Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Radiowe wiadomości z 1926 r.

Zdarzyło się 10 lutego 1926 r.

Prezent dla wójta
Gdynia miastem się stała!

Rada Ministrów wydaje dziś "rozporządzenie o zezwoleniu gminie wiejskiej Gdynia w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim na przyjęcie ustroju według pruskiej ordynacji miejskiej dla sześciu wschodnich prowincyj z dnia 30 maja 1853 roku". Dla Gdyni oznacza to, że staje się miastem!

Rozporządzenie podpisują w Warszawie Prezes Rady Ministrów Aleksander Skrzynecki i Minister Spraw Wewnętrznych Władysław Raczkiewicz. Taki niespotykany prezent otrzymuje obchodzący dziś 54. urodziny wójt Gdyni Jan Radtke, człowiek znany i szanowany. Ten gospodarny i przewidujący człowiek urząd swój objął jeszcze przed przyłączeniem Pomorza do Polski. Nastąpiło to krótko przed wybuchem rewolucji w Niemczech, kiedy wprowadzono do Rady Gminnej kilku Kaszubów. Ci zaś, mając poparcie gdynian, 23 listopada 1918 roku usunęli pruskiego wójta. Wtedy Jan Radtke, wywiesiwszy na budynku urzędu polską flagę, zasiadł w fotelu, po czem - 30 sierpnia 1919 roku - został już legalnie wybrany wójtem Gdyni i jest na tym stanowisku do tej pory.

- Jest Radtke dobrym gospodarzem - mówią gdynianie - który u progu niepodległości, w czasie, gdy politykom myśl ta jeszcze nie zaświtała, widział Gdynię wielkim miastem portowym.

Gdy Jan Radtke został wójtem wziął się energicznie za organizowanie regularnej komunikacji autobusowej z Orłowa przez Gdynię do Redy. Wiele uwagi poświęcał gospodarce komunalnej. Zabiegał usilnie o budowę portu handlowego, o poszerzenie granic wsi, status miejski i powołanie miejskich władz samorządowych.

Na razie żaden obchód wielkiego wydarzenia nie jest planowany. Oficyjalne przekazanie dokumentu nadania miejskich praw władzom tutejszym nastąpi dopiero w kwietniu.

Agata Grzegorczyk
Dziennik Bałtycki



ear3 Zdarzyło się 10 lutego 1926 r.

 

radio_1002m

 



Oficjalne przekazanie tego dokumentu ma nastąpić dopiero w kwietniu.
Fot. materiały Muzeum Miasta Gdyni 

  • ikonaOpublikowano: 01.02.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona

Najnowsze