Od 12 września zmiany w organizacji ruchu przy rozbudowie ul. Unruga. Szczegóły w komunikacie.
Kultura

Od mieszkań, przez dusze klatek, po instytucje. Foto-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Widoki z dachu budynku dawnego Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG

Widoki z dachu budynku dawnego Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG

W sobotę, 24 lutego odbył się pierwszy w tym roku foto-spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Mimo kapryśnej aury frekwencja zaskoczyła organizatorów, którzy przygotowali dla uczestników bardzo bogaty program pleneru. Dzięki uprzejmości mieszkańców, właścicieli i zarządców grupa fotografowała wnętrza mieszkań, klatek schodowych i instytucji. Tradycyjnie odbył się mini foto konkurs.


Sobotnie przedpołudnie, pod gzymsami i w bramie kamienicy Zygmunta Peszkowskiego przy skwerze Kościuszki 14 chowa się przed zacinającym deszczem grupa blisko trzydziestu pasjonatów fotografii architektury modernistycznej. Czekają na start pleneru fotograficznego. Frekwencja zaskakuje organizatorów z Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za Gdyński Szlak Modernizmu – choć na pierwszy w tym roku foto-spacer zapisało się wiele osób, wydawało się, że pogoda wystraszy część z nich. Nic z tego – fotograficy nie zniechęcili się, a ich determinacja została wynagrodzona – program pleneru okazał się bardzo bogaty, a aura łaskawa – wkrótce po starcie spaceru, niebo rozchmurzyło się i wyszło łaskawie słońce, stwarzając perfekcyjne warunki do fotografii gdyńskiego modernizmu.

Mężczyzna fotografuje wnętrze starego mieszkania z zachowanymi elementami wystroju sprzed lat.
Mieszkanie w kamienicy Zygmunta Peszkowskiego przy skerze Kościuszki 14. Fot. Przemysław Kozłowski


Dzięki uprzejmości mieszkańców, właścicieli i zarządców obiektów uczestnicy mieli okazję podziwiać i fotografować wnętrza mieszkań i dusze klatek schodowych w takich ikonicznych budynkach, jak wspomniana kamienica Zygmunta Peszkowskiego, kamienica Orłowskich przy ul. 10 Lutego 5 czy Zespół Mieszkaniowy BGK, popularnie zwany „Bankowcem”. A także instytucji – budynku Izby Arbitrażowej Bawełny (tzw. Dom Bawełny) przy ul. Derdowskiego 7 oraz położonych w sąsiedztwie budynków, gdzie mieści się YMCA Polska oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. I wreszcie obiekt przed-modernistyczny, w stylu historyzującym – budynek dawnego Banku Polskiego na rogu ul. 10 Lutego i 3 Maja, w którym obecnie trwa remont i adaptacja budynku na potrzeby hotelu. Z dachu budynku uczestnicy mogli zrobić panoramy miasta i portrety najbardziej znanych pereł gdyńskiego modernizmu, jak „Bankowiec” czy Biurowiec ZUS, w którym obecnie mieści się Urząd Miasta i Informacja Miejska.

Organizatorzy tradycyjnie ogłosili mini konkurs fotograficzny na najciekawsze kadry pleneru. Na laureatów czekają nagrody książkowe. Zdjęcia można wysyłać do piątku, 1 marca na adres: spacery@arg.gdynia.pl lub p.kozlowski@gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2024 16:04
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2024 16:24
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona