Nauka

Science cafe. Jak usłyszeć kosmos?

SCIENCE CAFE. Jak usłyszeć kosmos?

SCIENCE CAFE. Jak usłyszeć kosmos?

Jak brzmi Słońce? Czy da się posłuchać planety? Tak… i nie. W kosmicznej próżni fala dźwiękowa nie ma możliwości propagacji, więc tam dźwięków nie uświadczymy. Jednak dzięki radioteleskopom jesteśmy w stanie to zmienić.

Te potężne urządzenia służą do obserwacji i zbierania danych przy użyciu promieniowania radiowego emitowanego przez obiekty kosmiczne. Najczęściej rejestrowane fale leżą poza zakresem akustycznym 20Hz-20KHz, więc zanim coś usłyszymy, musimy zmienić ich częstotliwość. Kiedy już to zrobimy, to w końcu możemy mówić o prawdziwych „dźwiękach” kosmosu. Jak one brzmią? Przekonajcie się 26 listopada na wykładzie z cyklu SCIENCE CAFE! Naszym gościem będzie Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Prelekcja będzie opowieścią o radioastronomii i radioteleskopach z licznymi przykładami „dźwięków” kosmosu. Tytuł prelekcji jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi, jednak ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna.

Wśród kosmicznych sygnałów, których wysłuchacie podczas wykładu znajdą się przykładowe rejestracje dokonane największym w Polsce tego typu przyrządem – radioteleskopem „Kopernik”, działającym w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach. Ponadto będzie można usłyszeć pulsary, Słońce, magnetosfery planet i wiele innych ciekawych sygnałów.

prowadzenie 

Sebastian Soberski – kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii UMK w Toruniu. Popularyzator astronomii, współautor cyklicznych programów telewizyjnych o kosmosie – “Mała Urania”, “Obserwatorium” oraz serii programów internetowych – “Niebo na dłoni”, “Urania TV”, “Gwiazdy na wyciągnięcie ręki” i innych. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca do: Mongolii (1997), Węgier (1999), Zambii (2001), Chin (2009), Indonezji (2016) oraz USA (2017). Współautor projektu Voices Of The Cosmos.
  • wiek 18+
  • termin 26 listopada 2023, godz. 16:00
  • bilety 20 zł | 10 zł z Kartą Gdynia Senior plus

Kliknij i weź udział!

Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.

ikona

Zobacz także