Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Społeczeństwo

Dostępność – kilońska wymiana doświadczeń

Wizyta studyjna gdyńskiej delegacji w Kilonii. Fot. Agnieszka Wawrzyniak

Wizyta studyjna gdyńskiej delegacji w Kilonii. Fot. Agnieszka Wawrzyniak

W ubiegłym tygodniu kilkuosobowa delegacja Gdyńskiej Rady Rodziny z Niepełnosprawnością odwiedziła Kilonię. Wizyta studyjna miała na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Gdynianki poznały kiloński system szeroko rozumianej dostępności oraz przedstawiły rozwiązania gdyńskie.


Wizyta studyjna w Kilonii odbyła się w dniach 12-15 listopada i była inicjatywą Gdyńskiej Rady Rodziny z Niepełnosprawnością. Gdyńska delegacja spotkała się w Ratuszu Miasta Kilonii z wiceburmistrzem ds. socjalnych Gerwinem Stöckenem, zwiedziła kompleks Marie-Christian-Heimen, w którym znajdują opiekę dzieci z niepełnosprawnościami, a także miasto, poznając jego historię i zastosowane rozwiązania w zakresie dostępności. 

Celem wizyty była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk dot. wspierania osób z niepełnosprawnościami i aktywizacji zawodowej oraz poznanie działalności Kilońskiej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami, realizacji zapisów Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, wspierania rodzin bilogicznych, budowania społeczności inkluzywnej czy też kręgów wsparcia.

- Niemcy przyjęli nas bardzo serdecznie i poświęcili czas, by odpowiedzieć na nasze liczne pytania dotyczące szeroko rozumianej dostępności, inkluzji, edukacji włączającej, deinstytucjonalizacji, niepełnosprawności w pieczy zastępczej i całego mnóstwa innych pytań dotyczących usług na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami – opowiada Agnieszka Wawrzyniak, naczelniczka Wydziału Dostępności w Urzedzie Miasta Gdyni. - Wrażenie zrobiło na nas zaangażowanie we włączanie osób z niepełnosprawnością w życie miasta i normalną aktywność, edukacja włączająca i system wspierający w dążeniu do niezależnego życia w środowisku. Na pewno myślimy i działamy w tym samym kierunku, jedynie droga dochodzenia do zmian może się nieco różnić.


Jak dodaje Agnieszka Wawrzyniak, kilończycy wyrazili zainteresowanie gdyńskimi rozwiązaniami oraz działaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o podnoszenie świadomości społecznej i kampanii edukacyjnych.

- Delegacja z Gdyni wykazała się dużym zaangażowaniem i motywacją. Zadano wiele pytań i znaleziono odpowiedzi. Stało się jasne, że oba kraje stoją przed tymi samymi wyzwaniami i oferują różne rozwiązania. Rozważana jest ponowna wizyta w Gdyni. Podróże kształcą, co ponownie stało się jasne podczas tego spotkania – napisano w relacji z wizyty na stronie marie-christian-heime.de.

Organizacja Marie-Christian-Heime (Domy Chrześcijańskie Marie) oferują profesjonalną pomoc osobom z różnymi problemami. Ośrodki opieki dziennej „Waldhof” i „Lug ins Land” znajdują się w kilońskiej dzielnicy Kroog. Ośrodek Opieki Dziennej „Waldhof” opiekuje się 30 dziećmi w 2 grupach podstawowych i 10 dziećmi w żłobku. Przedszkole „Lug ins Land” opiekuje się 22 dziećmi w grupie podstawowej.

Dom z cegły, przed nim plac zabaw.
Kompleks Marie-Christian-Heimen w Kilonii. Fot. Agnieszka Wawrzyniak

  • ikonaOpublikowano: 20.11.2023 13:22
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.11.2023 13:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona