Przystań Gdynia

Przystań Chylońska 237: przebudowa w toku

Przystań Chylońska 237 jest w przebudowie // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Przystań Chylońska 237 jest w przebudowie // fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Trwają prace przy przebudowie dawnego Zespołu Szkół Ekologicznych na Cisowej na potrzeby Przystani Chylońska 237. Działać tu będą: dom sąsiedzki, filia Biblioteki Gdynia, Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3, świetlica opiekuńcza MOPS-u, a w przyszłości również przychodnia zdrowia. Od 2017 roku w budynku funkcjonuje już Przedszkole nr 56, a od stycznia 2018 roku także żłobek Koniczynka.


Budynek dawnego Zespołu Szkół Ekologicznych dynamicznie się zmienia. Trwają właśnie prace, dzięki którym już za kilka miesięcy Chylońska 237 to będzie adres, pod którym mieszkańcy Cisowej znajdą najważniejsze dla siebie usługi i przestrzeń do aktywności. Na parterze będzie działać dom sąsiedzki z salą sportową z zapleczem i filia Biblioteki Gdynia. Na piętrze powstaje właśnie sala zajęć warsztatowych z ogólnodostępnym aneksem kuchennym. Poza wypożyczalnią, czytelnią i pomieszczeniem opracowywania zbiorów biblioteka zyska salę z antresolą, która będzie idealnym miejscem spotkań. Na piętrze znajdą się: Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3 oraz świetlica opiekuńcza Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W otoczeniu Przystani powstaną miejsca rekreacji z urządzeniami sportowymi, zielony taras czytelni zintegrowany z biblioteką oraz ogrody społeczne. Wszystko dopełnią nowe nasadzenia: krzewy wzdłuż drogi pożarowej (będzie miała nawierzchnię trawiastą) i zieleń niska przy chodnikach.

– Co jakiś czas zaglądam na teren budowy Przystani Chylońska 237 i z ekscytacją obserwuję, jak wnętrze coraz bardziej nabiera kształtów, tym samym uwidaczniając, jakie funkcje będą pełniły dane pomieszczenia. Nie mogę się doczekać otwarcia. Efektem prac będzie placówka wielofunkcyjna, z ofertą dla mieszkańców w każdym wieku i o różnych potrzebach, działająca w partnerstwie miejskich jednostek – zapowiada Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

­Przystań Chylońska 237 to kolejna miejska przestrzeń, na której potrzeby adaptowane są obiekty służące edukacji. Prace przygotowawcze do przebudowy rozpoczęły się pod koniec 2019 roku, a teraz powoli zbliżają się ku końcowi.

Aktualnie trwają roboty wykończeniowe polegające m.in. na położeniu posadzek, np. na sali gimnastycznej, gładzi tynkowych na ścianach, okładzin w sanitariatach i na przygotowaniu elewacji do malowania. Harmonogram prac, których zakończenie planowano na 30 września, nieco się zmienił. Wszystko ze względu na napotkane trudności związane z wystąpieniem wód gruntowych w poziomie posadowienia szybu windy oraz pomieszczeń piwnicznych, szczególnie korytarza. Wobec tego wykonawca zintensyfikował prace, aby zniwelować powstałe przesunięcia. 

Dotychczas wykonano: prace rozbiórkowe wewnątrz obiektu, strop nowej antresoli oraz schody w bibliotece, konstrukcję nowych schodów na I piętrze, większość prac związanych z izolacją pionową ścian i fundamentów oraz posadzek w piwnicy, ściany z płyt kartonowo-gipsowych oraz większość podwieszanych sufitów z tego samwgo materiału. Powstał także nowy szyb windy i tynki w piwnicy. Zamontowano centrale wentylacyjne na dachu, oczyszczono i zabezpieczono ppoż konstrukcji wiązarów w sali gimnastycznej, a także wykonano próby ciśnieniowe instalacji wodno-kanalizacyjnej. Naprzód posuwają się także prace z zakresu instalacji elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej.

– Priorytetem jest, aby Przystań – budynek w nowej odsłonie mógł gościć wszystkich mieszkańców i był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. – W ofercie Przystani Chylońska 237 znajdzie się także miejsce wsparcia dla seniorów. W moim odczuciu Przystanie zawsze powinny być tworzone z myślą o sąsiedzkiej integracji i aktywności, ale także o osobach, które potrzebują pomocy w ważnych życiowych sprawach. Tak też będzie w przypadku Przystani na Cisowej.

Przebudowa Przystani Chylońska 237 w liczbach:
  • ogródki społeczne: 103 m2
  • zieleń urządzona: 1102 m2 
  • chodniki: 281 m2
  • droga wewnętrzna z kostki: 555 m2 
  • droga pożarowa z kostki: 272 m2 
  • nowe miejsca postojowe: 495 m2 (33 szt.)
  • zieleń – 5380 m2: 51,4 proc. całkowitej powierzchni
  • powierzchnia zabudowy: 2 375 m2, czyli 22,7 proc. całkowitej powierzchni (10 470 m2)
  • drogi i miejsca postojowe: 2149 m2, czyli 20,5 proc. całkowitej powierzchni

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.07.2021 12:55
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.07.2021 19:09
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona