„PoznajMY się – Dzień Kultury Ukraińskiej” to wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi, a także dla wszystkich miłośników poznawania innych kultur. Jego organizatorem jest Fundacja You Plan Culture. Integracja kulturowa odbędzie się 18 czerwca w Muzeum Emigracji. Wstęp jest bezpłatny.
Od października zeszłego roku Fundacja You Plan Culture buduje dobre praktyki dla wielokulturowego środowiska w województwie pomorskim. Swoje działania realizują w ramach projektu o nazwie „PoznajMY się”.
Podsumowaniem tego, co do tej pory udało się wspólnie zrealizować, będzie wydarzenie „PoznajMY się – Dzień Kultury Ukraińskiej”. Odbędzie się ono w Muzeum Emigracji 18 czerwca od godz. 11.00. Sprawdźmy, co nas czeka tego dnia przy ul. Polskiej 1.
Koncerty muzyki ukraińskiej
Gordiy Starukh – artysta i producent muzyczny ze Lwowa. Mistrz liry korbowej. W swojej muzyce łączy tradycyjne pieśni i melodie ukraińskie z różnymi elementy muzyki elektronicznej. Dzięki temu dostosowuje je do współczesności i popularyzuje na całym świecie.
Z kolei Rybonka to ukraińsko-polski duet muzyczny z Gdańska grający muzykę autorską. Prezentują muzykę szczerą i emocjonalną. Łączą melancholijne brzmienie indie z motywami ludowymi, jazzem i rockiem.
Wyszywanki – warsztaty haftu ukraińskiego
Haft to ważna część niewyczerpanych skarbów kultury duchowej Ukrainy. Łączy się z nim cała wielowiekowa historia narodu ukraińskiego, jego twórcze poszukiwanie, radość i smutek, jego zwycięstwa i porażki, nadzieje na przyszłość. Wyszywanka jest duchowym symbolem narodu ukraińskiego, ojczyzny, domu rodzinnego i ciepła rąk matki.
Warsztaty poprowadzi Nataliia Kovalyshyna – Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej.
Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej, uczyła się go od nauczycielki techniki oraz od mamy i siostry. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej.
Na zajęcia obowiązują zapisy przez formularz na stronie: https://bit.ly/wyszywankiDKU_zapisy.
Pokazy filmów dokumentalnych
Podczas wydarzenia w Muzeum Emigracji zobaczymy też następujące filmy:
- „Moja Ozerna”, reż. Karina Będkowska, Polska 2022, 58 min.
- „Syndrom Hamleta”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska 2022, 85 min.
Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film „Syndrom Hamleta” z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.
- „Bajka o koniku”, reż. Uliana Osowśka, Denis Strasznyj, Ukraina 2021, 76 min.
Od 2014 roku łączy życie duchowe z aktywizmem społecznym, nieustannie podróżując na Donbas, by nieść pomoc humanitarną. Jego przysięga zostaje poddana próbie przez rzeczywistość „szarej strefy”.
Wystawa „Codzienność”
Fotografie zebrane na wystawie to prace młodych ludzi pochodzących z Ukrainy. Zostały wybrane w konkursie, którego celem była aktywizacja dzieci i młodzieży ukraińskiej, próba zrozumienia, jak wygląda perspektywa przyjazdu do Polski i tworzenia tu swojego świata.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na stronie fundacji i w wydarzeniu na Facebooku.
O projekcie „PoznajMY się”
„PoznajMY się” to działania włączające uczniów ukraińskich przebywających w województwie pomorskim w budowanie lokalnego środowiska i wzmacniających integrację społeczną poprzez realizowanie zajęć teatralnych z edukacji międzykulturowej, a także działań promujących kulturę ukraińską.
Projekt aktywizuje też polskich uczniów i nauczycieli, zwiększając poziom świadomości i empatii w zakresie potrzeb oraz problemów obcokrajowców.
– Chcemy uciec od określeń migrant czy uchodźca, na rzecz poznawania siebie z silnych stron i wzmacniania poczucia własnej wartości. Projekt odpowiada na problem braku świadomości międzykulturowej u Polaków, a co za tym idzie stygmatyzacji osób przybyłych do nas z innych krajów. Zainteresowanych włączymy w wydarzenia edukacyjne (warsztaty dla dzieci i młodzieży, seminaria dla polskich i ukraińskich pedagogów) oraz kulturalne (Dzień Kultury Ukraińskiej). Głównymi odbiorcami są uczniowie i nauczyciele z Polski i Ukrainy – informują na swojej stronie organizatorzy projektu.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja You Plan Culture, a partnerem Muzeum Emigracji.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach „Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”.
Opublikowano: 14.06.2023 16:15
Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 15.06.2023 15:59
Zmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl