Kultura

Premiera filmu "Katastrofa na talerzu" już dziś w Gdyńskim Centrum Filmowym

Trójmieska premiera filmu

Trójmieska premiera filmu "Katastrofa na talerzu" już dziś w Gdyńskim Centrum Filmowym

11 marca 2024 r. o godzinie 17:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się trójmiejska premiera filmu „Katastrofa na Talerzu” wraz z debatą poświęconą transformacji systemu żywności w Polsce. Najnowszy reportaż Green REV Institute to opowieść o prawie do zdrowej, zrównoważonej żywności i konieczności naprawy systemu żywności. „Katastrofa na talerzu” to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną.


“Jak to możliwe, że w 2023 r., w stolicy europejskiego państwa, w dzielnicy liczącej ponad 140 000 mieszkanek i mieszkańców, dzieci nie mają dostępu do wegańskich posiłków w przedszkolach?” pyta w reportażu radny Białołęki Filip Pelc. Katastrofa na talerzu to przegląd kosztów, które generuje dzisiaj system produkcji żywności i rolnictwo zwierzęce. Kosztów dla zdrowia publicznych, takich jak choroby cywilizacyjne,
ubóstwo żywnościowe, antybiotykooporność, kosztów środowiskowych, utraty bioróżnorodności, kosztów klimatycznych. Niezdrowa, nieetyczna żywność to problem globalny, który jest fundamentem katastrofy klimatycznej, środowiskowej, społecznej oraz zdrowotnej.

Film to podróż, pokazująca różne perspektywy: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, nauki, zdrowia, rodziców, które przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na działania legislacyjne, edukacyjne i podnosząc kwestię
prawa dostępu do zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych. Bohaterowie i bohaterki to: Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek, Posłanka na Sejm X kadencji Dorota Łoboda, Prof. Piotr Skubała, Radny Dzielnicy Białołęka
Filip Pelc, Marzena Wichniarz, Rodzice dla Klimatu, Szymon Żugaj, aktywista, Green REV Institute, Anna Żuchniewicz, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Roman Głodowski, Prezes i Założyciel Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Morgan Janowicz, Koordynatorka ds. Partnerstwa Green REV Institute. Osoby z różnym doświadczeniem, działające w różnych obszarach odważnie mówią o konieczności naprawy systemu żywności, zajęcia się poważnie, bez stereotypów i politycznej opowieści o prawie do kotleta kwestią sprawiedliwości żywnościowej.
 
W debacie po filmie udział wezmą:

- Michał Guć - wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, zajmuje się m.in. kwestiami społecznymi i środowiskowymi, jest laureatem nagród i wyróżnień przyznanych przez organizacje pozarządowe za działalność na rzecz sektora obywatelskiego, opublikował w kraju i za granicą szereg książek i kilkadziesiąt artykułów dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, administracji publicznej, partycypacji społecznej, organizacji pozarządowych i ekonomii społecznej. Pasjonat podróży.

- Marika Domozych - Z wykształcenia urbanistka. Radną jest od 2014 roku i zajmuje się głównie tematami planowania przestrzennego, mobilności i zrównoważonego transportu. Ekolożka, weganka, wolontariuszka. W wolnych chwilach trenuje pole dance, saunuje lub żegluje. Miłośniczka zwierząt, mama trzech adoptowanych kotów.

- Ewelina Magdziak - absolwentka dietetyki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Propagatorka diety roślinnej, przez wiele lat działająca na rzecz edukacji nieformalnej w zakresie popularyzacji i komunikacji nauki, również na polu edukacji klimatycznej. Autorka artykułów popularnonaukowych i scenariuszy zajęć. Dąży do minimalizmu, co sprawia jej wiele frajdy.

- Roślinne Porady czyli Sebastian Kulis i Robert Ropel. Sebastian zajął się uprawą swojego ogrodu w wieku 17 lat i tak z ogrodnika-hobbysty zamienił się w ogrodnika z doświadczeniem. Robert studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Gdańskiej, a następnie architekturę krajobrazu - z miłości do przestrzeni i Natury. Żyją razem i pracują już 5 lat, projektując, wykonując i pielęgnując ekologiczne ogrody nie tylko w Polsce, ale i w Skandynawii. Edukują na temat tego, jak w ekologiczny, przyjazny Naturze sposób uprawiać warzywa, wykorzystywać dzikie rośliny, jak dbać o glebę i wpływać na zwiększenie bioróżnorodności wokół nas. Oboje nie jedzą mięsa od ponad 10 lat, promując własne uprawy warzyw. Podpowiadają, jak przejść na dietę roślinną, wykorzystując znane i mniej znane warzywa, zioła, owoce, grzyby czy dzikie rośliny Polski. Udowadniają, że weganizm jest nie tylko łatwy, ale i lepszy dla świata, czy naszego organizmu.

- Karol Hamanowicz - aktywista, student, działacz na rzecz równości i sprawiedliwości. Debata zostanie poprowadzona przez Agatę Lewandowską - pracownicę gdyńskiego samorządu, kierowniczkę Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska, aktywistkę ruchu "Rodzice dla Klimatu". Film powstał dzięki wsparciu Vegan Grants. Matronat honorowy dr. Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA). Współpraca & matronat Krytyka Polityczna. Partnerem tego wydarzenia jest Miasto Gdynia.

Film będzie wyświetlany z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Bilety - bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina.
- Zapraszam na pokaz filmu i debatę na temat tego, jak to co jemy wpływa na  świat w którym żyjemy. W ramach projektu „Stołówka z klimatem” rozpoczęliśmy w zeszłym roku w Gdyni rozmowy na temat tego, co jedzą dzieci w gdyńskich stołówkach i jak możemy sprawić by ich dieta była bardziej przyjazna klimatowi. Za nami pierwsze pytania i odpowiedzi, a także wartościowe szkolenia. Chętnie zapoznam się z nowym reportażem Green REV Institute, do czego i Państwa serdecznie zachęcam – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

  • ikonaOpublikowano: 11.03.2024 09:15
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2024 08:27
  • ikonaZmodyfikował: Michał Sałata
ikona