Poradnik

DIETA I RUCH - NAJWAŻNIEJSZE DLA KAŻDEGO PSA

Posiadając psa jest ważne aby się nim odpowiednio opiekować oraz dbać o jego zdrowie. Podstawą zdrowia naszego pupila jest ruch i dieta. W przypadku gdy powyższe aspekty nie są monitorowane, a pies nie otrzymuje właściwej, zbilansowanej karmy  oraz nie dostarcza mu się wystarczającej dawki ruchu, nasz pupil może  stać się hiperaktywny oraz destrukcyjny. To z kolei może doprowadzić do oddania psa przez właściciela ponieważ nie będzie już mógł nad nim zapanować a zachowanie psa może okazać się uciążliwe czy wręcz niebezpieczne.  Nasz psi towarzysz może też stać się otyły i leniwy co jest niebezpieczne gdyż problemy z wagą wpływają w większym stopniu negatywnie na zdrowie psa niż człowieka. Otyłość u psa może zredukować jego siły witalne  oraz skrócić czas jego życia.

Naszym zadaniem jest kontrola spożywanych pokarmów, które pies powinien otrzymywać w postaci zbilansowanej karmy, dawkowanej w odpowiedniej ilości. Zdarzają się psy, u których nie doszło do wykształcenia pełnych mechanizmów samokontroli – nie mają granic ilości spożywanego jedzenia. Takie zachowania prowadzić mogą do wymiotów oraz wielu zaburzeń trawiennych.  Producenci psich diet proponują różne karmy, które różnią się od siebie składem, jak i rekomendowaną ilością dziennego zapotrzebowania podawaną przez nich na opakowaniach. Weterynarz jest właściwą osobą, z którą należy skonsultować system  żywienia naszego czworonoga. Dając psu resztki ze stołu, nie tylko możemy doprowadzić do tego, że będzie niepoprawnym żebrakiem ale również przyczynimy się do jego otyłości.

Pies powinien być szczupły i zdrowy - nie można doprowadzić do stanu, gdy widoczne będą żebra i kości ani też do stanu gdy stanie się pulchny. Kiedy przybiera nadmiernie na wadze lub jest już otyły, właściciel powinien zwiększyć psu ruch oraz zaordynować karmę o mniejszej zawartości tłuszczu i wypełniaczy. W takich sytuacjach karma powinna być bogata w proteiny, błonnik, witaminy i minerały. Pies na diecie powinien mieć dostęp do posiłku przez określony czas  – po tym czasie należy zabrać mu miskę i nie stwarzać okazji do „podjadania” do następnego posiłku. Wszystkie resztki ze stołu muszą zostać wykluczone ponieważ nie posiadają odpowiednich wartości odżywczych a na pewno spowodować mogą niepotrzebny przyrost wagi. Nasz pies powinien być trzymany z dala od stołu podczas posiłków domowników aby nie zachęcać go do żebrania.

Jeśli nowe zasady są dla psa trudne do zaakceptowania można je wprowadzać stopniowo a samo karmienie przeprowadzać w innym niż dotychczas pomieszczeniu. Nie wszystkie karmy są zdrowe i dlatego też jest kluczowe aby wybrać karmę, która posiada  właściwe proteiny, ziarna, witaminy, błonnik, warzywa i minerały oraz restrykcyjnie przestrzegać ilości oraz czasu spożywania posiłku. Konieczna jest kontrola tych składników, które są niezbędne w diecie psa.  Karmienie psa jedzeniem dla ludzi (również słodyczami) może spowodować dodatkowy przyrost wagi i problemy zdrowotne. Pies w starszym wieku powinien otrzymywać karmę o mniejszej ilości kalorii ale wysoką w błonnik. Seniorowi, który odmawia jedzenia albo nie interesuje się nim, można pomóc poprzez namoczenie karmy, w przypadku, gdy  to nie pomaga można (tylko w przypadku  gdy jesteśmy pewni, że toleruje laktozę) dodać drobinki sera lub jajecznicy (nie na maśle).

DIETA I RUCH - NAJWAŻNIEJSZE DLA KAŻDEGO PSA

Jeżeli nasz pies ma niedowagę, można karmić go dodatkową karmą, która jest zbilansowana oraz bogata w naturalne dodatki, co pomoże mu uzyskać prawidłową wagę. Kiedy już ją osiągnie, można wrócić do karmienia psa dietą bytową. Utrzymanie odpowiedniej wagi psa łączy się z nieustannym dostosowaniem karmy przez całe jego życie. Gdy jest zbyt chudy lub ma nadwagę, należy mu dawać stosunkowo więcej lub mniej karmy. Poprzez zwracanie uwagi na to i poprzez dostosowanie właściwej ilości karmy będziemy mieć zdrowego psa i będziemy cieszyć się nim dłużej jego towarzystwem.

Wyprowadzanie na spacery, bieganie z czworonogiem, bawienie się z nim, rzucanie mu piłki lub frisbee są najlepszymi sposobami na spalenie przez niego kalorii i tym sposobem utratę wagi. Pozwalanie na zabawę z innymi dobrze  wychowanymi i zdrowymi psami jest następną aktywnością, która mu pomoże.

Źródło: www.i-love-dogs.com

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2014 07:11
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona