Poradnik

"GDY PIES NAS WYBRAŁ" cz. 1

Mój pies sam mnie wybrał! To cudowny mit, w który ludzie wierzą kiedy jadą wybrać pieska. Myślą, że ten, który podszedł do nich, to ten, który sobie ich wybrał. Jednakże nie przychodzi im do głowy myśl, że schroniska są pełne właśnie takich psów. To te psy nie są w stanie całkowicie podporządkować się człowiekowi i dopasować się do jego indywidualnego stylu życia. W taki sposób ten szczeniak przechodził do innych rąk ponieważ, był pewny siebie, towarzyski i nawet czasami trochę natrętny.

To, co musimy zapamiętać, to to że, każdy szczeniak jest inny i powinniśmy się zastanowić, czego będziemy wymagać od naszego przyszłego pupila. Psy, które będą pracować z osobami niepełnosprawnymi muszą być delikatne, radosne, towarzyskie, ale co najważniejsze muszą potrzebować człowieka i chętnie z nim współpracować. To właśnie tych cech powinniśmy szukać w każdym psie. Większość ludzi chce psa, który lubi ludzi, a nie takiego, który tylko chce wyjść aby pobawić się z innymi psami. Aby ocenić szczeniaka wystarczy tylko prosty test, ale żeby już profesjonalnie ocenić cały miot składający się z 10 szczeniąt, to już jest duże wyzwanie.

Wielu hodowców nie sprzyja klientom, którzy pragną przeprowadzić testy, bo chcą aby przyszły właściciel zakochał się w szczeniaczku, a następnie zapłacił za niego. W przypadku, gdy hodowca nie pozwala na przeprowadzenie oceny szczeniaka, to najlepiej znaleźć sobie inną hodowlę. Można skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym, który posiada dużą bazę hodowli. Z drugiej strony coraz więcej jest świadomych hodowców, którzy chcą, aby ich mioty były poddawane testom, bo dzięki nim powiększa się ich wiedza dotycząca psów oraz powoduje to większą dbałość o tworzenie lepszej linii rasy.

Testy pozwalają na to, aby każdy szczeniak pokazał jaki jest i czego potrzebuje od życia i od nowego właściciela. Dobrze jest popatrzeć na cały miot  - jak zachowują się między sobą, który szczeniaczek się chowa, a który najchętniej usiadłby na kolanach. Suczka lub piesek nie powinny zbytnio lgnąć do człowieka ani nie powinny zbytnio się od niego oddalać, bo to może świadczyć, że są bardzo asekuracyjne. Analogicznie, kiedy szczenię zacznie szczekać, mówi wtedy, że jest przestraszone, albo nie jest wystarczająco przestraszone aby uciec od niego. Następnie dobrze jest odizolować pojedyncze szczenię i wziąć je gdzieś do osobnego, nieznanego mu pomieszczenia, następnie odłożyć je i się schować. W przypadku kiedy odmaszeruje lub zacznie interesować się nowym miejscem oznacza to, że będzie psem upartym i o silnym charakterze. Taki charakter u psa będzie idealny dla człowieka, który zamierza z nim pracować. Z drugiej strony takiemu psu ciężko będzie pozostawać samemu w domu, może wtedy wyć lub szczekać. Po jakimś czasie, gdy już poobserwowaliśmy szczeniaka, najlepiej kucnąć i przywołać godo siebie klaskając. Niektóre maluchy na taki dźwięk uciekną. Te będą niepewne siebie i w ich przypadku będzie potrzebna długotrwała socjalizacja w różnych miejscach i oswajanie z różnymi dźwiękami. Każdy pies, który w wieku od 5 do 8 tygodnia życia, na taki dźwięk wycofuje się lub zaczyna szczekać, może w przyszłości mieć tendencje do szczekania na widok wszystkich lub wszystkiego. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z trenerem, który pomoże w tym, aby pies był bardziej pewny siebie. Inne szczeniaki czym prędzej sprawdzą co wywołało taki dźwięk, co świadczy o tym, że są trochę zbyt pewne siebie ale będą idealnymi towarzyszami dla ludzi, którzy nie chcą aby ich pupil łasił się do nich. Szczeniak, najbardziej zsocjalizowany, na samym początku zastanowi się przez chwilę, a następnie podbiegnie, poliże ręce i z największą przyjemnością wskoczy na kolana.

Takie szczeniaki będą idealne dla wszystkich ludzi, lubiących różne style życia.

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2014 06:46
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona