Społeczeństwo

Gdynia ma 98 lat. Świętujmy razem!

W lutym świętujemy urodziny Gdyni//proj. Jan Rutka

W lutym świętujemy urodziny Gdyni//proj. Jan Rutka

Koncert w hali Polsat Plus Arena Gdynia, uroczysta sesja Rady Miasta w Teatrze Miejskim, widowiskowy pokaz dronów czy oprowadzania po muzealnych zakamarkach i wystawach – to tylko część wydarzeń, które są organizowane z okazji 98. urodzin Gdyni. Świętowanie rozpocznie się 4 lutego o godz. 10.00 mszą świętą w bazylice przy ul. Armii Krajowej 26. Najwięcej będzie się jednak działo od 9 do 10 lutego. Zarezerwujcie sobie czas i celebrujcie tę ważną rocznicę razem z nami.

Gdynia zaprasza mieszkańców


– Będzie bardzo dużo wydarzeń z myślą o najmłodszych i nieco starszych, ale przygotowaliśmy też coś niezwykle szczególnego – opowieść o naszym mieście. Ta opowieść będzie przedstawiona poprzez podniebny pokaz dronów świetlnych, które będą prezentować 8 różnych figur nawiązujących do historii miasta. Towarzyszyć temu będzie narracja o naszym mieście – informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Zapraszamy na uroczystą mszę w intencji naszego miasta i gdynian. Odbędzie się ona 4 lutego o godz. 10.00. Główne obchody będą oczywiście 10 lutego – wtedy składamy kwiaty przy pomniku Polski Morskiej. Zapraszamy wszystkie organizacje, wszystkich chętnych, którzy chcą w ten sposób oddać hołd całej naszej historii – zaprasza Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Jak co roku zapraszamy gdyńskich seniorów, ale nie tylko, bo z osobami towarzyszącymi, na spotkanie do Polsat Plus Areny Gdynia. Będą różnego rodzaju porady kosmetologa, podologa, dietetyka, czyli krótko mówiąc szeroko rozumiane zdrowie i dobre samopoczucie. Natomiast o godz. 15.30 zapraszamy na koncert „Tyle słońca w całym mieście, czyli niezapomniane przeboje lat 70. i 80.” – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Świętowanie z okazji 98. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich rozpocznie się już 4 lutego o godz. 10.00 mszą świętą w bazylice przy ul. Armii Krajowej 26. Natomiast oficjalne miejskie uroczystości odbędą się 10 lutego o godz. 12.00 przy pomniku Polski Morskiej.

Po uroczystościach przy pomniku (10.02) prezydent Wojciech Szczurek serdecznie zaprasza mieszkańców do hali Polsat Plus Arena Gdynia. Tu świętujemy od godz. 12.30 do 17.00. Tegorocznym motywem przewodnim będą lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Atrakcje i program przygotowano przede wszystkim z myślą o gdyńskich seniorach.

Od godz. 12.30 do 15.30 zapraszamy:

  • do strefy urody i zdrowia na wizaż,
  • na porady podologa, dietetyka, fizjoterapeuty, kosmetologa, dermatologa, farmaceuty,
  • na badanie poziomu cukru i ciśnienia,
  • do korzystania ze strefy foto, kawiarni,
  • na warsztaty kreatywne w klimacie lat 70. i 80.

Natomiast o godz. 15.30 odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji urodzin Gdyni pt. „Tyle słońca w całym mieście, czyli niezapomniane przeboje lat 70. i 80.” w wykonaniu znakomitych artystów.
                                                                                         
Wstęp na podstawie zaproszenia, które można odbierać od 29 stycznia w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27).

Uroczystość w Teatrze Miejskim


Tradycją obchodów urodzin Gdyni jest uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. Odbędzie się ona 10 lutego o godz. 16.00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Podczas sesji wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody Czas Gdyni za najlepszą „Gdyńską Inwestycję Roku”.

24 stycznia Rada Miasta Gdyni jednogłośnie zdecydowała o nadaniu medali doktor Alinie Winiarskiej, Tomaszowi Brodewiczowi i Morskiej Agencji Gdynia.

Uroczystą sesję zakończy koncert w wykonaniu trio – Robert Guzik Warsaw Guitar College. Wstęp do Teatru Miejskiego tylko na podstawie zaproszeń.

Największy w Polsce pokaz dronów


Z okazji 98. urodzin Gdyni prezydent miasta Wojciech Szczurek zaprasza na wyjątkowe wydarzenie plenerowe pt. „Podniebny Taniec 250 Dronów”.

„Słyszycie te dźwięki? Szum morskich fal, obijające się na wietrze linki masztów, odległe odgłosy prac portowych, skrzeczące śmiechy mew w marinie…”. Tak rozpoczniemy efektowne urodzinowe widowisko. Na gdyńskim niebie pojawi się dwieście pięćdziesiąt dronów w największym w Polsce tańcu świetlnych dronów. To wspaniałe widowisko odbędzie się na gdyńskiej plaży w Śródmieściu. Pokażemy osiem trójwymiarowych figur, które opowiedzą historię naszego miasta. Pokazowi towarzyszyć będzie narracja, która uzupełni pokaz muzyką i opowieścią.

Widzów zapraszamy do Strefy Widza znajdującej się w okolicy pomnika gdyńskich rybek na bulwarze. Z tego miejsca będzie najlepszy widok na rozświetlone dronami niebo. Widowisko będzie dobrze widoczne z bulwaru i w mniejszym stopniu z innych miejsc znajdujących się w okolicy plaży Śródmieście. W Strefie Widza słychać będzie uzupełniający widowisko podkład muzyczny.

Kiedy i gdzie? Pokaz odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 na plaży Śródmieście i potrwa około 10 minut, dlatego warto przyjść chwilę przed czasem.

Mapa z oznaczeniem imprezy masowej: strefy pokazu i strefy dla widzów

Informacje techniczne:

W pokazie weźmie udział 250 dronów. To największy jak dotąd synchroniczny taniec świetlnych dronów w Polsce. Lądowisko i strefa pokazu będzie całkowicie wyłączona z ruchu pieszego zgodnie z zaprezentowaną mapą. Pokaz potrwa 8-9 minut. Długość pokazu wynika z pojemności akumulatorów znajdujących się w dronach. Drony wzbiją się na wysokość około 60-100 m. Najlepszy widok na podniebne figury będzie z odległości pow. 150 m od Strefy Pokazu. Z tego powodu Strefa Widza zaczyna się w okolicy pomnika gdyńskich rybek.

Pogoda:

Taniec dronów jest uzależniony od warunków pogodowych. Oznacza to, że przy złych warunkach pogodowych, takich jak silny opad deszczu lub wiatr pow. 6m/s, pokaz zostanie przesunięty lub przeniesiony na następny dzień. Specjalne komunikaty dotyczące wydarzenia ukażą się na stronie internetowej gdynia.pl oraz serwisach społecznościowych w czwartek, 8 lutego o godz. 15.00 z prawdopodobieństwem 70%; 9 lutego (piątek) o godzinie 12.00 z prawdopodobieństwem 90% oraz 10 lutego (sobota, dzień pokazu) o godz. 12.00 z prawdopodobieństwem 99%.

Ważne: w trakcie wydarzenia obowiązuje wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego całkowity zakaz korzystania z dronów i innych urządzeń latających na wskazanym obszarze.

Wspólnie z Astranate, firmą specjalizująca się w pokazach świetlnych dronów, sięgnęliśmy po innowacyjną, przemyślaną i bezpieczną rozrywkę na miarę XXI wieku, która nie szkodzi środowisku i jest przyjazna dla zwierząt oraz osób wrażliwych.

Producentem wydarzenia jest Gdyńskie Centrum Kultury. Partnerem Strategicznym jest Port Lotniczy Gdańsk. Za wsparcie techniczne odpowiada Promotion 360.

Informacja o realizatorach wydarzenia:

  • Gdyńskie Centrum Kultury
Gdyńskie Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury. Swoją siedzibę ma w Konsulacie Kultury, który jest jedną z perełek gdyńskiego modernizmu. Realizuje projekty kulturalne z wielu dziedzin artystycznych i nie tylko. Jest organizatorem lub współorganizatorem imprez kulturalnych, m.in. koncertów, festiwali, warsztatów i wystaw. Działa na rzecz propagowania życia kulturalnego wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
  • Astranate
Jak sami o sobie piszą – istnieją by wzbudzać emocje i na co dzień kierują się myślą: The sky is not the limit. The sky is your story! Jako pierwsi realizują w Polsce spektakularne drone light show, mając już na koncie wieloletnie doświadczenie w branży eventowej i marketingowej. Posiadają do dyspozycji flotę najnowocześniejszych technologicznie dronów świetlnych. Wykonują największe w Polsce pokazy roju świetlnych dronów prezentując na niebie niesamowite historie. W roku 2021 otrzymali nagrodę MP POWER AWARDS za najlepszy produkt eventowy. Jeśli zobaczysz w Polsce świetlny rój na niebie, to z pewnością są ich drony.
  • Port Lotniczy Gdańsk
Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest jednym z trzech najważniejszych, obok Warszawy i Krakowa, lotnisk międzynarodowych w Polsce. Lotnisko ma ponad 80 połączeń lotniczych z portami w Europie. Port obsługuje rocznie prawie 6 milionów pasażerów. Kolejny rekord padł w 2023 roku, a w 2024 zapewne zostanie pobity. Port Lotniczy Gdańsk jest bardzo zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną, wspiera m.in. lokalny sport i kulturę, a także samorządy.
  • Promotion 360° – Event & Marketing Production
Ich zespół to grono energicznych zapaleńców, dla których praca jest pasją i przyjemnością. Profesjonalnie wykonają każdą, nawet najtrudniejszą misję. Tworzą rzeczy niepowtarzalne i wyjątkowe. Zarażają energią i optymizmem, tworząc przy tym niezapomniane imprezy i kampanie. Potrzebują tylko ,,zielonego światła’’ – resztę zrobią za Ciebie!

