Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Społeczeństwo

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – uroczyste obchody

Pomnik Konstytucji 3 Maja (fot. Magdalena Starnawska)

Pomnik Konstytucji 3 Maja (fot. Magdalena Starnawska)

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 r., była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą konstytucją, które regulowała funkcjonowanie państwa. Gdyńskie obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny, następnie ruszył przemarsz ulicami miasta aż pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyły się przemówienia i złożono wieńce.


Tegoroczne obchody z okazji 233.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny, następnie ruszył przemarsz ulicami: Świętojańską, Żwirki i Wigury, Słowackiego aż pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam odbyły się uroczyste przemówienia, które wygłosili m.in.: Katarzyna Ueberhan, posłanka Lewicy, wicewojewoda Emil Rojek i Wioletta Tomczak, posłanka Trzeciej Drogi. Następnie przedstawiciele róznych ugrupowań politycznych i stowarzyszeń złożyli wieńce pod pomnikiem.


- Jak co roku spotykamy się 3 maja w Gdyni, aby oddać hołd. Ponadto, aby pokazać, że ogarniemy naszą pamięcią te pokolenia Polaków, które walczyły o nowoczesną konstytucję, która szanuje trójpodział władzy, buduje poważną armię, dba o nasze bezpieczeństwo - powiedział Sławomir Rybicki, senator KO. -  Ma to oczywiście ogromne znaczenie, aby myśląc o Polsce, o jej bezpieczeństwie, o tym, że historia dla Polski bywała trudna, dramatyczna, tragiczna, żeby z tej lekcji  wyciągać wnioski na teraz, na dziś. To znaczy, żeby dbać o to, aby Polska była w ,,rodzinie" demokratycznych państw Europy, których łączą wspólne wartości i zasady, takie jak: tolerancja, praworządność, solidarność, troska o słabszych i wykluczonych, ale też wspólne poczucie bezpieczeństwa, w tych jakże niezwykle trudnych czasach dla Polski i Europy w kontekście wojny w Ukrainie. Współpraca z sąsiadami, budowanie sojuszy, wzajemny szacunek europejskich państw, to jest większe bezpieczeństwo i Konstytucja 3 Maja o tym przypomina.

Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą konstytucją. Wprowadziła ona szereg zmian w prawie m.in.: wprowadziła trójpodział władzy i podkreślono jedność państwa poprzez jeden rząd, skarb i armię. Głównym celem ustawy było ratowanie Rzeczpospolitej po I rozbiorze dokonanym przez: Rosję, Austrię i Prusy. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona