Kultura

Muzeum Emigracji obala stereotypy

Stereotypy – hasło przewodnie Muzeum Emigracji w Gdyni na rok 2022 // mat. prasowe

Stereotypy – hasło przewodnie Muzeum Emigracji w Gdyni na rok 2022 // mat. prasowe

W tym roku Muzeum Emigracji swoje działania skupi na stereotypach. To właśnie wokół tego tematu będą organizowane spotkania i wystawy, prowadzone badania oraz wydawane publikacje. Kolejny numer magazynu „Polski Przegląd Migracyjny” pojawi się już w lutym w Empiku.

 
Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy i związane z nim problemy humanitarne, odzwierciedlają obecny stan społecznej i politycznej kondycji. Pokazuje nastawienie innych wobec przybywających z zagranicy migrantów. We współczesnej rzeczywistości przybyszom towarzyszy nie tylko niepokój związany z opuszczeniem ojczyzny, ale także lęk o przyszłość w świecie pełnym stereotypów.

Dlatego w tym roku Muzeum Emigracji postanowiło skoncentrować swoje działania na zagadnieniu stereotypów – ich powstawaniu i oddziaływaniu, metodach rozpowszechniania i strategiach ich wykorzystywania. Podczas badań, wystaw i spotkań instytucja będzie analizować stereotypy nie tylko w procesach migracyjnych, ale również w sposobach ich reprezentacji, w toczących się wokół nich narracjach i perspektywach, z pozycji których te narracje powstają.


– Muzeum Emigracji co roku przyjmuje jakieś hasło przewodnie. W zeszłym roku to była zmiana, w tym – stereotypy. Według tego hasła staramy się przygotowywać nadchodzące wydarzenia w taki sposób, żeby nam to pomogło czy zdyscyplinowało program. Cały zeszły rok obserwowaliśmy trwający na granicy polsko-białoruskiej kryzys i zdaliśmy sobie sprawę, że on bardzo dużo odsłania i ujawnia na temat naszego stosunku do emigrantów i obcych – wyjaśnia Ewa Drygalska, specjalistka ds. PR i marketingu Muzeum Emigracji w Gdyni.

Magazyn „Polski Przegląd Migracyjny”

Wydanie magazynu „Polski Przegląd Migracyjny”, mat. prasowe

Stereotypom w procesach migracyjnych poświęcone jest także tegoroczne wydanie „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”. Magazyn będzie dostępny w sieciach Empiku już od lutego.

Na łamach przeglądu eksperci z różnych krajów zastanawiają się m.in. jaką rolę odgrywają media w kształtowaniu wizerunku migrantów, w jaki sposób państwa wykorzystują te obrazy dla własnych celów, jak kształtują one relacje wewnątrz społeczeństw oraz jakie wyzwania stawiają przed współczesną edukacją. Premierze 7. numeru magazynu towarzyszyć będzie spotkanie i dyskusja o roli współczesnej nauki i kultury w procesach tworzenia i zmieniania zbiorowych wyobrażeń o innych.

Pozostałe nowości


Muzeum Emigracji planujemy także uruchomienie projektu badawczo-edukacyjnego. Jego celem będzie zbadanie emigracji wysoko wykwalifikowanych Polek oraz wspieranie sprawczości i samorealizacji dziewczynek w ich przyszłym życiu zawodowym. Zidentyfikowanie problemów, z którymi mierzą się kobiety – w tym stereotypów, na które są narażone – pomoże dobrać kompleksowe rekomendacje i propozycje rozwiązań dla inicjatyw regionalnych oraz rządowych.

Plakat wystawy czasowej „Przeprowadzki”, mat. prasowe

Przeprowadzki i ucieczki, zmiany miejsca pobytu i poszukiwanie nowego domu w dyskursie publicznym to niemal zawsze historie dorosłych. Natomiast zaplanowana w maju wystawa czasowa „Przeprowadzki” pokaże perspektywę dziecka – wachlarz emocji związanych ze zmianą domu, otoczenia i rozstaniem z bliskimi. Wystawa, której kuratorkami są Anna Posłuszna i Katarzyna Witt, będzie przeznaczona dla całej rodziny.

