Numer bieżący

Noc Muzeów

17 maja zapowiada się długa i bezsenna noc. Przed nami tegoroczna Europejska Noc Muzeów, czyli znana na całym kontynencie akcja, gdy placówki kulturalne otwierają swoje zakamarki i czekają na gości ze specjalną ofertą. Tak też będzie w Gdyni. Specjalny program na tę noc przygotowali między innymi: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Klub Marynarki Wojennej i Pracownia Kunszt.



Noc Spawacza – Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni!

Fabryczne hale, portowe dźwigi, maszyny, spawacze i hutnicy, uwiecznieni na obrazach Kazimierza Ostrowskiego, odgrywać będą role pierwszoplanowe podczas Gdyńskiej Nocy Muzeów. 17 maja, od godziny 19:00 do północy w „Noc Spawacza” w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1A) będzie można zwiedzać, tworzyć, tańczyć i podziwiać wystawy, jakby jutra miało nie być.
Program
  • w godz. 19:00-22:00
– Wcale nieospale! – otwarte warsztaty z tworzenia maski spawacza
DJ-set: Bartosz Hervy
Ekologiczne warsztaty z sitodruku ręcznego
  • w godz. 19:00-00:00
Stoczniowe kroniki filmowe, wystawy (ostatnie wejście o godz. 23:30)
„Noc Spawacza” to w kilku słowach: wystawy, warsztaty, dj set, sitodruk i stoczniowe kroniki filmowe. W rzeczywistości to dosłownie tylko kilka godzin by na własne oczy zobaczyć rzadko eksponowane dzieła niepokornego twórcy, którego postaci nie da się zmieścić w żaden schemat biograficzny – Kazimierza Ostrowskiego.
Bilety: 5/0 zł dorosły/ dziecko – wejściówki będą dostępne do zakupu w kasie w dniu wydarzenia.


Dekada historii, jedna noc – jubileuszowa Noc Muzeów w Muzeum Emigracji w Gdyni


10 lat działalności, tysiące opowieści i jedna, wyjątkowa noc. 17 maja od godz. 19:00 do godz. 1:00 Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na jubileuszową edycję Nocy Muzeów, której hasłem przewodnim nieprzypadkowo będzie w tym roku CZAS. W programie: nocne zwiedzanie wystawy stałej, instalacja audiowizualna oraz atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych.
W tym roku mija dziesięć lat od chwili, gdy Muzeum Emigracji w Gdyni po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. 10-lecie to nie tylko zapis w kalendarzu – to także moment podsumowania, refleksji, spojrzenia zarówno wstecz, jak i przed siebie.
Z myślą o gościach przygotwano mapping. Wizualizacja przeprowadzi nas przez niemal sto lat istnienia Dworca Morskiego – od jego powstania, aż po ostatnią dekadę, w której budynek stał się siedzibą Muzeum Emigracji. Przenikające się obrazy pozwolą zobaczyć, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, jak historia wciąż wpływa na to, kim jesteśmy dzisiaj, jak stajemy się częścią nieustannego ruchu i zmiany. Obrazy i dźwięki, które wypełnią tej nocy muzealne wnętrza, pozwolą nam odczuć, jak czas płynie w tym konkretnym miejscu – pełnym wspomnień, spotkań i pożegnań – ukazując ulotność, a zarazem siłę wspólnotowego przeżywania chwili.
Nie zabraknie także działań dla rodzin z dziećmi. Między godziną 19:00 a 23:00 w otwartej strefie warsztatowej na gości będą czekały narzędzia do odmierzania godzin oraz zajęcia plastyczne, które dosłownie przeniosą nas w czasie. Poznacie także kilku znanych polskich emigrantów, dla których słowo CZAS miało szczególne znaczenie. Materialności czasu pozwoli doświadczyć również umieszczone w muzealnej przestrzeni KROSNO.
Wstęp na wystawę stałą oraz wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Z marynarskim pozdrowieniem


Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza 17 maja do swojej siedziby przy ul. Zawiszy Czarnego 1B (wraz z Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego) oraz na pokład statków-muzeów ORP Błyskawica oraz ORP Sokół w godz. 19:00-1:00 (ostatnie wejście o 23:45).
Przez całą Noc Muzeów zapraszają: szpital polowy, Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Obrony Wybrzeża, Sojusz, North Regiment, Devil’s Dogs, Seabees North i inne, wystawa broni historycznej Baltic Coast Armory, STAR 660 M2, zwiedzanie zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II, namiot edukacyjny MMW z zabawami dla dzieci, kuchnia polowa z przepyszną wojskową grochówką, nauka udzielania pierwszej pomocy – Hufiec ZHP Sopot im. MW, pokazy DART – Gdyńskie Stowarzyszenie Steel Darta „Błyskawica”, podziemny magazyn studyjny (klasyczny sprzęt nurkowy).
Wstęp jest biletowany: 5 zł osobno do każdego obiektu.

Poznaj pracę konserwatora zabytków


KUNSZT. Pracownia badań i konserwacji zabytków zaprasza 17 maja w godz. 15:00-21:00 do lokalu przy ul. Śląskiej 22-23/8.
To gratka dla osób, które interesuje konserwacja zabytków? Można będzie poznać zespół pracowni i wypróbować na własnej skórze, jak pracuje konserwator. W programie: oprowadzanie po pracowni, mikrowystawa w tematyce konserwatorskiej, praktyczne wskazówki dotyczące przechowywania i opieki nad starymi obrazami, darmowe konsultacje z konserwatorką malarstwa (można pokazać zdjęcie obrazu na telefonie), wyprzedaż staroci i oferta warsztatów artystycznych.
Wstęp bezpłatny (bez zapisów).

Better Future Festiwal


W ramach Nocy Muzeów w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25) w weekend 17-18 maja na gości czeka szereg wydarzeń artystycznych, koncertów i spacerów.
PROGRAM:
17 maja o godz. 12:30 – spacer z Salcią Hałas: „Miejscy zieloni partyzanci – czyli o roślinach gotowych na wszystko”. Obowiązują zapisy.
17 maja od godz. 17:30 – Muzyczna odsłona Nocy Muzeów. Wstęp wolny.
17 maja o godz. 18:00 – Gra LARP-owa oraz prezentacja artystyczna (wstęp wolny).
18 maja o godz. 9:00 – spacer z Katarzyną Rosińską: „Ptasia niedziela – uważny spacer ornitologiczny”. Obowiązują zapisy.
Szczegóły i zapisy na www.gck.gdynia.pl.
Pełna lista gdyńskich instytucji biorących udział w inicjatywie oraz program wydarzeń dostępny będzie na www.gdynia.pl oraz stronie internetowej gdyniakulturalna.pl/gdynska-noc-muzeow/.

ikona