Kultura

Wtorek pełen filmowych emocji na FPFF

Konferencja twórców filmu na 48. FPFF, kilka osób siedzi na sofie, mikrofon trzyma i wypowiada się Dobromir Dymecki

Pokazy, konferencje prasowe, wystawy, spotkania z filmowymi gwiazdami - chleb powszedni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na zdjęciu aktor Dobromir Dymecki podczas wtorkowego spotkania filmowej ekipy z widzami, fot. Anna Bobrowska / mat. prasowe FPFF

Dopiero rozpoczęliśmy, a już jesteśmy niemal… na półmetku. Wtorek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to już przeszłość, a razem z nim we wspomnieniach uczestników zapisały się kolejne spotkania, pokazy, wywiady i emocje związane z przeżywaniem filmowego święta. W Gdyni znów można było spotkać filmowe gwiazdy, które czekają na rozstrzygnięcia jurorów i odbiór swoich dzieł przez widzów. Zobaczmy, jak wyglądał drugi dzień 48. edycji FPFF.


Kolejny dzień w cieniu kinowych sal i świetle projektorów, a co najważniejsze – przy dobrym, rodzimym kinie, które celuje w nagrody i uznanie krytyków. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych żyje swoim rytmem dnia, który wkręcił się już na regularne obroty. Przed nami jeszcze kilka dni emocji na srebrnych ekranach i w festiwalowych przestrzeniami, a za nami: kolejny, drugi dzień wydarzenia.

Schody w Gdyńskim Centrum Filmowym, dzień, kolejka ludzi na schodach
Gdyńskie Centrum Filmowe tętni życiem praktycznie całą dobę, fot. Anna Bobrowska / mat. prasowe FPFF

Pracowity dzień dziennikarzy


Wtorek przyniósł aż trzy konferencje prasowe w Gdyńskim Centrum Filmowym. Dziennikarze najpierw przyjrzeli się filmom, później w ruch poszły notesy i na salach pojawiali się sami twórcy: reżyserowie i reżyserki, aktorzy, aktorki, opeatorzy, dźwiękowcy, scenografowie i dosłownie wszyscy, którzy stoją za gotowymi filmami prezentowanymi odbiorcom.

Sala Warszawa w GCF, ludzie na widowni, na scenie stół i kilkanaście osób bierze udział w konferencji prasowej
Konferencja z udziałem ekipy odpowiedzialnej za tytuł „Doppelganger. Sobowtór”, fot. Anna Rezulak (KFP) / mat. prasowe FPFF

Na pierwszy ogień – „Doppelganger. Sobowtór”, czyli rasowy thriller szpiegowski podparty historycznymi realiami. Słowem: niezłe kino gatunkowe, które skupiło wiele znaczących nazwisk polskiego kina. Czy ten projekt się udał? Dziennikarze już wiedzą, po własne opinie odsyłamy do seansu filmu, a pomóc może też zapisana konferencja prasowa, w której udział wzięli przede wszystkim twórcy niewidoczni na ekranie - m.in. reżyser Jan Holoubek, producentka Anna Waśniewska-Gill, scenarzysta Andrzej Gołda, montażysta Rafał Listopad. Na pytania odpowiadał też aktor Andrzej Seweryn.

Poniżej pełen zapis konferencji prasowej:



Tyle co nic” to kolejna pozycja z Konkursu Głównego, która trafiła pod lupę mediów we wtorek. Na sali pojawili się współtwórcy filmu opowiadającego o niepozornym, rolniczym proteście pod domem parlamentarzysty, który powoli otacza się ciemną aurą: reżyser i scenarzysta Grzegorz Dębowski, scenografka Maja Pawlikowska, montażystka filmu Anna Garncarczyk, Jerzy Kapuściński ze Studio Munka, producentka kreatywna Katarzyna Malinowska, kierowniczka produkcji Agnieszka Skalska oraz aktorzy Artur Paczesny, Artur Steranko, Monika Kwiatkowska i Agnieszka Kwietniewska.

Poniżej pełen zapis konferencji prasowej:



Kolejny tytuł, „Chłopi”, to jeden z najgłośniejszych tytułów tegorocznego, 48. FPFF. Widowiskowa interpretacja klasyka polskiej literatury na nowo odkrywa ukryte pod warstwą fabularną przesłania i skłania do refleksji. Dziennikarze o to, jak powstawał film przywodzący swoją formą na myśl hit „Twój Vincent” pytali m.in. DK i Hugha Welchmanów, reżyserów dzieła, producenta Seana Bobbitta, Kamilę Urzędowską, Roberta Gulaczyka, Sonię Mietelicę, Ewę Kasprzyk czy Sonię Bohosiewicz.

Ścianka FPFF, grupa osób - filmowców - pozuje do zdjęcia, czerwona podłoga, przestrzenie Gdyńskiego Centrum Filmowego
Ekipa „Chłopów” tuż przed wtorkową konferencją, fot. Anna Bobrowska / mat. prasowe FPFF

Poniżej pełen zapis konferencji prasowej:



To był pracowity dzień dla przedstawicieli mediów, bo czekał na nich jeszcze pokaz i spotkanie z twórcami filmu, który jest tegorocznym „gdyńskim” akcentem w konkursowej selekcji kandydatów do Złotych Lwów – „Horror Story. Wspólnie z absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej, debiutującym na wielkim ekranie reżyserem Adrianem Apanelem, na pytania odpowiadali też m.in. scenograf Radosław Zielonka, aktorzy Jakub Zając i Konrad Eleryk, producentka kreatywna Kasia Malinowska, muzyk Tymon Tymański, operator kamery Ernest Wilczyński i reżyserujący casting Konrad Bugaj.

Poniżej pełen zapis konferencji prasowej:



Gwiazdy na wyciągnięcie ręki. Widzowie tworzą festiwal


Nie z mediami, ale z widzami, którzy z bliska chcą doświadczyć atmosfery festiwalu i zasięgu wielkich gwiazd spotkali się też na specjalnej scenie w Centrum Riviera twórcy wspomnianego wcześniej filmu „Doppelganger. Sobowtór”.

Scena w Rivierze, czerwone tło, Andrzej Seweryn siedzi na krześle, obok plakat filmu
Spotkanie z widzami w Centrum Riviera, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF

To zresztą nie jedyne ekipy, które tego dnia wyszły do fanów: była też okazja porozmawiać z ekipami odpowiedzialnymi za „Chłopów”, „Horror Story”, „Norwegian Dream”, „Świętego”, „O psie, który jeździł koleją” czy licznych filmów krótkometrażowych.

Widzowie z ekipą „O psie, który jeździł koleją” w sali kina Helios, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF
Widzowie z ekipą „O psie, który jeździł koleją” w sali kina Helios, fot. Paweł Marcinko / mat. prasowe FPFF

Hołd dla Allana Starskiego


Festiwal to także wydarzenia towarzyszące. Do aktywności, które rozszerzają jego formułę daleko poza wędrówki od sali do sali i dyskusje o dziełach walczących o wyróżnienia dołączył przede wszystkim wernisaż wystawy Allana Starskiego – słynnego scenarzysty, który w swoim dorobku artystycznym ma prestiżowego Oscara za „Listę Schindlera” Stevena Spielberga. Ekspozycja w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego to swoisty hołd dla całokształtu jego kariery, który próbuje odsłonić odwiedzającym choć fragment mistrzowskiego warsztatu i przemyśleń scenografa – m.in. z filmów „Olivier Twist”, „Hannibal” czy słynnego „Pianisty”. Można ją zobaczyć do 23 września.

Galeria GCF, wystawa Allana Starskiego, Allan Starski odbiera kwiaty i przemawia, obok tłum ludzi, na ścianach ekspozycja w ramach

Allan Starski (na zdj. z prawej) pojawił się na wernisażu wystawy poświęconej swojemu dorobkowi artystycznemu w Galerii GCF, fot. Anna Rezulak (KFP) / mat. prasowe FPFF

To nie koniec – wtorek to też spotkania w ramach wydarzenia branżowego Gdynia Industry, czyli merytoryczne, fachowe dyskusje ludzi, którzy na co dzień tworzą przemysł filmowy w Polsce. Poruszano m.in. wątek współpracy produkcyjnej z TVP, odbyły się też zamknięte warsztaty dotyczące „zielonej” produkcji filmowej, nakierowanej na oszczędne gospodarowanie zasobami.

Sala konferencyjna, widownia pełna ludzi, na środku kilku rozmówców, ścianki z logotypami
Jedno ze spotkań Gdynia Industry, fot. Michalina Łaska / mat. prasowe FPFF

A jeśli ktoś potrzebował… wyciszenia w festiwalowym biegu, to czekała też specjalna aktywność w GCF-owej galerii. To punkt mentalny, czyli okazja na złapanie oddechu, relaks ciała i ducha oraz koncentrację przed kolejnymi seansami!

Galeria GCF, dwie kobiety leżą na podłodze, na matach do jogi
Wyciszenie w samym centrum festiwalu, fot. Michalina Łaska / mat. prasowe FPFF

Po więcej informacji, w tym programy, harmonogramy i zapowiedzi poszczególnych wydarzeń odsyłamy na oficjalną stronę internetową FPFF – www.festiwalgdynia.pl. Tam również szczegółowe informacje dotyczące m.in. zakupu biletów na festiwalowe pokazy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.09.2023 15:05
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.09.2023 16:28
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także