Społeczeństwo

Centrum Nowoczesnego Seniora: szukamy wykonawcy

Centrum Nowoczesnego Seniora powstanie przy ul. 10 Lutego 26 // fot. Aleksandra Dylejko

Centrum Nowoczesnego Seniora powstanie przy ul. 10 Lutego 26 // fot. Aleksandra Dylejko

Szukamy wykonawcy, który zaadaptuje budynek dawnej szkoły przy ul. 10 Lutego na potrzeby Centrum Nowoczesnego Seniora. Właśnie został ogłoszony przetarg na realizację tego zadania. W centrum miasta powstanie miejsce spotkań, aktywności oraz wydarzeń dla gdynianek i gdynian 60+. Do tego pojawią się ogólnodostępne tereny zielone zarówno do odpoczynku, jak i rekreacji. W projektowaniu tego miejsca uczestniczyli seniorzy, a nad całością czuwali m.in. miejski konserwator zabytków oraz ekspert do spraw dostępności.


Gdynia ma ponad 242 tysiące mieszkańców. Ponad 70 tysięcy to osoby w wieku 60+ – a większość z nich jest nadal aktywna. W sześciu Miejskich Klubach Seniora i ponad dwudziestu placówkach wspieranych przez samorząd mogą brać udział w zajęciach poszerzających wiedzę i zainteresowania, w spotkaniach integracyjnych, aktywnościach sportowych i warsztatach artystycznych. Seniorzy bawią się na imprezach plenerowych, wyjeżdżają na wycieczki, angażują się woluntarystycznie w organizację np. miejskich świątecznych spotkań dla potrzebujących.

- Tworząc kilkanaście lat temu gdyńską politykę senioralną, określiliśmy jej kluczowe obszary. Jeden z nich to aktywizacja, czego konsekwencją stało się utworzenie Centrum Aktywności Seniora z siecią klubów działających w gdyńskich dzielnicach. Dziś widzimy jednak, że sieć placówek w całym mieście już nie wystarczy: z jednej strony dlatego, że zwiększa się liczba osób w wieku 60+, z drugiej – rośnie ich chęć efektywnego spędzania czasu. Stąd decyzja o utworzeniu w sercu Gdyni, przy ul. 10 Lutego 26, Centrum Nowoczesnego Seniora, które odpowie na te potrzeby – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Choć powstaje ono z myślą o osobach 60+, mile widziani będą tu wszyscy, niezależnie od wieku. Dziedziniec budynku najstarszej gdyńskiej szkoły oraz boisko pozostaną przestrzenią publiczną, dostępną dla wszystkich: z dużą ilością zieleni, małą architekturą do odpoczynku i strefami aktywności na świeżym powietrzu.

Projekt adaptacji zabytkowego budynku przy ul. 10 Lutego 26 jest gotowy. 25 sierpnia ogłoszono przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. Te mają się rozpocząć się jeszcze w tym roku.

– Projektanci z Pracowni Architektonicznej Andrzej Andrzejewski pogodzili wymagania konserwatorskie, gdyński standard dostępności oraz oczekiwania seniorów. Podczas serii spotkań osoby uczestniczące w zajęciach w klubach oraz przedstawicielki gdyńskiej Rady ds. Seniorów rozmawiały m.in. o tym, jak rozlokować w budynku sale warsztatowe i jak zaaranżować przestrzeń, żeby wygodnie z niej korzystać. Chcieliśmy spojrzeć na Centrum Nowoczesnego Seniora oczami jego przyszłych użytkowników i uwzględnić jak najwięcej ich spostrzeżeń – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.



Centrum Nowoczesnego Seniora działać będzie w zabytkowej części dawnego budynku szkolnego przy ul. 10 Lutego 26 w Śródmieściu Gdyni. Na jego potrzeby przekazana też zostanie sala gimnastyczna z zapleczem (szatnie, sanitariaty, magazynek) w skrzydle od ul. Starowiejskiej – z osobnym wejściem. To ważne, ponieważ w tzw. łączniku mieści się siedziba Centrum Usług dla Szkół i Przedszkoli. Seniorzy będą mieć do dyspozycji cztery kondygnacje zabytkowej części budynku.

Na najniższej – w suterenie – będą pomieszczenia warsztatów majsterkowania oraz kuchnia z miejscem na organizowanie warsztatów kulinarnych.

Na parterze mieścić się będzie serce CNS, czyli kawiarenka w stylu retro. Na tej samej kondygnacji znajdą się duże sale, w których będą prowadzone warsztaty teatralne i próby chóru.

Hol w budynku dawnej szkoły przy ul. 10 Lutego
Wizualizacja holu w budynku po przebudowie

Na pierwszym piętrze ulokowano sale do zajęć np. nauki języków. Zachowana zostanie aula: miejsce przedstawień czy prezentacji twórczości artystycznej seniorów.

Dwa elementy: po lewej zdjęcie holu i łuku prowadzącego do holu w budynku byłej szkoły przy 10 Lutego, na ścianie graffiti, z prawej: wizualizacja tego samego holu, inny kolor ścian, elementy wyposażenia, na ścianie retro zdjęcie Gdyni

Na poddaszu znajdą się pomieszczenia, w których będą się odbywać warsztaty krawieckie, fotograficzne i plastyczne. Będzie tam też sala komputerowa, strefa wyciszenia i pomieszczenia biurowe Centrum Aktywności Seniora.

Poddasze budynku - stan obecny
Wizualizacja poddasza budynku po przebudowie

Do budynku prowadzić będą dwa wejścia: od ul. 10 Lutego oraz od ul. Szkolnej. To drugie w zamyśle ma być wejściem głównym, dostosowanym.

– Największym wyzwaniem było dostosowanie pochodzącego z lat 20. XX wieku budynku do potrzeb osób o różnej sprawności. Ogromnym zadaniem technologicznym było zaprojektowanie windy wewnątrz budynku objętego ochroną konserwatora – zauważa Michał Guć. – Zależało nam na zachowaniu w możliwie maksymalnym zakresie wszystkich zabytkowych elementów: drzwi, okien, parkietów.

Inwestycja przy ul. 10 Lutego obejmuje także zagospodarowanie terenu. Pojawi się na nim znacznie więcej zieleni. Prawie całe utwardzenie placu apelowego przy sali gimnastycznej zostanie zdjęte. Zastąpią je zieleń, ścieżki i mała architektura. Zmieni się aranżacja placyku od strony ul. 10 Lutego. Zachowane zostaną zabytkowe, barwione betonowe płyty, ale zmienią swój układ. Inny kształt będą też miały klomby z zielenią.

Na ścianie oddzielającej teren CNS od budynku Urzędu Miasta pojawi się system mocowań, na których będzie można prezentować twórczość seniorów: obrazy czy fotografie. Drogę pożarową stanowić będzie ul. Szkolna. Ale, uwaga, nie oznacza to, że stanie się przejezdna dla samochodów. Ulice Starowiejską i 10 Lutego połączy ciąg pieszo-rowerowy. Wjazd będą tu miały, w razie potrzeby, tylko samochody służb ratunkowych. Cały teren wokół budynku będzie otwarty dla mieszkańców.

– W centrum miasta powstanie mały park: miejsce, do którego będzie można przyjść i odpocząć – zapowiada wiceprezydent Michał Guć. – Zaplanowaliśmy tu miejsce do gry w boule; zieleń, na której można praktykować np. jogę czy miejsce do uprawy roślin.

– Uruchomienie Centrum Nowoczesnego Seniora to dla nas przede wszystkim ogromna szansa na rozwój: na większą liczbę zajęć i większą liczbą uczestników. Już mamy pomysły na nowe zajęcia – podkreśla Bożena Zglińska, dyrektorka Centrum Aktywności Seniora w Gdyni. – Bardzo się cieszę, że w projektowaniu uczestniczyli seniorzy, a ich zdanie było brane pod uwagę. Dzięki temu ten budynek już teraz jest „nasz”. Nie mam wątpliwości, że dzięki CNS liczba aktywnych gdyńskich seniorów się zwiększy. Sprzyjać temu będzie choćby lokalizacja: w samym centrum, blisko przystanków autobusowych i stacji SKM. Będziemy organizować wydarzenia, które przyciągną osoby w każdym wieku. Kluby seniora są otwarte na każdego i Centrum Nowoczesnego Seniora też takie będzie.

Zainteresowani udziałem w przetargu mogą składać oferty do 27 września. Szczegóły można znaleźć tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 28.08.2023 07:56
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2023 10:40
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona