Kultura

Open House Gdynia – znamy pierwsze festiwalowe lokalizacje

Uczestnicy 9. edycji festiwalu Open House Gdynia zobaczą m.in. budynek zwany „Dolarowcem” // fot. Paweł Jóźwiak

Uczestnicy 9. edycji festiwalu Open House Gdynia zobaczą m.in. budynek zwany „Dolarowcem” // fot. Paweł Jóźwiak

Organizatorzy festiwalu Open House Gdynia odsłaniają kolejne karty dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. Znana jest już część miejsc, które odwiedzą uczestnicy. To m.in. KAZstudio czy budynek Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Pozostałe lokalizacje zostaną ujawnione w najbliższym czasie.


Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu, który na całym świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem.

Tegoroczna odsłona imprezy potrwa od 26 do 28 maja. Tym razem festiwal odbędzie się pod hasłem „Bananas”. Jak tłumaczą pomysłodawcy, mieszczą się w nim zarówno oczywiste, jak i niejednoznaczne tropy kulturowe, a także wielowątkowe, międzypokoleniowe historie i miejskie legendy. Kojarzy się m.in. z przedwojenną firmą o tej nazwie. W budynkach portowych znajdowała się dojrzewalnia bananów.

Od połowy kwietnia organizatorzy zaczęli wyjawiać kolejne szczegóły 9. edycji wydarzenia. Nie zabraknie sprawdzonych hitów, ale będą też nowości. Uczestnicy mogą liczyć na sporą dawkę ruchu podczas spacerów tematycznych. Zaplanowano również tańce oraz muzyczne aktywności.

 Znana jest już część miejsc, które będą mogli zobaczyć uczestnicy festiwalu. To m.in. budynek u podnóża Kamiennej Góry zwany „Dolarowcem”. Mieści się przy ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i powstał pod koniec lat 70. XX wieku. Kiedyś był tam sklep meblowy, a potem Pewex. Teraz na paterze znajdują się delikatesy „Aldek”. Uczestnicy festiwalu dowiedzą się, jak wyglądały prace nam wznoszeniem tego bloku i czy rzeczywiście za mieszkanie w nim trzeba było płacić dolarami.

W sobotę, 27 maja chętni będą mogli zwiedzić budynek Komendy Miejskiej Policji w Gdyni (ul. Portowa 15/6). To jedna z festiwalowych nowości. Budynek, w którym na co dzień pracują mundurowi, to architektoniczna perła. Powstał w latach 1935-1936 według projektu Wacława Tomaszewskiego i Zygmunta Wóycickiego. Przed wojną był to jeden z najbardziej reprezentacyjnych biurowców w Gdyni. Od 1990 roku mieści się tam siedziba gdyńskiej policji.

Tego samego dnia zaplanowano również zwiedzanie kamienicy Bednarskiego, która znajduje się przy ul. Świętojańskiej 15. Po raz pierwszy podczas festiwalu będzie można zajrzeć do budynku, który jest w trakcie remontu. Tam uczestnicy spotkają Radka, który przywraca dawny blask stolarce okiennej, drzwiom i klatce schodowej. Opowie on m.in. o tym, co odkrył pod warstwami farby.

Natomiast w niedzielę, 28 maja szykuje się kolejna premiera. Swoje podwoje przed uczestnikami festiwalu otworzy KAZstudio (ul. Gołębia 9). To miejsce, gdzie powstają animacje, m.in. popularna seria „Rodzina Treflików”. Zatem to okazja, aby przyjrzeć się temu, jak wygląda praca w studiu animacji. W tej samej lokalizacji będzie można zajrzeć też do Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.

Kolejne lokalizacje będą ujawnione w najbliższym czasie. Szczegółowych informacji należy szukać na facebookowym profilu Open House Gdynia.

Gdynia była pierwszym polskim miastem, które dołączyło do rodziny Open House Worldwide, czyli organizacji zrzeszającej ponad 50 miast z całego świata. Festiwal popularyzuje wartości historyczne i estetyczne architektury oraz promuje dobry design. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Londynie w 1992 roku.

  • ikonaOpublikowano: 28.04.2023 13:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2023 08:23
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także