Poradnik

PSIA INTELIGENCJA: ZROZUMIEĆ UMYSŁ PSÓW cz1

Rozmawia na temat zachowania psów oraz zrozumienia umysłu psa:

Rozmówca: Vilmos Csányi

Rozmawiała: Claudia Kawczynska

Vilmos Csányi - międzynarodowej sławy węgierski naukowiec,  bada zachowania psów oraz ich inteligencję na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie.

Miałam zaszczyt rozmawiać z nim na temat jego książki „Gdyby pies mógłby mówić: Badanie umysłu psa”. Jego książka oparta jest w większości na obserwacjach jego własnych psów: Flipa i Jerry’ego.

Claudia Kawczynska: W Pana książce, pisze Pan, że psy są doskonałymi ludzkimi etologami. Co miał Pan na myśli?

Vilmos Csányi:  Pies rodzinny obserwuje zachowanie człowieka i zawsze stara się przewidzieć interesujące czynności, w których mógłby wziąć udział. Psy są w stanie zaobserwować delikatne sygnały, które wysyłamy, związane z ważnymi czynnościami i zawsze są chętne włączyć się w nie.

C. K.: Mówi Pan również, że psy potrafią okazać empatię, szczególnie w stosunku do ich właścicieli. Czy zna pan jakiekolwiek przypadki, w których pies okazywałby empatię do jakichkolwiek innych gatunków niż do człowieka?

V. C.: Psy są bardzo empatyczne w stosunku do siebie nawzajem. Pewnego razu Flip chciał wyjść w środku nocy ale bardzo głęboko spałem i jego pomrukiwania nie obudziły mnie; Jerry podszedł i zaszczekał bardzo głośno, co od razu postawiło mnie na równe nogi. Myślałem, że to Jerry miał problem, ale on poszedł dalej spać, a Flip entuzjastycznie podbiegł do drzwi, żebym mógł go wypuścić.

PSIA INTELIGENCJA: ZROZUMIEĆ UMYSŁ PSÓW cz1

C. K.: Pisze Pan o podobieństwach pomiędzy ludźmi a psami włączając w to fakt, że obydwa gatunki posiadają genetyczne uwarunkowania do podporządkowania się. Jakie ewolucyjne korzyści daje to tym dwóm gatunkom?

V. C.: Podporządkowywanie się jest bardzo ważną ludzką cechą, którą w pewnym stopniu człowiek dzieli się z psem. W środowisku zwierząt, zachowanie w grupie jest regulowane przez agresję i system klasowy. W środowisku ludzkim, agresja wewnątrz grupy jest niewielka, a system klasowy jest mieszany. Nie tylko ludzie ale również zasady mają miejsce w naszym systemie klasowym. Na nasze zachowanie oddziaływują ludzie, którzy są wpływowi oraz zasady. Nawet osoba „alfa” musi trzymać się zasad, co powoduje, że ludzkie grupy społeczne są bardzo złożone.

Ważne zadanie dla grupy może być zdefiniowane przez zasady i członkowie danej grupy nie muszą wykazywać się agresją, żeby dość do celu, muszą tylko trzymać się zasad. To jest specyficzna cecha ludzka i jest to podstawa złożonych społeczności ludzkich. Jej ważność jest uzasadniona faktem, że psy również nabyły umiejętności podporządkowywania się zasadom. W przypadku gdy pies usłyszy polecenie wydane przez właściciela, spełnia je. Czasami problem pojawia się, gdy wydajemy polecenie, które jest powyżej psich możliwości.