Sztuki w Szczecinie została nagrodzona przez Gdańską Galerię Miejską za pracę „Każdy koniec wygląda inaczej”. W nagrodę będzie mogła w przyszłym roku zorganizować tam własną wystawę.

Swoje wyróżnienie przyznało też Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Dostała je Klaudia Prabucka z Akademii Sztuki w Szczecinie za pracę „Śmierć i śledź”. Nagroda to możliwość realizacji indywidualnej wystawy.

Możliwość zrealizowania wystawy umożliwi też Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Nagrodę tę przyznano Martynie Pinkowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za „Syndrom Pollypocket”.

„Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” prezentowane w Zbrojowni Sztuki // fot. Mateusz Dietrich
„Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” prezentowane w Zbrojowni Sztuki // fot. Mateusz Dietrich


Wszyscy zainteresowani mogą oglądać „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” od 5 sierpnia do 3 września w godz. 12.00-18.00. Komisarzem wystawy jest dr inż. Paweł Czarzasty. Jego asystenci to: dr Filip Ignatowicz, mgr Jakub Zając, mgr Piotr Tadeusz Mosur oraz mgr Daniel Sobański.

Wernisażowi towarzyszył panel dyskusyjny krytyków sztuki pn. „Zdolność do rozmowy o sztuce i życiu”. Debata zorganizowana już po raz siódmy stała się ważnym głosem krytycznym budującym refleksję wokół twórczości absolwentów uczelni artystycznych. W dyskusji wzięli udział: Piotr Sarzyński, Magdalena ZiółkowskaJakub Banasiak, Karol SienkiewiczAleksander Hudzik. Moderatorem panelu był dr Zbigniew Mańkowski.

Transmisja z wernisażu i rozdania nagród:

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.08.2023 12:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.08.2023 17:04
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona