Nauka

Trwa kompleksowa diagnoza dzieci w Gdyni

Dziewczynka z misiem

Właściwa diagnoza jest kluczem do adekwatnej pomocy dziecku // fot. Pixabay

Już ponad setka dzieci z Gdyni została zdiagnozowana przez specjalistów w ramach Gdyńskiego Programu Pomocy Dzieciom, który jest realizowany we współpracy z UNICEF. Zainteresowanie rodziców jest ogromne, a właściwa diagnoza może zmienić życie dzieci na lepsze.


Gdyński Program Pomocy Dzieciom to unikalny, autorski program zapewniający dzieciom,  u których występują problemy zarówno z zachowaniem jak i szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym, wsparcie specjalistów: psychoterapeutów, diagnostów, lekarzy i psychologów.
Zainteresowanie programem jest ogromne i choć już wyczerpały się miejsca na badania w pierwszej części projektu, odpowiednie diagnozy otrzymają wszystkie zgłoszone dzieci.
- Wypełniamy ważną lukę na rynku medycznym – podkreśla dr Marta Kutniewska-Kubik z Centrum Medycy w Sercu Gdyni i przedstawicielka naszego regionu w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. –  Często bowiem niewłaściwie interpretujemy objawy, które występują u  dzieci i podejmujemy nieskuteczne działania. Nie rozumiemy bowiem mechanizmów, które wynikają nie ze złej woli, czy złego zachowania, ale z zaburzeń neurozwojowych. Tymczasem dopiero właściwa diagnoza jest często kluczem do podejmowania skutecznych działań, które mogą pomóc małym pacjentom.

W ostatnim czasie pozyskano środki zewnętrzne na dalsze funkcjonowanie Gdyńskiego Programu Pomocy Dzieciom, które zostanie wzbogacone również o moduł przeciwdziałania uzależnieniom.
- Zdrowie psychiczne najmłodszych jest jednym z priorytetów gdyńskiego samorządu - podkreśla Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. - Działania mające na celu wsparcie najmłodszych będą kontynuowane. Udało się pozyskać finansowanie na dalszą realizację Gdyńskiego Programu Pomocy Dzieciom. Oznacza to, że każde potrzebujące dziecko może otrzymać adekwatną pomoc.

W ramach programu, dzieci przechodzą diagnozę zarówno w kierunku zaburzeń neurorozwojowych takich jak spektrum autyzmu czy ADHD jak i badania intelektu, rozwoju, zaburzeń i chorób psychicznych. Dzieci przechodzą testy z użyciem najnowszych, standaryzowanych narzędzi.
- Dużą wartością jest nasz interdyscyplinarny zespół, złożony ze specjalistów dziecięcych różnych modalności, w ten sposób diagnozy zawsze podejmowane są i konsultowane w zespole – dodaje doktor Kutniewska-Kubik.

Diagnostyka to tylko część działań Gdyńskiego Programu Pomocy Dzieciom, w jego ramach prowadzone są również  spotkania studentów psychologii z zagrożonymi dziećmi na terenie centrów handlowych, grupy wsparcia dla dzieci i rodziców po próbach samobójczych i grupy treningowe dla najmłodszych zagrożonych zaburzeniami nastroju. Gdyński Program Pomocy Dzieciom jest bezpłatny, realizuje go Centrum Medycy w Sercu Gdyni we współpracy z Biurem ds. Jakości Życia UM Gdyni i Gdyńskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

ikona