Kultura

O życiu i miłości. Filmy z mikrobudżetem na FPFF

Fot. Paweł Kukla

Fot. Paweł Kukla

Podczas 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych będzie ze sobą rywalizować pięć filmów zakwalifikowanych zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF „Produkcja filmowa”. Większość z nich to pełnometrażowe debiuty fabularne. Na liście nie zabraknie wątków poszukiwania własnej tożsamości, aktywistów walczących z niewolnictwem w Polsce, ambitnej muzyki, morderstwa i oczywiście miłości.

 
Podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych będzie ze sobą rywalizować pięciu twórców:

  • Miron Wojdyło z filmem „1:11”,
  • Michał Krzywicki z produkcją „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”,
  • Filip Gieldoń i jego „Magdalena”,
  • Tomasz Habowski z filmem „Piosenki o miłości”,
  • Andrzej Mańkowski i jego „Po miłość / Pour l’amour”.
 

 „1:11” Mirona Wojdyły

 „1:11” Mirona Wojdyło. mat. prasowe

Miron Wojdyło, nagrodzony na 33. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za film dyplomowy pt. „Dzieci i ryby głosu nie mają”, zmierzy się z pozostałymi twórcami w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, prezentując obraz pt. „1:11”.

Ten fabularny debiut reżyserski to opowieść o poszukiwaniu siebie na pograniczu dwóch światów: żywych i umarłych. Konwencja filmu łączy w sobie czarny humor, kryminał i horror.

„Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę” Michała Krzywickiego

„Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę” Michała Krzywickiego, mat. prasowe

Michał Krzywicki ma już za sobą fabularny debiut reżyserski. Film pt. „Diversion End” z 2016 roku zdobył kilka nagród na europejskich festiwalach. W tegorocznym Konkursie Filmów Mikrobudżetowych pokaże on „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”.

Bohaterem obrazu Krzywickiego jest aktywista, który pomaga odzyskać wolność współczesnej niewolnicy.

„Magdalena” Filipa Gieldonia

 „Magdalena” Filipa Gieldonia, mat. prasowe

Filip Gieldoń pojawi się z pełnometrażowym debiutem fabularnym pt. „Magdalena”. Bohaterką jego filmu jest młoda, samotna matka, która w ciągu dnia stara się wychować córkę, aby nocami stać się didżejką.

Reżyser, urodzony w Sztokholmie, łączy zamiłowanie do kina i teatru z doświadczeniem kulturowym, które dało mu życie w Szwecji, Londynie i Polsce.

 „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego

 „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego

W ramach Konkursu Filmów Mikrobudżetowych Tomasz Habowski zaprezentuje swój fabularny debiut reżyserski. Jego film pt. „Piosenki o miłości”, nad którym pracował w Szkole Wajdy, to osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Tomasz Habowski jest scenarzystą pracującym dla TVN-u, TVP i Netflixa.

 „Po miłość / Pour l’amour” Andrzeja Mańkowskiego

 „Po miłość / Pour l’amour” Andrzeja Mańkowskiego, mat. prasowe

„Po miłość / Pour l’amour” Andrzeja Mańkowskiego to filmowa opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Mańkowski jest twórcą filmów dokumentalnych („Dzieci dzwonią”), fabularnych („Pan Rudnicki i samochody”), reportaży i programów telewizyjnych („Pianobus Tomka Stroynowskiego”) oraz sztuk teatralnych („Być jak Krzysztof Krawczyk”).

Laureat nagrody Galion Gdyński. Został też odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • ikonaOpublikowano: 01.09.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.09.2021 10:22
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona