Społeczeństwo

Gdynia działa międzypokoleniowo

Międzypokoleniowe konsultacje społeczne odbywały się w ośmiu dzielnicach miasta.

Międzypokoleniowe konsultacje społeczne odbywały się w ośmiu dzielnicach miasta.

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Gdynia jako jedno z pierwszych miast w Polsce dostrzegła międzypokoleniowy wymiar wyzwań związanych ze starzeniem się mieszkańców. Nowatorskie spojrzenie polega na łączeniu odmiennych potrzeb gdynian w różnym wieku i wypracowaniu rozwiązań korzystnych dla wszystkich. Dotyczy to takich obszarów jak np. mobilność i transport miejski, czy aranżacja wspólnej przestrzeni publicznej.  

Cykliczne spotkania seniorów z młodszymi od nich mieszkańcami, które odbywały się w różnych dzielnicach Gdyni, pozwoliły na wspólną ocenę istotnych obszarów życia miasta, w których potrzeby poszczególnych grup wiekowych mogą się wykluczać lub być trudne do pogodzenia.

- Nie da się ukryć, że każdy z nas się starzeje– zauważył Michał Guć, wiceprezydent miasta ds. innowacji.  - Od lat konsekwentnie rozwijamy ofertę dla seniorów, czego efektem są dzisiaj liczne kluby seniora, Centrum Aktywności Seniora, dzienne i całodobowe ośrodki wsparcia, usługi opiekuńcze, teleopieka oraz projekty kulturalne i rekreacyjne. Jednak w innowacyjnym myśleniu zależało nam, aby wyjść ponad dotychczasową politykę skierowaną wyłącznie do seniorów i przejść do pomysłów, które posłużą wszystkim, bez względu na wiek i stan zdrowia.  Dlatego tak bardzo zależało nam na włączeniu jak najszerszego grona mieszkańców, niezależnie od ich metryki, w odpowiedzialność za miasto. Słuchamy głosów kolejnych pokoleń by mieć pewność, że rozwiązania już wprowadzone są skuteczne, a te wprowadzane są potrzebne.


- Dzięki konsultacjom udało się wypracować szereg rekomendacji, które posłużą usprawnianiu funkcjonowania miasta – powiedział Marek Szymański, kierownik Centrum Wsparcia Seniorów gdyńskiego MOPS. - Przykładem może być dostępność  rowerów miejskich, co wpisuje się we wdrażany właśnie projekt MEVO. Podczas naszych spotkań zarówno seniorzy, jak i młodsze osoby zgodnie twierdziły, że rower to najbardziej międzypokoleniowy środek transportu. W obszarze transportu miejskiego zauważono potrzebę tworzenia np. buspasów, darmowej komunikacji, większej liczby przystanków oraz uruchamiania kolejnych połączeń do dzielnic oddalonych od centrum. Te zagadnienia niezwykle interesowały seniorów i uczącą się młodzież, dojeżdżającą na zajęcia. Jeśli chodzi o przestrzeń publiczną wspólnymi pomysłami były np. ławki ustawione przodem do siebie, ułatwiające rozmowy, czy też tworzenie lokalnych mikroparków i centrów sąsiedzkich w poszczególnych dzielnicach. Uczestnicy spotkań docenili również już istniejące miejsca takie jak np. Infobox, otoczenie molo w Orłowie czy Park Kiloński.

- Wiele z tych propozycji już działa lub jest w realizacji – zauważa wiceprezydent Michał Guć.Jako samorząd wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców i konsekwentnie na nie odpowiadmy. Międzypokoleniowe myślenie na stałe wpisało się już w szeroko pojętą politykę społeczną miasta i będzie gwarantem zrównoważonego rozwoju w kolejnych latach.

Międzypokoleniowe konsultacje społeczne odbywały się w ośmiu dzielnicach miasta. Uczestniczyło w nich ok. 160 osób, w wieku od 5 do 81 lat. W spotkaniach brali również specjaliści, przedstawiciele rad dzielnic, organizacji społecznych i instytucji miejskich.

Osoby szerzej zainteresowane tematem odsyłamy do publikacji: „Z Gdynią przez całe życie. Innowacyjne sposoby na międzypokoleniowe miasto”, którą można znaleźć pod linkami: 
http://www.mopsgdynia.pl/pliki/publikacje/14-Z-Gdynia-przez-cale-zycie-%28PL%29.pdf
http://lis.gdynia.pl/2017/09/05/z-gdynia-przez-cale-zycie/

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.10.2018 09:11
  • ikona

    Autor: Cezary Horewicz (rzecznik@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.10.2018 13:14
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona