Społeczeństwo

„Chodźcie na plac” po raz piąty w Gdyni

Piąty Dzień animacji środowiskowej w Gdyni

Piąty Dzień animacji środowiskowej w Gdyni "Chodźcie na plac"

Gdyński dzień animacji środowiskowej organizowany tradycyjnie 15 maja w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny, już piąty raz był okazją do spotkania partnerów zaangażowanych w budowanie sieci SPOT – gdyńskich placówek wsparcia dziennego, a także koalicjantów tworzących w Gdyni szeroko rozumiany system wsparcia dziecka i rodziny. W Sali konferencyjnej PPNT, podczas wykładów, prezentacji oraz dyskusji, poruszono wiele ważkich i aktualnych tematów dotyczących pracy z dziećmi i dorosłymi poruszając się w obrębie tematu "Ciało - umysł - Ja. Psychosomatyczne obszary pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi". Nie zabrakło też podsumowania efektów ubiegłorocznej pracy i określenia wyzwań na najbliższą przyszłość.
 
- Bardzo cieszę się, że już piąty raz spotykamy się na placu – przywitał koalicjantów Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Wiem, że to będzie dobrze spędzony dzień. W tym roku na sali są z nami goście z Warszawy, miło nam, że Centrum Wspierania Rodziny „Rodzinna Warszawa” przybyli z nami na plac.

- Sieć gdyńskich SPOT-ów liczy dziś 17 miejsc, zlokalizowanych we wszystkich niemal zakątkach Gdyni – wyjaśnia Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Budując pewne powiązania, pomiędzy każdą z poszczególnych placówek (SPOTów) a także koalicjantami, jesteśmy w stanie działać bardziej adekwatnie i efektywnie.

- Na przykładzie SPOT-ów, które prowadzimy przy ulicy Wejherowskiej 65, można zauważyć, że jesteśmy gotowi pracować bardzo indywidualnie, w zależności od struktury rodziny, wieku dzieci i potrzeb związanych z pomocą wychowawczą – zaznacza Adrianna Bradtke, z ZPS w Gdyni. Od SPOT Ognisko, poprzez SPOT Starter i Login, nasza współpraca może przebiegać praktyczne bez przerwy przez kilka lat, wypełnionych zajęciami na miejscu, animacją, pomocą w nauce, ale też polegającą na integracji np. podczas spływu kajakowego.

Uczestnicy spotkania na przysłowiowym placu, w tym roku mogli poznać zalety treningu uważności, wpływającego na samoregulację emocjonalną. Dr Paweł Atroszko, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego w swoim wykładzie odniósł się do możliwości zaaplikowania technik treningu uważności w szkołach.
Dr Marta Jurczyk z Zakładu Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Nauk Społecznych UG w swoim wykładzie odniosła się do rzeczywistości edukacyjnej w kontekście postrzegania seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Wykład dr Marcina Szulca, z Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej UG dotyczył biologicznych, psychicznych i społecznych uwarunkowań zachowań ryzykownych młodzieży.

Panel dyskusyjny pod tytułem „Ciało – umysł – Ja. Psychosomatyczne obszary pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi” być podsumowaniem tegorocznej konferencji. Moderowana przez Martę Orańską – Szałomską, godzinna dyskusja z udziałem dr Marty Jurczyk, dr Pawła Atroszko, dr Marcina Szulca i dyrektora ZPS Przemysława Lebiedzińskiego pozwoliła sformułować bardzo optymistyczne wnioski. Najlepsze efekty pracy na rzecz rodzin przynosi budowanie zintegrowanej sieci, a przykład gdyńskich SPOT-ów może być odpowiedzią na współczesne wyzwania związane z wychowaniem.

Na placu widzimy się już za rok!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.05.2019 15:45
  • ikona

    Autor: Michał _Rusak (m.rusak@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2019 09:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona