Rozmawia na temat zachowania psów oraz zrozumienia umysłu psa:
Rozmówca: Vilmos Csányi
Rozmawiała: Claudia Kawczynska
Vilmos Csányi - międzynarodowej sławy węgierski naukowiec, bada zachowania psów oraz ich inteligencję na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie.
Miałam zaszczyt rozmawiać z nim na temat jego książki „Gdyby pies mógłby mówić: Badanie umysłu psa”. Jego książka oparta jest w większości na obserwacjach jego własnych psów: Flipa i Jerry’ego.
Claudia Kawczynska: W Pana książce, pisze Pan, że psy są doskonałymi ludzkimi etologami. Co miał Pan na myśli?
Vilmos Csányi: Pies rodzinny obserwuje zachowanie człowieka i zawsze stara się przewidzieć interesujące czynności, w których mógłby wziąć udział. Psy są w stanie zaobserwować delikatne sygnały, które wysyłamy, związane z ważnymi czynnościami i zawsze są chętne włączyć się w nie.
C. K.: Mówi Pan również, że psy potrafią okazać empatię, szczególnie w stosunku do ich właścicieli. Czy zna pan jakiekolwiek przypadki, w których pies okazywałby empatię do jakichkolwiek innych gatunków niż do człowieka?
V. C.: Psy są bardzo empatyczne w stosunku do siebie nawzajem. Pewnego razu Flip chciał wyjść w środku nocy ale bardzo głęboko spałem i jego pomrukiwania nie obudziły mnie; Jerry podszedł i zaszczekał bardzo głośno, co od razu postawiło mnie na równe nogi. Myślałem, że to Jerry miał problem, ale on poszedł dalej spać, a Flip entuzjastycznie podbiegł do drzwi, żebym mógł go wypuścić.
PSIA INTELIGENCJA: ZROZUMIEĆ UMYSŁ PSÓW cz1
C. K.: Pisze Pan o podobieństwach pomiędzy ludźmi a psami włączając w to fakt, że obydwa gatunki posiadają genetyczne uwarunkowania do podporządkowania się. Jakie ewolucyjne korzyści daje to tym dwóm gatunkom?
V. C.: Podporządkowywanie się jest bardzo ważną ludzką cechą, którą w pewnym stopniu człowiek dzieli się z psem. W środowisku zwierząt, zachowanie w grupie jest regulowane przez agresję i system klasowy. W środowisku ludzkim, agresja wewnątrz grupy jest niewielka, a system klasowy jest mieszany. Nie tylko ludzie ale również zasady mają miejsce w naszym systemie klasowym. Na nasze zachowanie oddziaływują ludzie, którzy są wpływowi oraz zasady. Nawet osoba „alfa” musi trzymać się zasad, co powoduje, że ludzkie grupy społeczne są bardzo złożone.