Psy asystujące

SYSTEM KSZTAŁCENIA PSÓW ASYSTUJĄCYCH

1. PROGRAM HODOWLANY

Założeniem Programu Hodowlanego jest współpraca z hodowlami psów rasowych z całego kraju w celu pozyskania szczeniąt z predyspozycjami do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Najważniejsze cechy takiego psa to chęć współpracy z człowiekiem, odpowiedni temperament, a także umiejętność koncentracji. Wyboru szczenięcia wykonuje selekcjoner często na podstawie testów behawioralnych. Wybór szczeniaka to bardzo skomplikowany proces, gdyż często zdarza się, że cały miot nie spełnia wymagań stawianych przed przyszłymi psimi asystentami. Pomimo selekcji wśród ras predysponowanych do powyższych działań tj. labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever statystycznie na 60 testowanych szczeniąt tylko 3 się nadają do zadań specjalnych. Kiedy szczeniak zostanie już wybrany trafia do rodziny zastępczej.

 

2. „RODZINA ZASTĘPCZA”

Rodzina zastępcza to prawie 10 – miesięczny, bardzo ważny etap w szkoleniu przyszłego psa asystującego. W tym czasie do zadań rodziny należy przede wszystkim otoczenia szczeniaka ciepłem i miłością, zapewnienie mu bezpieczeństwa niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Jest to moment, w którym młody pies poznaje świat i oswaja się z różnorodnymi bodźcami występującymi w środowisku – z miejscami publicznymi, ruchem ulicznym, komunikacją miejską, innymi zwierzętami i ludźmi. Wszystko po to, by jako psi asystent nie czuł stresu w otoczeniu nieoczekiwanych bodźców.

W tym czasie pies poznaje sposoby werbalnego i niewerbalnego porozumiewania się z człowiekiem. Pożądane psie zachowania stymulowane są poprzez wzmocnienia pozytywne oraz nieinwazyjne metody szkolenia wykluczające przemoc.

 

3. TRENING ZAWANSOWANY

W wieku 10 - 12 miesięcy młody pies trafia pod opiekę wykwalifikowanego trenera na trening zaawansowany. Faza ta trwa ok. 6 miesięcy, w trakcie których pies uczy się trudnej sztuki asystowania. Efektem półrocznej pracy jest pełne zainteresowanie psa człowiekiem i jego potrzebami, umiejętność samodzielnego szukania rozwiązań przez psa oraz gotowość i chęć współpracy z osobą niepełnosprawną. Trening zaawansowany kończy się zdaniem przez psa egzaminów i otrzymaniem tytułu Certyfikowanego Psa Asystującego oraz noszenia specjalnej identyfikacyjnej uprzęży.

 

4. OKRES EMERYTALNY

Pies asystujący współpracuje z osobą niepełnosprawną przez okres ok. 9 lat. Następnie przechodzi na zasłużoną emeryturę. Jeśli dotychczasowy opiekun nie potrafi zapewnić psu odpowiedniej opieki, zostaje podjęta decyzja o umieszczeniu psiego staruszka w rodzinie zastępczej. Często jest to rodzina, w której, wiele lat wcześniej, przebywał jako szczeniak. W okresie emerytalnym pies asystujący jest otaczany troskliwą opieką i wsparciem.

  • ikonaOpublikowano: 15.05.2014 08:10
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona