Nauka

Nauczyciel Pomorza pracuje w Gdyni

Nauczycielka na scenie z kwiatami

Anna Rzepa z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Najlepszą Nauczycielką Pomorza (fot. Antonina Borowicz / Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku)

Buduje drony i wysyła je w stratosferę, koordynuje zdalne korepetycje dla kilkuset uczniów i wspiera ukraińskich uchodźców. Anna Rzepa z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, Najlepszą Nauczycielką Pomorza! Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano też jednemu z gdyńskich uczniów, z kolei Wiesław Kosakowski, dyrektor "Trójki" otrzymał specjalne podziękowanie.

 
Kolejny, ogromny sukces gdyńskiej edukacji – najlepszą nauczycielką na Pomorzu została Anna Rzepa, autorka wielu niezwykle innowacyjnych projektów, które prowadzone są w gdyńskiej Trójce.
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano także dwóm uczniom: Olafowi Targowskiemu z klasy IV matematyczno-informatycznej z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej, reprezentant Polski i zdobywca medali na trzech międzynarodowych olimpiadach informatycznych: Bałtyckiej - srebrny medal, Środkowoeuropejskiej - brązowy medal i Światowej, podczas której zdobył medal brązowy). Opiekunem naukowym wybitnego ucznia z III LO jest znakomity nauczyciel informatyki, Ryszard Szubartowski.
Kolejny laureat to Mateusz Denysiuk, absolwentowi V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku.
 
- To wspaniała wiadomość - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W naszych szkołach pracują wspaniali ludzie, niezwykle kreatywni pedagodzy, którzy wykraczają daleko poza podstawę programową. Pani Annie, jej uczniom, panu Olafowi i jego opiekunowi oraz całemu gronu pedagogicznemu i dyrekcji III Liceum Ogólnokształcącego, serdecznie gratuluję.
 
Anna Rzepa jest koordynatorem Pracowni 3-LAB, unikalnego projektu „Trójki”, który daje jej uczniom, już w czasie edukacji w szkole średniej, możliwość współpracy z wieloma instytucjami naukowymi, kulturalnymi, uczelniami.
Jest autorką i koordynatorką projektów mających na celu poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w procesie edukacji, wyzwalających kreatywność zachowań i samodzielność myślenia. W ramach autorskiego projektu historyczno-naukowego wyjeżdżała z uczniami m.in. do Parlamentu Europejskiego, a we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną zorganizowała pierwszą edukacyjną symulację pobytu na Księżycu. Jest ambasadorką Edukacji Kosmicznej ESERO Polska, powstałej z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nauczycielka koordynuje bardzo wieloma projektami społecznymi, obywatelskimi i naukowych (m.in.: budowa drona i wysłanie go w stratosferę, stworzenie wielu mniejszych i większych wynalazków oraz usprawnień technicznych, obserwacje astronomiczne, zdalne korepetycje dla uczniów z różnych regionów Polski, pomoc uczniom i nauczycielom z ukraińskiego liceum w Winnicy). Jest też opiekunem utalentowanej uczennicy Trójki – Dashy Gallety, która prowadzi w Spilno Gdynia unikatowy projekt „Wojna oczami dzieci”.
Swoimi działaniami Anna Rzepa przyczynia się do sukcesów i szczególnych osiągnięć uczniów. Do tej pory 260 jej podopiecznych zdobyło tytuły laureata lub finalisty w międzynarodowych i krajowych konkursach i olimpiadach.
– To ważne, kiedy praca nauczyciela jest dostrzegana, zwłaszcza przez uczniów. Tym bardziej jestem dumna z tego wyróżnienia. Dziękuję za tę nagrodę, a przede wszystkim dziękuję za zaufanie, że mogę realizować swoje edukacyjne pomysły – mówi Anna Rzepa. 
Poza tytułem dla gdyńskiej nauczycielki, wyróżniono jeszcze 4 pedagogów:
  • Elżbietę Ambo – nauczycielkę informatyki, techniki i współorganizowania kształcenia uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi,
  • Agatę Bartoszek – nauczycielkę języka polskiego i bibliotekarka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku,
  • Grzegorza Boreckiego – nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego i dyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ludwika Waryńskiego w Słupsku,
  • Joannę Ewę Kąkol – nauczycielka edukacji przedszkolnej z Publicznego Przedszkola „Baśniowa Kraina” w Chmielnie.
Wszyscy finaliści konkursu, w tym także:

  • Tomasz Dobrowolski – nauczyciel edukacji przedszkolnej i dyrektor z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8 „Zamek Skarbów” w Słupsku,
  • Karolina Hapka-Kiedrowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, etyki, edukacji dla bezpieczeństwa i wychowawczyni świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 47 im. Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku,
  • Elżbieta Grażyna Pryczkowska – nauczycielka języka kaszubskiego i dyrektorka ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu,
  • Paulina Wąsowicz – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i logopedka z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kolbudach,
  • Małgorzata Zauliczna – nauczycielka języka angielskiego w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku
otrzymali dyplomy i upominki. Specjalne wyróżnienie, za wytężoną pracę dla dobra wspólnego i rozwoju regionu, otrzymał również Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO.

Gala finałowa konkursu Nauczyciel Pomorza została zorganizowana 14 października 2023 r. w siedzibie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W uroczystościach wzięli udział marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.10.2023 15:34
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2024 15:36
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona