Historia udomowienia psa sięga 33 tysięcy lat - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Na Syberii w górach Ałtaj została odnaleziona czaszka psa. Ponieważ pochodzi sprzed 33 tysięcy lat, jest jednym z najstarszych świadectw udomowienia tego zwierzęcia przez człowieka.
Współautor badań, Greg Hodgins z University of Arizona (USA), podkreśla, że jest wysoce prawdopodobne, że znalezione szczątki należą do zwierzęcia udomowionego. Czaszka jest dobrze zachowana można więc było dokonać szczegółowych pomiarów: anatomia psa oswojonego różni się od anatomii dzikiego zwierzęcia m.in. budową żuchwy i pyska.
Porównanie szczątków psa pochodzących z podobnego okresu, odnalezionych w jaskini w Belgii,jest dowodem na to, że współczesne psy prawdopodobnie były oswajane niezależnie od siebie w różnych miejscach na ziemi, a współczesne psy mogą pochodzić od więcej niż jednego przodka.
Biorąc pod uwagę fakt, że znalezisko pochodzi sprzed ostatniego okresu zlodowacenia, który miał miejsce 26-19 tys. lat temu, znaleziona czaszka nie należy do żadnego z przodków dzisiejszych psów, ponieważ ani linia belgijska, ani syberyjska nie przetrwały tego okresu.
O ile inne zwierzęta hodowlane zostały oswojone przez człowieka dla mięsa , czy mleka o tyle w udomowieniu psa chodziło o towarzystwo i ochronę, być może również o współpracę podczas polowań - mówi współautor badań, Greg Hodgins z University of Arizona (USA).
źródło http://www.naukawpolsce.pap.pl