Społeczeństwo

Dach pełen miodu

Na dachu Urzędu Miasta w pocie czoła pracuje około 200 tysięcy pszczół // fot. Paweł Kukla

Na dachu Urzędu Miasta w pocie czoła pracuje około 200 tysięcy pszczół // fot. Paweł Kukla

Praca na dachu Urzędu Miasta wre. Wszystko za sprawą 200 tysięcy pszczół, które w maju zamieszkały w czterech ulach umieszczonych na gdyńskim magistracie. Dzięki ich działaniom powstaje miód, którego kolejną partię udało się właśnie pobrać. To jednak nie jedyny efekt pracy pszczół. Na ich obecności najwięcej zyskuje ekosystem Gdyni.
 
Na dach Urzędu Miasta pszczoły wprowadziły się 24 maja. Od tamtej pory pracują w pocie czoła. Ich głównym zadaniem jest zapylanie roślin i zbieranie miodu. Owady regularnie doglądane są przez pszczelarza, Roberta Klimka, który zbiera wyprodukowany przez nie miód. Od początku obecności pszczół na dachu gdyńskiego magistratu udało się go zebrać już około 15 litrów.
 


W kolejnym miodobraniu udział wziął wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć. Miód, który udało się zebrać, przeznaczony będzie – podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich zbiorów – na cele promocyjne miasta.
 
- Miodu jest bardzo dużo, co znaczy, że mimo że funkcjonujemy na obszarze zurbanizowanym, zabudowanym to pszczoły znajdują tutaj miododajne rośliny i to nas bardzo cieszy. Idea hodowli pszczół na terenie miasta polega na tym, że są swojego rodzaju miernikiem czy to środowisko jest przyjazne. Myślę, że sąsiedztwo terenu, na którym powstanie Park Centralny będzie jeszcze bardziej przyczyniało się do tego, że miodu będzie jeszcze więcej – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Miód znany jest ze swoich antyalergicznych i bakteriobójczych wartości. Jest najbardziej widocznym i namacalnym efektem pracy pszczół. Jednak na ich działaniach najbardziej zyskuje środowisko, w którym przebywają. Ich obecność pozytywnie wpływa na ekosystem miasta. Pszczoły są w dużej mierze odpowiedzialne za zapylanie roślinności znajdującej się w ogródkach, parkach i na skwerach.
 
fot. Paweł Kukla

Ule na dachu Urzędu Miasta mają przyczynić się popularyzacji znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu, oraz zachęcić mieszkańców do zakładania własnych pasiek.

W myśl przepisów na posesji znajdującej się w granicach miasta będzie można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Pasieki powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od zabudowań sąsiedniej posesji lub – w przypadku konstrukcji stawianych na dachach – okien znajdujących się na tym samym bądź niższych piętrach. W obu przypadkach należy zachować minimum 15 metrów odstępu.
 
Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli na w Gdyni dopuszcza się tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie jest dozwolone na terenie województwa pomorskiego.
 
Osoby zainteresowane hodowlą pszczół na własnej posesji powinny kontaktować się z Wydziałem Środowiska UM Gdyni pod numerem telefonu 58 668 84 80 lub adresem e-mail wydz.srodowiska@gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 19.07.2019 15:45
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.07.2019 16:00
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także