Nauka

Współpraca gdyńskiej uczelni na rzecz branży offshore

na zdjęciu uśmiechnięci mężczyźni w eleganckich strojach

Na zdjęciu (od lewej): Jacek Witt, Henryk Śniegocki, Adam Weintrit i Tomasz Tarasiuk//fot. fb Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Współpraca Uniwersytetu Morskiego i Polskiego Rejestru Statków łapie wiatr w żagle. Potwierdza to podpisane 1 lutego porozumienie. Odtąd jego sygnatariusze działać będą wspólnie między innymi na rzecz zielonej transformacji.



Podpisane na początku lutego porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Polskim Rejestrem Statków S.A zakłada współpracę gdyńskiej uczelni na rzecz branży offshore, ale nie tylko. To również współdziałanie w obszarach technologii morskich, szeroko rozumianego transportu (w tym transmodalnego) oraz działalności portów.
 
Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentował JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit i Prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, natomiast Polski Rejestr Statków S.A. reprezentował prezes PRS S.A. dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki oraz członek zarządu PRS S.A. Jacek Witt.
 
Branża OZE (odnawialnych źródeł energii) na świecie daje zatrudnienie około 10 mln ludzi, w Polsce 100 tys. Do roku 2030 liczba pracowników OZE na świecie ma wzrosnąć do 24 mln, a do 2050 nawet do 50 mln.

Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów OZE na świecie jest morska energetyka wiatrowa (MEW). Wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży.
Kształceniem specjalistów w tej dziedzinie zajmuje się w Polsce m.in. Uniwersytet Morski w Gdyni, który realizuje inwestycję polegającą na budowie uczelnianego Centrum Offshore, gdzie będą funkcjonować nowe obiekty infrastruktury badawczo-technicznej. Jednak Uczelnia nie tylko kształci, ale i poszukuje przyszłych pracowników branży już pośród uczniów szkół średnich. Stabilność pracy w tej branży oraz bardzo atrakcyjne zarobki są dla młodzieży niezwykle kuszące.
Studia na tej ponadstuletniej uczelni to prawdziwe morze możliwości. Oferuje się studia I i II stopnia na 10 kierunkach i blisko 50 specjalnościach. Można się kształcić na Wydziale Elektrycznym, Wydziale Nawigacyjnym, Wydziale Mechanicznym czy Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.
Studenci mogą też wybrać specjalności, takie jak logistyka w sektorze offshore oraz właśnie technologie offshore. W 2022 roku ruszyły studia MBA dotyczące energetyki wiatrowej, a także studia podyplomowe – zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej. Teraz, dzięki owocnej współpracy Uniwersytetu Morskiego i Polskiego Rejestru Statków S.A., studiujący te kierunki będą mieli jeszcze więcej szans na zdobycie atrakcyjnej pracy, zawodowy rozwój i udział w zielonej transformacji.

Zainteresowani? Już 8 marca ta największa uczelnia morska w Polsce otworzy swoje drzwi dla uczniów szkół średnich, w tym przyszłych maturzystów, którzy w trakcie Dnia Otwartego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będą mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną, zasadami, terminami rekrutacji oraz warunkami studiowania.  
Uniwersytet Morski w Gdyni posiada w swojej ofercie zarówno specjalności morskie, jak i lądowe. Nowością są kierunki związane z dynamicznie rozwijającą się branżą offshore.  
Szczegóły na stronie uczelni.

ikona

Zobacz także