Poradnik

CO WIDZĄ PSY? CZ.1

dog-543078_1280Za widzenie i przetwarzanie obrazów u człowieka odpowiedzialny jest znacznie większy obszar mózgu niż u psa. Około 80 % informacji o świecie dociera do człowieka za pośrednictwem wzroku. Dla psa wzrok  ma  znaczenie drugorzędne w tym sensie, że to, co zobaczy potwierdza tylko to, o czym wiedział już wcześniej bazując na zmyśle węchu lub słuchu. W toku ewolucji u poszczególnych gatunków zwierząt ulepszeniu ulegały te zmysły, od których zależało ich przetrwanie. Przodkowie człowieka potrzebowali zdolności rozróżniania kolorów, aby móc dostrzec dojrzałe owoce oraz umiejętności właściwej oceny odległości, aby poruszając się między gałęziami drzew, nie spaść na ziemię. Pies jest drapieżnikiem i budowa jego oka jest najlepiej przystosowana do widzenia o zmierzchu i o świcie – są to pory największej aktywności psowatych. Wilki posiadły, zatem umiejętność szybkiego i sprawnego poruszania się o zmroku w pogoni za uciekająca zwierzyną.

 

Rozróżnianie kolorów.
Budowa oka psa jest podobna do budowy oka człowieka, ale psy widzą nieco inaczej niż my. Długo sądzono, że nie odróżniają kolorów, a świat widzą w odcieniach czerni i bieli. Dzisiaj już wiadomo, że tak nie jest. Psy rozpoznają kolory aczkolwiek rozpoznawalna przez nie  paleta barw jest zredukowana w porównaniu do możliwości ludzkiego oka.  Nie widzą ich również tak intensywnie jak my.  Najlepiej radzą sobie z niebieskim i żółtym. Nie rozpoznają natomiast czerwonego i zielonego- najprawdopodobniej widzą je, jako odcienie szarości. Pies, zatem może mieć problem z dostrzeżeniem czerwonej piłki na zielonej trawie. Na tle niebieskiego nieba najłatwiej będzie mu dostrzec frisbee w kolorze żółtym.

 

Widzenie nocne
W słabym świetle natomiast psy radzą sobie lepiej od człowieka. Zawdzięczają to pręcikom – fotoreceptorom odpowiedzialnym za widzenie w półmroku - mają ich więcej od nas. Nocne widzenie wspomaga znajdująca się w tylnej części gałki ocznej psa   tzw.  makata odblaskowa, która sprawia, że psie oczy świecą w ciemności. Działa jak lustro i   jest wrażliwa na te promienie świetlne, które nie zostały wychwycone przez pręciki. Niestety upośledza ona  ostrość widzenia. „Światło docierające do makaty odblaskowej pada z różnych kierunków i tak jak kula bilardowa odbita od krawędzi stołu nie wraca po tym samym torze lecz biegnie z pewnym odchyleniem. Z powodu różnicy w kierunkach światła padającego bezpośrednio na siatkówkę i światła odbitego, powstający obraz jest rozmyty”.

Efekt świecących oczu nie występuje u psów  typu husky. Prawdopodobnie są one pozbawione  makaty odblaskowej. Przypuszczalnie jest to wynik selektywnej hodowli tych psów na dalekiej północy, która przez większa część roku pokryta jest śniegiem, więc makata na niewiele się przydaje.

Widzenie o zmroku wspomaga większa źrenica oraz większa skupiająca światło soczewka. Psu potrzebna jest jedna czwarta światła niezbędna człowiekowi, aby dobrze widzieć w nocy. Oczy kotów są jeszcze lepiej przystosowane do widzenia w nocy- potrzebują zaledwie jednej siódmej światła potrzebnego człowiekowi.

Opracowanie: Aneta Stec
źródła: „Tajemnice psiego umysłu” S. Coren

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2014 06:49
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona