Społeczeństwo

82. rocznica utworzenia AK. Gdynia pamięta

Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki podczas uroczystości z okazji 82. rocznicy utworzenia AK (fot. Magdalena Czernek)

Posterunek honorowy przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Kościuszki podczas uroczystości z okazji 82. rocznicy utworzenia AK (fot. Magdalena Czernek)

82 lata temu powstała Armia Krajowa. To ważny dzień dla wszystkich osób związanych z tą formacją. Jej członkowie poświęcali życie, walcząc o wolną Polskę. Każdego roku przypominamy ich bohaterskie czyny i oddajemy hołd żołnierzom. Tradycyjnie z okazji tej ważnej rocznicy w Gdyni odbyły się oficjalne miejskie uroczystości.


14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego utworzono formację, która stała się zakonspirowanymi siłami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego. Mowa o Armii Krajowej, która kontynuowała tradycje Służby Zwycięstwu Polski (SPZ) oraz Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). W 1944 roku liczyła ponad 350 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.
 
Gdynia co roku pamięta o bohaterskich żołnierzach i oddaje im hołd. W środę, 14 lutego przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę utworzenia AK. Wzięli w nich udział m.in. samorządowcy, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Marynarki Wojennej i lokalnych stowarzyszeń, a także uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół.



Zebranych gości powitał Jerzy Grzywacz, żołnierz AK i prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który przypomniał, jak ważna jest pamięć historyczna.

– To dla nas, żyjących jeszcze żołnierzy Armii Krajowej, ważny dzień. Konspiracyjne wojsko polskie powstało już 27 września 1939 roku – na dzień przed poddaniem się Warszawy. AK nosiła na początku inną nazwę i dopiero 14 lutego 1942 roku przybrała miano Armii Krajowej. Miała ona bronić naszych obywateli przed zakusami armii hitlerowskiej, ale trzeba pamiętać, że Polska miała dwóch wrogów. Drugim był Związek Sowiecki. W 1944 roku trwała tzw. akcja „Burza”, która rozpoczęła się w Wilnie akcją „Ostra Brama”, a zakończyła bohaterskim, ale jakże tragicznym powstaniem warszawskim. O niej też powinniśmy także pamiętać, bo wyraźnie charakteryzuje fakt, że mimo podpisania układu polsko-radzieckiego Stalin był negatywnie nastawiony do suwerennej Polski. Myślę, że ta pamięć jest ciągle trwała wśród obywateli naszego kraju. I bardzo bym chciał, żeby dzisiejsza młodzież także wiedziała o skomplikowanych losach Polski w czasie II wojny światowej – mówił Jerzy Grzywacz.

Podczas uroczystości głos zabrał też prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Jesteśmy tutaj, by dać świadectwo naszej pamięci. Wracamy do tamtych tragicznych wydarzeń, kiedy Polacy zmagali się z najeźdźcą hitlerowskim i sowieckim. Przywołujemy niezwykłe postacie, które zapisały swoje najpiękniejsze karty w księdze historii naszej ojczyzny. Z jednej strony byli dla całego narodu symbolem oporu i patriotyzmu. Z drugiej strony, kiedy przyszła wolna Polska, kombatanci Armii Krajowej włączyli się działania, które poprzez osobiste świadectwo budowały postawy patriotyczne w najmłodszym pokoleniu. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim młodym gdynianom, że są tutaj razem z nami. Macie niezwykłą okazję spotkania bohaterów i uczenia się historii przez żywe świadectwo – powiedział prezydent.

Na koniec uczestnicy obchodów złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, Szkoły Podstawowej nr 26, II Liceum Ogólnokształcącego oraz IX Liceum Ogólnokształcącego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.02.2024 06:28
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.02.2024 11:17
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona