Nauka

Przedstawiciele Europy w Spilno Gdynia

Grupa osób z różnych krajów

Przedsatwiciele krajów europejskich w Spilno Gdynia // fot. Aleksandra Regulska

Trzydziestu przedstawicieli krajów europejskich gościło wczoraj w Spilno Gdynia w ramach projektu Educating for Inclusion.  Gdynia dzieliła się wiedzą na temat tego, jak pomagamy uchodźcom. Spotkanie było pełne emocji i wzruszeń.


Educating for Inclusion to międzynarodowy projekt mający na celu wzmacnianie stowarzyszeń migrantów w Europie i wspieranie gmin w kształtowaniu polityki miejskiej w kierunku integracji i wielokulturowości. INCLUDATE wykorzystuje metodę community reporting i mapping, by poznać doświadczenia migrantów mieszkających w Budapeszcie, Kopenhadze, Gdyni, Palermo i Berlinie.
- Gdynia jest w czołówce miast europejskich, które konsekwentnie wdrażają politykę wsparcia i włączania przybyszy z innych stron świata – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. –  Jest to na stałe wpisane w historię naszego miasta, które stworzyli imigranci. Spilno Gdynia to bezpieczne miejsce, do którego może przyjść każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia, trudności, z którymi się boryka. Takie miejsce powinno istnieć w każdym mieście.

W ramach projektu – m.in. na podstawie zebranych doświadczeń i zaakcentowanych potrzeb oraz problemów migrantów – każde uczestniczące w nim miasto opracuje lokalne plany działania i strategie włączenia migrantów w życie społeczności lokalnej. Właśnie dlatego goście byli zainteresowani działalnością Spilno Gdynia.
- Pomagamy tysiącom osób, dzieciom, dorosłym, całym rodzinom – dodaje Iryna Grinishak, koordynator Spilno Gdynia. – Podzieliliśmy się z gośćmi tym, co dzieje się w Spilno Gdynia, prezentowaliśmy nasze autorskie pomysły na wsparcie i rozwiązania, które u nas okazały się skuteczne.

Wystąpienie dla gości przygotował również Michał Sakłak, psycholog z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty, którego specjaliści w pracy z dziećmi wykorzystują najnowszej generacji robota terapeutycznego – fokę Paro.

Dużo emocji wzbudziła prezentacja Daszy Gelety, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego, która opowiada o wojnie na Ukrainie z perspektywy dzieci.

Projekt Educating for Inclusion współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus Plus i realizowany w partnerstwie dwóch jednostek publicznych i pięciu organizacji pozarządowych z Europy, w tym dwóch stowarzyszeń imigranckich: CRN - Comparative Research Network e.V. (Niemcy), Per Esempio (Włochy), Crossing Borders (Dania), Polnischer Sozialrat e.V (Niemcy), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni (Polska), ALDA - ASSOCIATION DES AGENCES DE LA DEMOCRATIE LOCALE (Francja), Konkav (Węgry), Community Mapping: Community Mapping Demonstration – Moje Mapy Google Community Reporting.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.04.2024 14:12
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2024 15:26
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona