Psy asystujące

PIES ASYSTUJĄCY

Pies asystujący jest towarzyszem, opiekunem i asystentem osoby niepełnosprawnej. Poprzez swoje specjalistyczne przygotowanie pomaga w zmaganiu się z trudnościami dnia codziennego. Jego obecność prowadzi do zwiększenia samodzielności opiekuna, który bywa uzależniony od wsparcia osób trzecich. Daje niezależność.

 Odpoczywający na trawie pies asystujący w roboczej uprzeży //fot. CLVann z Pixabay.com

ROLA PSA ASYSTUJĄCEGO

Rola psa asystującego polega przede wszystkim na zapewnieniu osobie niepełnosprawnej poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego i fizycznego w codziennym życiu. Obecność psa przyczynia się do większej otwartości opiekuna oraz zwiększenia jego aktywności w życiu prywatnym i zawodowym. Pozwala na nawiązywanie nowych kontaktów społecznych poprzez przeniesienia uwagi otoczenia z dysfunkcji osoby niepełnosprawnej na psa i jego niezwykłe umiejętności. Wzmacnia poczucie niezależności, które wynika z zastąpienia osoby postronnej psim pomocnikiem w sytuacjach, kiedy możliwości osoby niepełnosprawnej są niewystarczające. Rola psiego asystenta polega zatem na wspieraniu opiekuna - prowadzi to do podniesienia jakości jego życia, co często podkreślają osoby korzystające z tego rodzaju psów:

  

KATEGORIE PSÓW ASYSTUJĄCYCH (Assistance Dogs):

      1. psy przewodniki (guide dogs) – wykształcone, by pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym,
      2. psy serwisowe (service dogs) – asystują osobom niepełnosprawnym ruchowo,
      3. psy sygnalizujące dźwięki (hearing dogs) – asystują osobom niesłyszącym i niedosłyszącym,
      4. psy reagujące na ataki epilepsji (seizure alert dog, seizure response dog) – pomagają osobom chorującym na epilepsję, informując o nadchodzącym ataku, wzywając pomoc lub przynosząc lekarstwa.