Kultura

Złap „Pociąg do miasta”

W ubiegłym roku spektakle wystawiane w ramach festiwalu

W ubiegłym roku spektakle wystawiane w ramach festiwalu "Pociąg do miasta" można było zobaczyć m.in. w niezwykłej scenerii skweru Sue Ryder // fot. Przemek Świderski

Współczesna adaptacja Szekspira, rozważania o aktualnym stanie społeczeństwa czy opowieść o spółdzielczości – to tylko niektóre tematy spektakli, jakie zostaną zaprezentowane w Gdyni przez teatry offowe z całej Polski. Zbliża się 5. edycja ogólnopolskiego festiwalu „Pociąg do miasta”. Od 5 do 10 sierpnia gdyńskie plenery  staną się sceną dla aktorów. W tym roku w przestrzeni miasta będzie można zobaczyć 6 różnorodnych spektakli. Zaprezentuje je 6 teatrów i artystów. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: „Na obrzeżach teatru i miasta”. Festiwal organizuje Teatr Gdynia Główna i fundacja „Klinika Kultury”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
Festiwal pozwala na zapoznanie się z twórcami, ideami i estetyką we współczesnym teatrze. Swoje spektakle prezentują podczas niego najciekawsze krajowe teatry offowe, a także niezależni artyści. 

Tegoroczne sztuki mocno skupiają się na kondycji ludzkiej oraz nad tym, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo. Jeden z tytułów dotyka tematów związanych z relacją Bóg-człowiek. W prezentacjach nie zabraknie również drobnych oparów absurdu i performance’u – mówi Ida Bocian, dyrektor Teatru Gdynia Główna.


 
Wszystkie przedstawienia odbywają się w plenerze. Artyści wychodzą z teatralnych zakątków w przestrzeń miasta. To właśnie ona staje się scenografią do ich spektakli. Wykorzystana je w nich naturalna miejska topografia i architektura, która koresponduje z treścią i formą sztuki. 5. edycja festiwalu „Pociąg do miasta” zaskoczy jednak nowymi lokalizacjami. Organizatorzy postanowili wyjść z centrum miasta i postawili tym razem na nietypowe i warte odkrycia zakątki Gdyni. I tak sceną dla aktorów będą m.in. plac zabaw na Obłużu, parking i klub 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na Babich Dołach, dawny Dom Kuracyjny w Orłowie czy zabytkowe kino w Śródmieściu. Oddaje to hasło wspólne tej edycji, jakim jest „Stacja Obrzeża – na obrzeżach miasta i teatru”.
 
Tegoroczny festiwal potrwa od 5 do 10 sierpnia. Przez te 6 dni zaprezentowane zostaną spektakle 6 teatrów i twórców offowych z całej Polski. W sumie zaplanowano 12 prezentacji. To jednak nie wszystko. Zadbano także o najmłodszych widzów. I tak wieczornym  spektaklom towarzyszyć będą popołudniowe przedstawienia dla dzieci. A wszystko pod okiem Młodej Krytyki Teatralnej.
 

Program festiwalu

Ta edycja festiwalu „Pociąg do miasta” będzie nietypowa. Teatr Gdynia Główna usuwa się nieco w cień i zaprezentuje się tylko podczas przedstawień dziecięcych: „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” oraz „Dzielny kapitan Ahab”. Te będzie można zobaczyć 5, 7 i 9 sierpnia o godz. 17.00 w różnych gdyńskich lokalizacjach. Wieczorne spektakle wystawią z kolei tylko zaproszeni goście. We wszystkie dni trwania imprezy pokazy te będą się rozpoczynać o godz. 21.00.
 
Przez pierwsze dwa dni będą należeć do Teatru Stajnia Pegaza z Gdyni, który przedstawi swoją premierę - „Próby Józefa K.” To spektakl przygotowany według „Procesu” Franza Kafki. W tym samym czasie Iwona Konecka z Wrocławia zaprezentuje swoją „Atrapę i utopię”. Kolejne dni to okazja do obejrzenia sztuki „H(2)O” Teatru Strefa Otwarta z Wrocławia oraz „Spólnota” Teatru Układ Formalny także z Wrocławia.
 
Będziemy mogli zobaczyć słynną scenę między Hamletem a Ofelią w zupełnie nowym, nowoczesnym wydaniu. Chociaż w założeniu twórcy odtwarzają proces twórczy z czasów teatru elżbietańskiego. A spektakl „Spólnota” wciąga widzów w interakcję, a mówi o trochę już zapomnianym ruchu spółdzielczym, który zrewolucjonizował międzywojenną Polskę – opowiada Bocian.
 
Na koniec publiczność zapozna się ze spektaklem „Król David  - live!” Teatru Drugiej Strony z Krakowa oraz z monodramem „Raport Panika”, który wykona krakowski aktor Arti Grabowski.
 
Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej Teatru Gdynia Główna.
 
Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do miasta” organizują Teatr Gdynia Główna oraz Fundacja „Klinika Kultury”. Wydarzenie objął patronatem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


O spektaklach

PRÓBY JÓZEFA K.
 
Według słynnego socjologa i psychoanalityka Ericha Fromma Józef K., główny bohater „Procesu” Franza Kafki, jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. Nie stać go na poświęcenie się żadnej idei. Prowadzi nudne, monotonne życie, pozbawione wartości. Jest w zasadzie człowiekiem zbędnym, nieprzydatnym ani społeczeństwu, ani nawet żadnej jednostce. W adaptacji Ewy Ignaczak tytułowy proces jest więc ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie. Jednak zamiast tego staje się jeszcze bardziej egocentryczny, interesowny, niesamodzielny i powierzchowny. Czy sytuacja aresztowania wywoła w nim jakąkolwiek refleksję na temat jego płaskiej i „letniej” egzystencji? Czy Józef K. odnajdzie odpowiedzi na pytania: Kto go oskarża? Jaka władza prowadzi postępowanie? Wobec jakiego prawa jest winien?
 
Spektakl można zobaczyć 5 i 6 sierpnia o godz. 21.00 na dziedzińcu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej 26 na Karwinach.
 
ATRAPA I UTOPIA

To wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje, lecz poddać się nie może. W pseudoakademickiej formie wykłada widowni sens swoich działań, by za chwilę skontrować go poetycko-teatralnym obrazem. Dlatego Atrapa i Utopia to esej teatralny. Artystka szuka tematu w publicystyce i filozofii politycznej, a przede wszystkim w nowej polskiej poezji. To inspiracje, z których montuje teatralne metafory: zmienne i nieokiełznane, a wśród nich: sekwencje wybuchów, rockowe koncerty, trochę benzyny a nawet św. Mikołaj.

Przedstawienie do obejrzenia 5 i 6 sierpnia o godz. 21.00 na rampie Degustacji – Vintage & Art Clubu przy ul. Architektów 1A w Orłowie.

H(2)O

Scena spotkania Hamleta z Ofelią oferuje możliwość wnikliwego przyjrzenia się zawikłanym relacjom pomiędzy dwojgiem ludzi. Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy. Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w dramacie „Hamlet” według Szekspira. Stanowi próbę rekonstrukcji metod pracy aktora elżbietańskiego i analizę praktyk Teatru Elżbietańskiego, w nadziei odkrycia zapomnianych jakości teatralnych oraz własnych środków wyrazu.
 
Spektakl odbędzie się 7 i 8 sierpnia o godz. 21.00 na placu zabaw „Zameczek” przy ul. Piekarskiej 2-8 na Obłużu.
 
SPÓLNOTA
 
Spektakl eksploruje zapomniany i wpędzony w dalekie obrzeża bieżącej dyskusji publicystycznej temat spółdzielczości. Kooperatyzm, który stanowił podstawę polskiej przedwojennej gospodarki, dziś został wyparty przez kapitalizm i zmarginalizowany do archaicznych struktur spółdzielni mieszkaniowych. Przedstawienie budowane we współpracy z widzem, od samego początku łamie podział na widownię i aktorów, balansując pomiędzy formą performance’u a wydarzeniem teatralnym.
 
Przedstawienie do obejrzenia 7 i 8 sierpnia o godz. 21.00 na parkingu Klubu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przy ul. Zielonej 37 na Babich Dołach.
 
KRÓL DAVID – LIVE!
 
To monolog oparty na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida; z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego.
 
Monodram będzie można zobaczyć 9 i 10 sierpnia o godz. 21.00 w zabytkowym kinie Polonia na ul. Żeromskiego 45-47 w Śródmieściu.
 
RAPORT PANIKA
 
Spektakl oparty jest na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych. Każda scena wyprowadza widza na paniczne manowce naszej narodowej tożsamości, oceany fobii, autoironicznie wytyka polskie przywary i słabości. Arti rozprawia się również ze sobą, dumą patriotycznego frustrata, egocentrycznymi skłonnościami; szuka źródeł narodowych infekcji; ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji.
 
Inscenizacja do obejrzenia 9 i 10 sierpnia o godz. 21.00 w dawnym Domu Kuracyjnym przy ul. Orłowskiej 2-6 w Orłowie.
 
Stacja bajek – spektakle dla najmłodszych
 
BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU

Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu. Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Spektakl będzie można zobaczyć: 5 sierpnia o godz. 17.00 na dziedzińcu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej 26 na Karwinach, 7 sierpnia o godz. 17.00 na parkingu Klubu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przy ul. Zielonej 37 na Babich Dołach oraz 9 sierpnia o godz. 17.00 w zabytkowym kinie Polonia na ul. Żeromskiego 45-47 w Śródmieściu.
 
DZIELNY KAPITAN AHAB
 
Awanturnicza podróż morska! Porywająca opowieść przeniesie widzów na pokład statku, którym wspólnie przemierzymy niespokojne odmęty mórz. Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, poluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem MOBY DICK. Bestia zatopiła już wiele statków i obgryzła niejedną kończynę. Dlaczego więc Ahab ściga wielkiego kaszalota? Czy z nowym członkiem załogi uda się pochwycić Lewiatana? Zaczyna się przygoda na otwartym morzu! W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków. Narracja akustyczna spektaklu zostanie wykreowana na żywo przy użyciu wymyślnych maszyn, nietypowych instrumentów i rekwizytów.

Przedstawienie odbędzie się: 5 sierpnia o godz. 17.00 na rampie Degustacji – Vintage & Art Clubu przy ul. Architektów 1A w Orłowie, 7 sierpnia o godz. 17.00 na placu zabaw „Zameczek” przy ul. Piekarskiej 2-8 na Obłużu oraz 9 sierpnia o godz. 17.00 w dawnym Domu Kuracyjnym przy ul. Orłowskiej 2-6 w Orłowie.

  • ikonaOpublikowano: 23.07.2019 12:42
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.07.2019 12:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona