Kultura

W maju w muzeum pachnie lasem i morzem

Na zdjęciu rodzina siedząca na leśnej polanie, od lewej: mały piesek, starsza kobieta oraz przytuleni do siebie i roześmiani: ojciec, matka, mały chłopiec i młoda kobieta

Fot. Tadeusz Wenda z rodziną na spacerze w lesie, 1920-1939 (ze zbiorów Archiwum Cyfrowego Muzeum Miasta Gdyni)

W maju Muzeum Miasta Gdyni śmiało wychodzi w miasto. Oprócz atrakcji w muzealnych murach czekają Was spacery, leśne warsztaty dla seniorów i miejska gra terenowa dla dzieci.

Szerokiemu wachlarzowi muzealnych atrakcji patronuje niejako tytuł wystawy  „MORZE / MIASTO / PORT”. Można się przyjrzeć się Gdyni z kilku perspektyw i wziąć udział zarówno w wydarzeniach stacjonarnych, jak i działaniach w terenie.

Na stronie muzeum jest już dostępna najnowsza publikacja Dariusza Małszyckiego opisująca życie orłowskich rybaków. To kolejny popularnonaukowy artykuł poświęcony bogatym zbiorom.

7 maja o godz. 10.00 z punktu widokowego na Kamiennej Górze (ul. Adama Mickiewicza 1/3) wyruszy spacer śladami artystów pod hasłem „Na styku infrastruktury i sztuki”. Poprowadzi go Gabriela Zbirohowska-Kościa.
Wacław Żaboklicki, Anna Szulc-Pokrywka, Konstanty Gorbatowski, Michalina Krzyżanowska. Kim byli? Jak postrzegali Gdynię? Czy ich twórczość nadal skłania do namysłu? Na te i inne pytania odpowie Gabriela Zbirohowska-Kościa podczas sobotniego spaceru.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”, na której prezentowane są niekonwencjonalne, wręcz brawurowe ujęcia portu, kluczowe momenty w rozwoju Gdyni i magnetyzujące morze, od zawsze i na zawsze intrygujące wielu twórców.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Należy pobrać bezpłatny bilet w Muzeum Miasta Gdyni.


Kontynuując współpracę z Nadleśnictwem Gdańsk i jego malowniczym oddziałem - Leśnym Ogrodem Botanicznym „Marszewo” muzealnicy zapraszają seniorów 18 maja o godz. 11.00 do LOB (ul. Marszewska 5) na warsztaty wyrobu świec zapachowych.
Czym pachnie las? Wybór nie jest prosty, a możliwości wiele. W czasie warsztatów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym uczestnicy stworzą świecie, które każdy uczestnik zabierze do domu.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Należy pobrać bezpłatny bilet w Muzeum Miasta Gdyni.
Pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Klubu Seniora – Gosi Bujak – mailowo: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35.

„Do Udźwignięcia” to terenowa gra miejska dla rodzin z dzieci zaplanowana 21 maja. Będzie to idealna okazja do przybliżenia najmłodszym wiedzy o wyjątkowej, gdyńskiej architekturze.
100 lat temu stało się coś niezwykle ważnego dla historii Gdyni – postanowiono, że pojawi się w niej port. To wydarzenie bardzo mocno wpłynęło na charakter i wygląd miasta, które zaczęło tworzyć się kilka lat później.
Dowiedzieć się więcej na temat gdyńskiego portu będzie można podczas architektonicznej gry miejskiej, którą poprowaddzi Olga Lewandowska
Zbiórka przed budynkiem Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) o godz. 11.00. Mile widziani są wszyscy miłośnicy dobrej zabawy w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunami.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Należy pobrać bezpłatny bilet w Muzeum Miasta Gdyni.

Więcej na muzeumgdynia.pl.

ikona