Społeczeństwo

Co gdynianie czytali najchętniej w 2024 r.?

W zbiorach Biblioteki Gdynia każdy znajdzie coś dla siebie (fot. Michał Puszczewicz, archiwum)

W zbiorach Biblioteki Gdynia każdy znajdzie coś dla siebie (fot. Michał Puszczewicz, archiwum)

Biblioteka Gdynia przygotowała zestawienie 10 książek najchętniej wypożyczanych w minionym roku. Sprawdźmy, które pozycje znalazły się na liście.


1. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się książka, której egzemplarze wypożyczano w Gdyni łącznie 328 razy. Dzieło Joanny Kuciel-Frydryszak opowiada o życiu wiejskich kobiet w czasach między- i powojennych, które musiały mierzyć się z różnego rodzaju trudnościami, aby zapewnić byt swoim rodzinom i doprowadzić do korzystnych dla siebie zmian społecznych.

2. „Siedem sióstr”
Wypożyczona 251 razy książka Lucindy Riley opowiada o siedmiu siostrach wychowywanych przez przybranego ojca. Każda z nich układa sobie życie, rzadko spotykając się z pozostałymi. Przemierzają przy tym świat, aby poznać swoje korzenie i dowiedzieć się, kim naprawdę są.

3. „Gdzie śpiewają raki”
Podium zamyka pozycja napisana przez Delię Owens. Gdynianie 239 razy wkraczali w związany z naturą świat Dziewczyny z Bagien i obserwowali, jak jego zetknięcie ze światem zwykłych ludzi na zawsze zmienia jej życie.

4. „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”
Na czwartym miejscu uplasowała się historia naszego miasta przedstawiona przez Grzegorza Piątka w formie lawirującej pomiędzy literaturą popularnonaukową a esejem. Wypożyczona 235 razy książka przybliża różne oblicza międzywojennej Gdyni, jej mieszkańców i włodarzy, a także wszystkich tych, którzy wznosili miasto, samemu nie mogąc marzyć o dostępie do tego, co budowali dla innych.

5. „Sztorm”
218 razy gdynianie sięgali po opisaną przez Darię Kaszubowską historię rodziny Stoltmanów, przeplatającą się z losami innych mieszkańców ich kaszubskiej wioski. Wybuch I wojny światowej sprawił, że nic w ich życiu nie było już takie samo i unaocznił drzemiące w małej społeczności podziały.

6. „Czerwień”
Mieszkańcy naszego miasta gustują także w kryminałach, czego wyrazem jest 211 wypożyczeń książki Małgorzaty Oliwii Sobczak. Przenosi ona czytelnika do Sopotu lat 90. i sprawy brutalnego morderstwa młodej dziewczyny oraz bliźniaczo podobnego zabójstwa dokonanego 18 lat później.

7. „Córka z Włoch”
Biblioteka Gdynia odnotowała 210 wypożyczeń dzieła, które napisała Soraya Lane. Na jego kartach poznać można losy Lily, która otrzymuje pudełko z drobiazgami należącymi do jej zmarłej babci. Skłaniają ją one do przeprowadzki do Włoch i zbadania historii swojej rodziny. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ w drodze do sukcesu musi odkryć wiele sekretów i zbadać tajemnice ludzi, którzy jeszcze niedawno nie wiedzieli o jej istnieniu.

8. „Słowik”
Wypożyczona 208 razy powieść historyczna autorstwa Kristin Hannah opowiada o dwóch siostrach, które w obliczu niemieckiego ataku na Francję w 1940 r. przyjmują całkowicie odmienne postawy. Jedna z nich dołącza do ruchu oporu, podczas gdy druga zmuszona jest kolaborować z wrogiem.

9. „Dziewczyna z Neapolu”
Lucinda Riley to jedyna autorka, która ma 2 dzieła na liście 10 najchętniej wypożyczanych w Gdyni w 2024 r. Mieszkańcy naszego miasta 201 razy śledzili perypetie Rosanny, śpiewaczki operowej, która w spisanym dla syna pamiętniku zawarła swoją niełatwą przeszłość.

10. „Langer”
Zestawienie zamyka wypożyczana 198 razy opowieść Remigiusza Mroza o Piotrze Langerze, który poznając nową kobietę, niespodziewanie otwiera się przed nią i wciąga w świat popełnianych przez siebie zbrodni.

Te wszystkie i wiele innych książek można wypożyczyć w 20 filiach Biblioteki Gdynia zlokalizowanych w całym mieście.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona