Społeczeństwo

BO2024: skorzystaj z pomocy przy napisaniu wniosku

Projekty BO2024 można złożyć m.in. przez stronę internetową www.bo.gdynia.pl // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Projekty BO2024 można złożyć m.in. przez stronę internetową www.bo.gdynia.pl // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

W 11. edycji Budżetu Obywatelskiego wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek czy obywatelstwo, mogą wpłynąć na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu. Projekt ma szansę zgłosić każdy, kto mieszka w Gdyni i ma pomysł na to, jak sprawić, by w naszym mieście było ładniej, bezpieczniej i ciekawiej. 


Wypełniony formularz wniosku z załącznikami należy dostarczyć do 29 lutego 2024 r. We wniosku wymagane jest opisanie celu projektu oraz jego szacowanych kosztów. Projekty można składać dla każdej dzielnicy, muszą jednak spełniać wymogi ogólnodostępności i być zgodne z celami gminy i powiatu. Instrukcje oraz materiały pomocnicze dostępne są na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl.

Katalog projektów, które mogą zgłaszać mieszkańcy jest szeroki, a do rozdysponowania 12 837 607 złotych. Nowością jest możliwość składania wniosków ogólnomiejskich popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty w ujęciu długofalowym. To Jubileuszowy Budżet Obywatelski, czyli specjalny zakres tematyczny z pulą środków 1 000 000 zł, na realizację inicjatyw, które uświetnią 100. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich.

Drugi zakres tematyczny projektów ogólnomiejskich o puli 1 000 mln złotych to Klimatyczny Budżet Obywatelski. Daje możliwość realizacji inicjatyw, które sprawią, że nasze miasto będzie bardziej zielone i będzie się tu żyć bardziej ekologicznie. Możliwości są duże także na poziomie projektów dzielnicowych, tzw. dużych i miękkich – te pomysły mogą dotyczyć m.in. komunikacji i organizacji ruchu, sportu i rekreacji, zdrowia i polityki społecznej, a także zieleni.

Dla osób potrzebujących wsparcia w pisaniu wniosku zaplanowano cykl konsultacji. Harmonogram spotkań w tym tygodniu:
  • 15 lutego w godzinach 17:00-19:00 konsultacje w Przystani Widna 2A. Odpowiedzi na pytania udzielać będzie zespół Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki odpowiedzialnej za koordynację gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Spotkanie skierowane jest do wszystkich chętnych mieszkańców i mieszkanek dzielnic Kamiennej Góry, Redłowa, Wzgórza św. Maksymiliana, Witomina, Działek Leśnych, Małego Kacka, Chwarzna-Wiczlina i Śródmieścia.
  • 17 lutego w godzinach 10:00-16:00: Maraton Pisania Projektów w UrbanLab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (wejście od ul. Stryjskiej/Redłowo SKM). Będzie można porozmawiać z przedstawicielami m.in. Zarządu Dróg i Zieleni, Gdyńskiego Centrum Sportu, Gdyńskiego Centrum Zdrowia i Laboratorium Innowacji Społecznych oraz wydziałów UM, m.in.: Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska
 
Gotowy wniosek można wysłać pocztą do Laboratorium Innowacji Społecznych lub online, za pośrednictwem strony internetowej Budżetu Obywatelskiego. Projekty można także składać osobiście w Wymiennikowni, centrach sąsiedzkich i bibliotekach działających w ramach Przystani oraz LIS.

Udział w Budżecie Obywatelskim to nie tylko szansa na wprowadzenie zmian, ale także zaangażowanie się w życie miasta.

  • ikonaOpublikowano: 14.02.2024 11:00
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.02.2024 16:35
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona