Pies asystujący jest towarzyszem, opiekunem i asystentem osoby niepełnosprawnej. Poprzez swoje specjalistyczne przygotowanie pomaga w zmaganiu się z trudnościami dnia codziennego. Jego obecność prowadzi do zwiększenia samodzielności opiekuna, który bywa uzależniony od wsparcia osób trzecich. Daje niezależność.
ROLA PSA ASYSTUJĄCEGO
Rola psa asystującego polega przede wszystkim na zapewnieniu osobie niepełnosprawnej poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego i fizycznego w codziennym życiu. Obecność psa przyczynia się do większej otwartości opiekuna oraz zwiększenia jego aktywności w życiu prywatnym i zawodowym. Pozwala na nawiązywanie nowych kontaktów społecznych poprzez przeniesienia uwagi otoczenia z dysfunkcji osoby niepełnosprawnej na psa i jego niezwykłe umiejętności. Wzmacnia poczucie niezależności, które wynika z zastąpienia osoby postronnej psim pomocnikiem w sytuacjach, kiedy możliwości osoby niepełnosprawnej są niewystarczające. Rola psiego asystenta polega zatem na wspieraniu opiekuna - prowadzi to do podniesienia jakości jego życia, co często podkreślają osoby korzystające z tego rodzaju psów:
KATEGORIE PSÓW ASYSTUJĄCYCH (Assistance Dogs):
- psy przewodniki (guide dogs) – wykształcone, by pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym,
- psy serwisowe (service dogs) – asystują osobom niepełnosprawnym ruchowo,
- psy sygnalizujące dźwięki (hearing dogs) – asystują osobom niesłyszącym i niedosłyszącym,
- psy reagujące na ataki epilepsji (seizure alert dog, seizure response dog) – pomagają osobom chorującym na epilepsję, informując o nadchodzącym ataku, wzywając pomoc lub przynosząc lekarstwa.