Kultura

Projekt MMW nominowany do muzealnego Oscara

Muzeum Marynarki Wojennej walczy o muzealnego Oscara // mat. prasowe  NIMiOZ

Muzeum Marynarki Wojennej walczy o muzealnego Oscara // mat. prasowe NIMiOZ

Sybilla to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. W 43. edycji przedsięwzięcia o nagrodę w kategorii „Inwestycje” walczy podziemny magazyn studyjny Muzeum Marynarki Wojennej. Na gdyński projekt można głosować do 26 maja.

 
Od ponad czterdziestu lat wyróżnienia w konkursie „Sybilla” są najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Dla instytucji kultury już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem za wykonaną pracę.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaprezentować laureatów konkursu na najciekawsze projekty muzealne – w tym roku jury wyłoniło aż osiemnaście fascynujących wystaw, inwestycji, projektów badawczych, konserwatorskich i edukacyjnych – informuje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, organizator konkursu.

W zeszłym roku w kategorii „Edukacja” nagrodę otrzymało Muzeum Miasta Gdyni za Rok Tadeusza Wendy – projekt edukacyjny w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy Portu Gdynia. Z kolei tym razem o muzealnego Oscara walczy Muzeum Marynarki Wojennej. Ich podziemny magazyn studyjny, który został oddany do użytku w 2022 roku, otrzymał nominację w kategorii „Inwestycje”.

Jak zagłosować? Wystarczy wejść na stronę konkursu, wybrać projekt Muzeum Marynarki Wojennej i wysłać odpowiedź. Głosowanie jest anonimowe i trwa do 26 maja (do północy). Wyniki poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 31 maja w Zamku Królewskim na Wawelu.

Magazyn studyjny Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zwiedzający przy szklanej witrynie w magazynie studyjnym Muzeum Marynarki Wojennej
Zdj. Muzeum Marynarki Wojennej / FB

Muzeum Marynarki Wojennej od 70 lat sprawuje opiekę nad zabytkami polskiego oręża morskiego. Ostania dekada to okres dynamicznego rozwoju tej placówki i rozbudowy jej unikatowej kolekcji.

W 2022 roku na zboczu gdyńskiej Kamiennej Góry, w najbardziej atrakcyjnej turystycznie części miasta, Muzeum otworzyło dla zwiedzających podziemne magazyny studyjne. Inwestycję zrealizowano z uwzględnieniem walorów architektonicznych i przyrodniczych, wykorzystano też odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania między innymi naturalne światło i ogrzewanie geotermalne.

Podziemny kompleks połączono z siedzibą muzeum w zakresie konstrukcji, izolacji i wykończenia. Jednocześnie w trakcie prac budowlanych zastosowano nowoczesne technologie, które pozwoliły wykonać głębokie wykopy w niestabilnym gruncie i zabezpieczyć je, bez sprowadzania zagrożenia dla mieszkańców. Co ważne, podziemne magazyny studyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni mogą także pełnić funkcję schronu dla pracowników i zabytków.

O konkursie


Historia nagród Sybilla sięga 1980 roku, kiedy w Ministerstwie Kultury zrodziła się idea ustanowienia konkursu na najwybitniejsze dokonania w obszarze działalności muzealnej. Przez ponad czterdzieści lat konkurs zmieniał kilkakrotnie swoją formułę, jednak nieprzerwanie jest najwyższą formą uznania osiągnięć w krajowym muzealnictwie.

Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Zachęcamy do głosowania na inwestycję Muzeum Marynarki Wojennej!

  • ikonaOpublikowano: 18.05.2023 11:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.05.2023 12:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona