Społeczeństwo

Człowiek na granicy – zapytaj eksperta 2

Aktywistka Grupy Granica pomaga uchodźcom z Syrii przejść z lasu do karetki grupy Medycy na granicy. Lipiny koło Hajnówki, 23.10.2021. Fot. Przemysław Kozłowski / Testigo Documentary

Aktywistka Grupy Granica pomaga uchodźcom z Syrii przejść z lasu do karetki grupy Medycy na granicy. Lipiny koło Hajnówki, 23.10.2021. Fot. Przemysław Kozłowski / Testigo Documentary

Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa już trzy miesiące. Pomoc humanitarna i media nie mogą wjeżdżać w strefę stanu wyjątkowego, dlatego docierające stamtąd informacje są niepewne. Muzeum Emigracji po raz drugi wychodzi naprzeciw rodzącym się licznym pytaniom i organizuje debatę z ekspertami.

Pierwsza debata w Muzeum Emigracji odbyła się miesiąc temu, 18 października i spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Gośćmi debaty byli wtedy Honorata Zapaśnik, dziennikarka grupy reporterskiej Outriders, dr Witold Klaus, kryminolog i badacz migracji oraz Karol Wilczyński, współtwórca organizacji pozarządowej SalamLab, działającej na granicy.

W odpowiedzi na wciąż narastające społeczne napięcie i niepokoje powodowane przez trwający od trzech miesięcy kryzys na polskiej granicy, Muzeum Emigracji zdecydowało się zorganizować drugą debatę, by umożliwić odbiorcom zdobycie rzetelnej wiedzy o trwającej sytuacji.

Tym razem dyskusja online, która odbędzie się w czwartek, 18 sierpnia o godz. 18.00, skoncentruje się na sytuacji w Białorusi. Swoją wiedzą na temat sytuacji po białoruskiej stronie granicy podzielą się: Jakub Górnicki z serwisu Outriders i dziennikarz, autor Maciej Czarnecki. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Kaja Puto. Eksperci opowiedzą o szlakach migracyjnych z irackiego Kurdystanu, skąd pochodzi większość przybywających na białoruską granicę migrantów. Odpowiadać będą także na najczęściej pojawiające się i najbardziej nurtujące pytania dotyczące prawnych, politycznych i humanitarnych aspektów kryzysu na granicy, a także na pytania nadesłane przez mieszkańców.

Aby zaproponować swoje pytanie do ekspertów, należy wypełnić formularz online.

Debata transmitowana będzie na żywo na profilu FB Muzeum Emigracji.

Jakub Górnicki - założyciel grupy reporterskiej i serwisu Outriders.rs. Pasjonują go nowe media, reportaż multimedialny oraz projekty reporterskie. Od ponad 15 lat w drodze. Pracował z i doradzał mediom w Gruzji, Turcji oraz Afryce Zachodniej. Wykładał „multimedialne dziennikarstwo” na Georgian Institute of Public Affairs w Tbilisi. Działa na Ukrainie, Białorusi oraz Bałkanach. Przez ponad sześć lat zarządzał Fundacją ePaństwo, gdzie odpowiadał za projekty związane z dziennikarstwem danych, technologią społeczną oraz strategią. Organizował Personal Democracy Forum: Central Eastern Europe, dla aktywistów i dziennikarzy z regionu Środkowej oraz Wschodniej Europy. Wybrany do 100 najbardziej wpływowych osób regionu CEE przez New Europe 100.

Maciej Czarnecki - dziennikarz Gazety Wyborczej piszący głównie o USA i migracjach na świecie. Autor książek reporterskich „Dzieci Norwegii" i „Skandynawia Halal". Były korespondent Wyborczej w USA. Pisał o migracjach i uchodźcach m.in. z Iraku, Turcji, Mauretanii, Nigru, Ugandy, pogranicza USA i Meksyku.

Kaja Puto - dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.

baner zapowiadający debatę Muzeum Emigracji Człowiek na granicy

ikona

Zobacz także