Społeczeństwo

30 lat w służbie samorządu. Marek Stępa na emeryturze

Na zdj. (od lewej): Marek Stępa, prezydent Wojciech Szczurek i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni (fot. Karolina Szypelt)

Na zdj. (od lewej): Marek Stępa, prezydent Wojciech Szczurek i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni (fot. Karolina Szypelt)

Marek Stępa to człowiek wielu talentów, a mimo to niezwykle skromny. Był radnym miasta, wiceprezydentem i naczelnikiem Wydziału Ochrony Dziedzictwa. Po 30 latach w służbie samorządu nadeszła pora na zasłużoną emeryturę.


Od marca Marek Stępa oficjalnie został emerytem. We wtorek, 12 marca z rąk prezydenta Wojciecha Szczurka i przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej odebrał bukiet róż i piękną grafikę autorstwa Jana Rutki. To wyjątkowa ilustracja, ponieważ przedstawia budynki będące dziełem Marka Stępy. Stąd też na grafice dopisek: Gdynia twym śladem stoi.

Zdolny architekt i samorządowiec

Na zdj. Marek Stępa z grafiką Jana Rutki
Na zdj. Marek Stępa z grafiką Jana Rutki (fot. Karolina Szypelt)

Marek Stępa urodził się w 1953 roku. Z zawodu jest architektem. Studiował na Politechnice Gdańskiej, tam też w 1993 roku obronił pracę i uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie pedagogiki w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświaty oraz religioznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim.

Posiada duże doświadczenie zawodowe w zakresie budownictwa. Zajmował się wykonawstwem, projektowaniem, nadzorem inwestorskim, państwowym nadzorem budowlanym. Był biegłym sądowym, uczył przedmiotów zawodowych w technikum budowlanym i na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Ma na swoim koncie liczne publikacje w języku polskim, angielskim, duńskim i rosyjskim.

Od 1994 r. pan Marek był radnym miasta Gdyni, przez 4 lata pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej. Od 1998 r. był wiceprezydentem miasta. Był wówczas odpowiedzialny m.in. za planowanie przestrzenne, inwestycje miejskie, transport publiczny oraz ochronę dziedzictwa.

Z jego inicjatywy powstała jednostka budżetowa gminy o nazwie Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, co pozwoliło skupić w jednym ręku i właściwie skoordynować prace planistyczne, prowadzone dotąd w rozproszeniu przez różne pracownie. Z jego wspracia regularnie korzystały odbywające się w mieście ogólnopolskie konferencje urbanistyczne, współorganizowane przez oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Marek Stępa jest także autorem koncepcji aktywnej ochrony zabytków gdyńskiego modernizmu. Z jego inicjatywy w mieście powołano urząd miejskiego konserwatora zabytków. Był inicjatorem wpisania gdyńskiego śródmieścia do rejestru zabytków i uruchomienia cyklicznych konferencji naukowych poświęconych architekturze modernistycznej w Gdyni i Europie.

Odpowiadał za przygotowanie i realizację wszystkich inwestycji miejskich zrealizowanych przez samorząd w tym: Trasy Kwiatkowskiego – III etap (przez las), ulicy Janka Wiśniewskiego, Drogi Gdyńskiej (zwanej Różową), a także dziesiątek kilometrów dróg osiedlowych, kanalizacji burzowych i sanitarnych, wodociągów, sieci oświetlenia przyulicznego i innych. Spośród obiektów kubaturowych najwięcej trudu kosztowała go – choć  i najwięcej satysfakcji – Hala Gdynia Arena (obecnie Polsat Plus Arena Gdynia).

Zagadnienia, którymi z jego inicjatywy gdyński samorząd aktywnie się zajmuje, to efektywność energetyczna, niskoemisyjność oraz odnawialne źródła energii. Gdynia jako jedno z pierwszych polskich miast przystąpiła do europejskiej sieci Covenant of Mayors (Porozumienie Burmistrzów) i opracowała „Sustainable Energy Action Plan” („Plan działań na rzecz zrównoważonej energii”). Wraz z okolicznymi gminami Gdynia zorganizowała grupę zakupową energii, co pozwoliło uzyskać znaczne zmniejszenie wydatków na ten cel.

Marek Stępa nadzorował też pracę Zarządu Komunikacji Miejskiej. Reprezentował miasto w zgromadzeniu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Wniósł swój wkład we wprowadzenie biletu metropolitalnego.

W mieście zajmował się w szczególności nadzorem i koordynacją pracy podległych mu: Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Inwestycji, Samodzielnego Referatu ds. Energetyki oraz Samodzielnego stanowiska ds. koordynacji programów inwestycyjnych.

Marek Stępa jest członkiem założycielem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pozostając w nim w czynnej służbie. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Ruch dla Gdyni, promującego lokalny gdyński patriotyzm.

W uznaniu za zasługi


Marek Stępa został odznaczony brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju przez ministra obrony narodowej. Posiada także Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Koszykówki.

W 2010 r. za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją prezydenta RP został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

2013 r. za wspieranie doświadczeniem i wiedzą procesu dydaktycznego na kierunku gospodarka przestrzenna otrzymał brązowy Medal Uniwersytetu Gdańskiego.

W kwietniu 2016 r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się podczas XV Zjazdu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej w Warszawie. To drugie co do ważności polskie odznaczenie cywilne nadawane przez prezydenta RP. 

Pan Marek nie posiada telewizora, za to często można go spotkać w kinie, teatrze, na koncertach oraz na meczach gdyńskich drużyn.

  • ikonaOpublikowano: 13.03.2024 11:26
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2024 14:14
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona