Społeczeństwo

Gdynia ciepło wita ormiańską młodzież

Na zdjęciu grupa dzieci z Armenii z opiekunami, wiceprezydent Michał Guć oraz edukatorzy z CN Experyment // fot. Magdalena Śliżewska

Na zdjęciu grupa dzieci z Armenii z opiekunami, wiceprezydent Michał Guć oraz edukatorzy z CN Experyment // fot. Magdalena Śliżewska

Gdynia to miasto wrażliwe, dla którego świadomość własnej jakości życia i zadowolenia mieszkańców jest niejako zobowiązaniem, aby wesprzeć tych, dla których los nie był aż tak łaskawy. Wiele osób znalazło tutaj swój drugi dom po tym, jak musieli opuścić swoją ojczyznę. Gdynia angażuje się również w pomoc humanitarną i wspiera osoby pokrzywdzone przez los. Dziś z radością gościliśmy grupę młodych Ormian, którzy mogą dzięki współpracy wielu instytucji spędzić w Polsce wakacje wolne od trosk.

 
 
Rozejm, który formalnie zakończył działania zbrojne w rejonie Górskiego Karabachu, nie rozwiązał konfliktu etnicznego i terytorialnego, jaki od dziesięcioleci trawi Armenię i Azerbejdżan. Jak zwykle w takiej sytuacji cierpi ludność cywilna. W pomoc humanitarną angażują się kraje Unii Europejskiej, w tym Polska. Dziś Gdynię odwiedziła grupa dzieci i młodzieży z Armenii, z rejonu dotkniętego konfliktem. Młodzi Ormianie przyjechali do Polski na zaproszenie wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej. Koordynacją pobytu młodych gości w Polsce zajęły się Fundacja Ormiańska, Caritas Polska oraz samorządy miast.
 

Witamy w Gdyni


Kolejnym, po Krakowie i Warszawie, przystankiem na drodze dzieci była Gdynia. Nieprzypadkowo na miejsce odwiedzin 20-osobowej grupy wybrano Centrum Nauki Experyment. W kraju, gdzie szachy są obowiązkowym przedmiotem szkolnym, dzieci od małego wychowywane są w atmosferze umiłowania nauk ścisłych.


 
– Gdynia to miasto otwarte, Gdynia to miasto gościnne. Bardzo się cieszymy, że możemy dziś przyjąć tutaj grupę dzieci i młodzieży z Armenii w ramach wizyty, którą organizuje Fundacja Ormiańska. Niestety, są w Gdyni tylko jeden dzień, w związku z tym musieliśmy coś wybrać. Zaproponowaliśmy im wizytę w Centrum Nauki Experyment, a później młodzi Ormianie pojadą, na zaproszenie gdyńskiej firmy Semeko, odwiedzić i spędzić wolny czas w aquaparku. Cieszymy się, że choć ten jeden dzień możemy im zagospodarować i mamy nadzieję, że będą mieć z Polski wspaniałe wspomnienia. – mówi wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, który z ramienia miasta przywitał gości w gdyńskim centrum nauki.
na zdjęciu grupa dzieci z Armenii w CN Experymentfot. Magdalena Śliżewska

Po dawce naukowych ciekawostek przyszedł czas na beztroski relaks. Dzieci pojechały do redzkiego aquaparku.

Dzieci są najważniejsze

Przekonanie, że dzieci zasługują na wszystko, co najlepsze i nie powinny cierpieć z powodu konfliktów na tle etnicznym, religijnym, ani też doświadczać żadnej formy przemocy to dewiza, którą wciela w życie gdyński samorząd. W ramach tej strategii Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiła do pilotażowego programu UNICEF pod hasłem „Miasto przyjazne Dzieciom”.
 

Pomagamy, jak możemy


W 2018 roku do Gdyni przyjechały dzieci z dworca Brześć. Koczowali tam Czeczeńcy, którzy uciekli na Białoruś przed wojną, siejącą spustoszenie w ich rodzinnych stronach. W 2016 r. Rada Miasta Gdyni podjęła rezolucję, dzięki której dwie rodziny z dotkniętej działaniami wojennymi Ukrainy otrzymały potrzebną pomoc. Wiele osób straciło bliskich, dom i poczucie bezpieczeństwa. Gdynia udzieliła wsparcia w postaci schronienia i pomocy nie tylko doraźnej, ale również długotrwałej. Gdyński samorząd wspiera też grupy uciskane przez reżim.

  • ikonaOpublikowano: 23.07.2021 14:05
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.07.2021 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także