Kultura

Zasiądź przy „Wspólnym stole” w Muzeum Emigracji

Grafika promująca obchody Dnia Wolności i Praw Człowieka w Muzeum Emigracji // materiały prasowe

Grafika promująca obchody Dnia Wolności i Praw Człowieka w Muzeum Emigracji // materiały prasowe

Spotkania, szczere rozmowy, joga na tarasie czy kawa z widokiem na morze – to wszystko czeka na uczestników Dnia Wolności i Praw Człowieka, który odbędzie się w Muzeum Emigracji. 4 czerwca w godz. 12.00-18.30 każdy będzie mógł tam poszukać własnej definicji wolności.


4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, które zapoczątkowały przełom ustrojowy w naszym kraju. To również Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to w 2013 roku ustanowił Sejm RP.

Z tej okazji w niedzielę, 4 czerwca o godz. 10.00 gdynianie spotkają się przed pomnikiem Polski Morskiej, aby wspólnie okazać obywatelską siłę. Na tym jednak nie koniec. W obchody włącza się również Muzeum Emigracji, które przygotowało spotkania na temat wolności w praw człowieka, a także różnego rodzaju warsztaty. Wstęp wolny.

Spotkanie przy „Wspólnym stole”


W 2023 roku w Muzeum Emigracji dużo mówi się o codzienności. Szczególnie w kontekście kobiet i ich wciąż niewidzialnej pracy. Stąd pomysł na „Wspólny stół”, który ma symbolizować bezpieczną i wolną przestrzeń wymiany poglądów.

„Wspólny stół” powstał z wielu używanych blatów. Każdy z nich ma swoją historię. Zaprojektował go Gregor Gonsior – artysta sztuk wizualnych i projektant łączący rzemieślniczą precyzję z artystyczną zabawą formą.

Warsztaty w muzeum


Obchody Dnia Wolności i Praw Człowieka w Muzeum Emigracji potrwają od godz. 12.00 do godz. 18.30.

W godz. 12.00-14.00 w sali kinowej swoją przestrzeń stworzy stowarzyszenie „Homo Faber”. Odbędą się tam warsztaty „Prawa człowieka dla początkujących”. To okazja, aby poznać działania skupione na ochronie podstawowych praw każdego człowieka. Ilość miejsc jest ograniczona.

O godz. 14.00 głos zabierze Ewa Majkowska z fundacji „PoMoc”, która wspiera kobiety po przejściach: chorobach nowotworowych, wychodzące z przemocowych relacji, mamy dzieci niepełnosprawnych oraz mamy, które straciły dzieci. Zaprosi ona do udziału w beneficie. Do akcji będzie można się przyłączyć, kupując fundacyjną cegiełkę podczas wydarzenia.

W ramach benefitu, który potrwa od godz. 14.00 do godz. 17.00, przygotowano:
  • artystyczny słodki stół „Art Cake” od pochodzącej z Białorusi, ale mieszkającej w Gdyni mistrzyni świata w cukiernictwie Olgi Rybaltouskai,
  • odżywcze koktajle kobiecej mocy przygotowane przez Wolną Kuchnię – będzie degustacja oraz zdrowotne wskazówki, jak wspierać kobiece zdrowie,
  • bukiety i flowerboksy z kawiarnio-kwiaciarni Omnom, którą prowadzą emigrantki z Ukrainy. Podczas pokazu na żywo wykonają bukiety, które będzie można kupić,
  • napoje z restauracji Mondo di Vinegre,
  • strefę relaksu w magazynie tranzytowym Muzeum Emigracji.

Dochód z cegiełek zostanie w całości przekazany na programy pomocowe.

Natomiast o godz. 17.00 na tarasie muzeum rozpocznie się sesja jogi. Poprowadzą ją instruktorzy ze szkoły „Mogę jogę”. Zajęcia potrwają 90 minut i będą się składać z ćwiczeń oddechowych, relaksujących oraz medytacji. Ilość miejsc ograniczona.

Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowym profilu i stronie internetowej Muzeum Emigracji.

  • ikonaOpublikowano: 02.06.2023 15:27
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2023 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także