Na wystawie niełatwy temat migracji zostanie przedstawiony w sposób czytelny dla najmłodszych odbiorców. Ekspozycja będzie dostępna w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Dodatkowo towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń – warsztatów, spotkań i zajęć edukacyjnych.
 
Już w lutym muzeum rusza z nowym cyklem warsztatów rodzinnych „Wystawa na warsztat”. Spotkania są przeznaczone dla dzieci w wieku 8-12 lat. W trakcie zajęć uczestnicy będą wspólnie badać, testować i projektować ścieżkę dla najmłodszych na wystawie stałej.

Idea projektowania zostanie przy ul. Polskiej 1 przez cały rok. Wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku muzeum będzie badać przestrzeń Dworca Morskiego. Razem ze studentami i zwiedzającymi będzie analizować teren i otoczenie budynku oraz sprawdzać nowe rozwiązania architektoniczne mające ułatwiać korzystanie z niego.
 
W drugim kwartale roku Muzeum Emigracji zaprosi na „Muzeoterapię" – zajęcia relaksacji z elementami poznawania innych kultur. Z kolei od czerwca do końca roku przy Polskiej 1 zagoszczą interwencje artystyczne.

„стереотипи/سټریوټایپونه/stereotypy" to trwający pięć miesięcy projekt kuratorski, w ramach którego zaprezentowane zostaną dzieła artystów zajmujących się problematyką wykluczeń i uprzedzeń w procesie migracji. Jego celem jest wypracowanie narzędzi pozwalających obalać stereotypy, zbliżać różne kultury i środowiska oraz uświadamiać ich rolę w procesie tworzenia i pokonywania mitów dotyczących nowych mieszkańców. 

Nowi ambasadorzy


Nowi ambasadorzy Muzeum Emigracji: Ogi Ugonoh i Wojtek Sawicki, mat. prasowe
Nowi ambasadorzy Muzeum Emigracji: Ogi Ugonoh i Wojtek Sawicki, mat. prasowe

Kolejną nowością w muzeum jest zaproszenie do roli ambasadorów młodych aktywistów i influencerów, którzy na różnych polach przełamują stereotypy i aktywnie walczą o zmianę.

Ambasadorami instytucji zostali: Ogi Ugonoh – Polka, gdańszczanka nigeryjskiego pochodzenia, artystka i działaczka społeczna oraz Wojtek Sawicki z bloga Life On Wheelz, który obala myślenie na temat osób z niepełnosprawnością. Muzeum chce dotrzeć do zróżnicowanego grona odbiorców i poszerzyć pola dyskusji. Nawiązując współpracę z aktywnymi medialnie aktywistami pragnie nie tylko edukować użytkowników sieci, ale i przełamywać stereotypy na temat samej instytucji.
 
Co jeszcze czeka nas w Muzeum Emigracji? Kontynuacja dotychczasowych działań edukacyjnych dla różnych grup wiekowych, takich jak np. Gdynia Language Swap czy warsztaty online dla szkół i przedszkoli.

To także spotkania edukacyjne pod hasłem „Kronika osobista. Migracyjne historie z pierwszej ręki”, na których głos zabiorą migranci. W okresie letnim nie zabraknie również koncertów z widokiem na świat – na muzealnym tarasie ponownie wybrzmi muzyka.

Przypomnijmy również, że w zeszłym roku w muzeum powołano zespół ds. dostępności. Dzięki niemu instytucja wciąż przystosowuje swoją przestrzeń i oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Do budynku muzeum i tamtejszej kawiarni można także wejść z psem. Póki co – nie dotyczy to wejścia z czworonogiem na wystawę główną.

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2022 10:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.02.2022 12:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona