Poradnik

"STRES U PSA" cz. 1

Stres jest potrzebny! Stres jest potrzebny zarówno tobie jak i twojemu psu do nauki. Jeżeli nie stoi przed tobą żadne wyzwanie lub cel, jeśli nie doświadczasz uczucia ekscytacji, oczekiwania czy strachu na przykład przed wystąpieniem publicznym, trudno jest ci określić swoje granice i rozwijać się.

Gdyby twój pies też nie odczuwał ekscytacji na widok królika uciekającego przez pola, trudno byłoby go nauczyć pościgu i polowania. A gdyby pies nie miał takiej potrzeby jeszcze trudniej byłoby go nauczyć pracy jako pies policyjny, do wykrywania materiałów wybuchowych czy komórek rakowych.

Tak więc stres jest dobry dla ciebie i twojego psa. Niemniej jednak – co za dużo to niezdrowo! Nawet rzeczy dobrych może być zbyt wiele, więc jeżeli poziom stresu jest zbyt wysoki, organizm nie jest w stanie wystarczająco szybko się zregenerować. Wiąże się to z przeciążeniem systemu i zaburzeniem jego prawidłowego funkcjonowania. 

W obecnych czasach powszechne są dolegliwości i urazy związane ze stresem, zwłaszcza w środowisku pracy. Psy mogą być tak bardzo zestresowane, że ich ciało przestaje prawidłowo pracować. Zaburzone jest funkcjonowanie całego organizmu, a także sposób reagowania na różnego rodzaju sytuacje. 

Ukochany pies, który do tej pory „uwielbiał ludzi”, nagle zaczyna warczeć na gości i przyjaciół; radosny pies, który nie może się odprężyć i uspokoić; pies policyjny, który gryzie swojego opiekuna lub nie daje się odwołać; pies asystujący, który zaczyna mieć problemy skórne i zaczyna gryźć swoje łapy lub ogon. 

Wszystkie te psy wykazują potencjalne objawy stresu. Jeżeli nie uporasz się z przyczyną stresu, nie rozwiążesz problemów poprzez karanie psa – przeciwnie, prawdopodobnie tylko je pogłębisz. 

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2014 07:13
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona