Kultura

Ruszył festiwal. Inny niż zawsze

Zdjęcie placu Grunwaldzkiego w Gdyni i budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na dachu podświetlany napis

FPFF w pandemicznym roku przenosi się do sieci, fot. Anna Rezulak / mat. prasowe FPFF

Bez tysięcy widzów, kolejek przed kinowymi salami i bez przypadkowych spotkań z gwiazdami srebrnego ekranu, ale z dawką nowego polskiego kina, dodatkowych wydarzeń i w formie przystosowanej do pandemicznych realiów. Dziś, we wtorek, 8 grudnia ruszył 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.


Zdecydowanie inny niż zawsze, ale jest – rozpoczynamy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych! Zwyczajowo z dopiskiem „w Gdyni”, choć tym razem pandemia przeniosła święto polskiego kina w całości do sieci i dała do niego dostęp branży filmowej oraz mediom.

Tegoroczna edycja nie pozwoli zatem widzom na szeroki przegląd nowych dzieł rodzimej produkcji, nie pozwoli też na bezpośrednie spotkania z cenionymi aktorami i reżyserami – pierwotnie organizatorzy planowali projekcje w kinach, które pozostają jednak zamknięte. Znajdzie się natomiast miejsce na tradycyjne docenienie przez festiwalowe jury najlepszych twórców, dla których coroczny festiwal w Gdyni to podsumowanie i weryfikacja długich miesięcy pracy.



Jury wyłoni najlepszych


O najważniejszy laur FPFF, czyli Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu z Konkursu Głównego będzie walczyć łącznie 14 produkcji. Ze względu na nietypową formę tegorocznego wydarzenia, na festiwalowej platformie VOD akredytowani przedstawiciele branży i dziennikarze zobaczą jedynie 8 z nich – to „Mistrz”, „Tarapaty 2”, „Zieja”, „Bliscy”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Jak najdalej stąd”, „Amatorzy” i „25 lat niewinności”. Pozostałe dzieła walczące o Złote Lwy są dostępne w innych serwisach VOD lub ich prezentację w tej formie uniemożliwiają już zawarte umowy z dystrybutorami. O tytule zadecyduje jury w składzie: Lech Majewski (przewodniczący), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura i Klaudia Śmieja-Rostworowska.

Nie samymi wysokobudżetowymi produkcjami żyje festiwal – w tym roku nie mogło zabraknąć już tradycyjnej rywalizacji młodych twórców w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Jest ich dokładnie 27 – tyle etiud wybrano spośród 80 zgłoszeń. Jury tworzą Aneta Hickinbotham, Jarosław Sokół i Jagoda Szelc.

Prace absolwentów szkół filmowych, choć pełnometrażowe, będą też prezentowane w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Filip Bajon, Marcin Koszałka i Agnieszka Wasiak przyjrzą się w tej kategorii 6 produkcjom.

Przygotowano też inne festiwalowe sekcje pozakonkursowe: Polonica, Czysta Klasyka, Filmy z Gdyni, Kino Młodzieżowe czy Pokaz Filmu Laureata Platynowych Lwów.

Festiwal dla wszystkich


Widzowie tęskniący za tradycyjną atmosferą festiwalu i tygodniem spędzonym w gdyńskich salach kinowych będą mogli przyjrzeć się konferencjom z twórcami, spotkaniom, debatom i pozostałym wydarzeniom towarzyszącym. To między innymi rozmowy z twórcami wszystkich filmów z trzech konkursów, spotkania z twórcami i krytykami po projekcjach filmowych z sekcji pozakonkursowych, uroczyste otwarcie, Młoda Gala i gala zamknięcia.

W tym przypadku warto śledzić dwa źródła: pierwsze to oficjalny fanpage Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych na Facebooku, drugie to oficjalny kanał FPFF na YouTube. To tam będą pojawiać się transmisje z dostępnych dla wszystkich części festiwalowego programu.

Od wtorkowego poranka trwają już pierwsze transmisje prosto z siedziby FPFF – Gdyńskiego Centrum Filmowego. Za nami m.in. „Zbliżenie na... kino młodzieżowe: Prawa autorskie w internecie”. Pierwszy dzień to też pierwsze spotkania z twórcami filmów z sekcji konkursowych, w tym „Pewnego razu w ogródkach działkowych", „Bóg internetów” czy krótkich metraży. O godzinie 17:00 pierwsza okazja do wysłuchania ludzi stojących za jednym z filmów Konkursu Głównego - „Tarapaty 2”. Godzinę później, bo o godzinie 18:00 rozpocznie się w sieci uroczyste otwarcie 45. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Organizatorzy dla spragnionych festiwalowego klimatu przygotowali też specjalne pakiety – to m.in. papierowy katalog tegorocznej edycji, torba z logotypem festiwalu, naklejki, zdjęcia autorstwa śp. Macieja Kosycarza czy… zimowa czapka z logo FPFF, na pamiątkę nietypowej, grudniowej edycji. Więcej informacji o pakietach i możliwościach ich kupna na Facebooku.

???? Pakiet festiwalowy ???? Fina (na zdjęciu) już go ma, Wy też możecie w tym pandemicznym roku. W środku znajdziecie: -...

Opublikowany przez Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Niedziela, 6 grudnia 2020


Muzyczne Piekiełko


Jednym z punktów programu dostępnych w sieci jest też cykl muzycznych wideosesji z kultowego klubu w Hotelu Mercure Gdynia Centrum. W tym roku aż trzykrotnie „Piekiełko” może pojawić się w domu każdego miłośnika kina i muzyki. Do udziału w sesjach muzycznych zaproszono kompozytorów muzyki filmowej, którzy również są w czołówce polskiej sceny awangardowej.



Pierwsza wideosesja już pierwszego dnia - będzie to występ Huberta Zemlera. Od godziny 21:00 perkusista stworzy przestrzenie dźwiękowe zainspirowane muzyką z filmów science fiction i thrillerów z drugiej połowy XX wieku. Zemler wykorzysta amplifikowany metalofon, syntezator i sampler. Do obejrzenia w mediach społecznościowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Dzień później DJ Lenar i Bartłomiej Tyciński z muzyką skomponowaną do filmu „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego, a 10 grudnia trio Mikołaj Trzaska / Olo Walicki / Macio Moretti zagra kompozycje własne i muzykę filmową, która pojawia się w filmach Wojciecha Smarzowskiego.

Rozstrzygnięcia i decyzje podjęte przez festiwalowe jury poznamy 12 grudnia, podczas gdyńskiej gali zamykającej festiwal. Odbędzie się ona w formule hybrydowej, później jej zapis będzie można obejrzeć także na antenie TVP Kultura.

  • ikonaOpublikowano: 08.12.2020 10:28
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.12.2020 17:28
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także