Posłuchaj: Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk o pokazie dronów w 98. urodziny Gdyni.



Posłuchaj: Katarzyna Amborska, dyrektor operacyjny firmy Astranate o pokazie dronów w 98. urodziny Gdyni.



Wielki Koncert Bajkowych Przebojów


Z okazji urodzin Gdyni prezydent Wojciech Szczurek zaprasza dzieci na Wielki Koncert Bajkowych Przebojów. To wspaniałe wydarzenie muzyczno-taneczne odbędzie się 17 lutego o godz. 10.00, 12.30, 15.00 i 17.30 w Polsat Plus Arenie Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8).

W tym roku przygotowano fantastyczny koncert, podczas którego potańczymy, a także wspólnie z wykonawcami zaśpiewamy najpiękniejsze i najbardziej znane bajkowe przeboje.

Popularne hity pojawią się w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Zabrzmią piosenki z takich bajek jak: „Vaiana”, „Mała Syrenka”, „Kraina Lodu” czy „Zaplątani”. Wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów i w niesamowitej oprawie artystycznej.

Będziemy wspólnie śpiewać, tańczyć i wirować na parkiecie. Na ekranach wyświetlone zostaną teksty piosenek, zatem rodzice – nie obawiajcie się, że pamiętacie tylko słowa refrenu.

W związku z tym, że jest to czas karnawałowych zabaw, zachęcamy uczestników – zarówno młodszych, jak i starszych, do przebrania się w stroje karnawałowe. Niech będzie radośnie, kolorowo i wygodnie.

Koncert odbędzie się w czterech turach:

  • I TURA o godz. 10.00,
  • II TURA o godz. 12.30,
  • III TURA o godz. 15.00,
  • IV TURA o godz. 17.30.

Wstęp
na bal jest bezpłatny, ale biletowany. Pierwszeństwo udziału w wydarzeniu mają rodziny posiadające gdyńską Kartę Mieszkańca. Rejestracja dla osób nieposiadających Karty Mieszkańca rozpocznie się 29 stycznia. Na koncercie dzieci mogą przebywać wyłącznie pod opieką uprawnionych osób pełnoletnich.

Posłuchaj: Beata Nawrocka, dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury o obchodach 98. urodzin Gdyni.



Bieg Urodzinowy Gdyni


Tylko 11 dni zostało do startu Biegu Urodzinowego Gdyni z Decathlon, który przemknie głównymi ulicami naszego miasta. Zawody zorganizowane będą w ramach 98. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni. Oprócz biegu głównego na 10 km i startu na 1926 m w imprezie wystartują dzieci, młodzież i Nordic Walkerzy.

Biegowe święto w Gdyni zbliża się wielkimi krokami! Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon to nie tylko wielki powrót tych zawodów oraz cyklu Grand Prix Gdyni na biegową mapę Polski, ale także wyjątkowe święto mieszkańców, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w urodzinach swojego miasta.
– To nie tylko bieg, to niepowtarzalna okazja do wspólnego świętowania i spędzenia czasu na sportowo. Dlatego już teraz zachęcamy wszystkich entuzjastów biegania do zaznaczenia daty w kalendarzu i przygotowania się na sportowe celebrowanie kolejnych urodzin naszego miasta – zaprasza Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Rejestracja do końca stycznia

Żeby wystartować w Biegu Głównym i marszu Nordic Walking trzeba uiścić opłatę startową w wysokości 80 zł, jednakże to kwota przewidziana dla osób chcących wystartować tylko w jednej z trzech, wchodzącej w skład Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych imprez. Pakiet na dwa dowolnie wybrane biegi wynosi 130 zł, zaś start w trzech z nich wiąże się z uiszczeniem 160 zł.

Dzieci i młodzież, żeby wziąć udział w zawodach, będą musiały uiścić kwotę wpisowego w wysokości 40 zł w pakiecie na trzy biegi. Natomiast koszt startu w dwóch wiąże się z wydaniem 35 zł. Start tylko w jednym z nich wynosi 20 zł. Doskonale widać, że najtaniej jest zakupić pakiet na wszystkie biegi.

Osoby posiadające Kartę Mieszkańca mogą liczyć dodatkowo na zniżkę w wysokości 10%, lecz tylko w przypadku zakupu pojedynczego pakietu startowego.

Do Biegu Urodzinowego Gdyni, podobnie jak do pozostałych biegów z cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2024, można zapisać się w nowym Profilu Zawodnika znajdującego się na stronie internetowej imprezy. Rejestracja do lutowej imprezy odbywać będzie się tylko do 31 stycznia do godziny 23.59. Po tym terminie do Biegu Urodzinowego Gdyni będzie można rejestrować się wyłącznie 10 lutego w biurze zawodów. To również termin, w którym można zarejestrować się promocyjnie na cały przyszłoroczny cykl.

Wyjątkowy bieg z okazji urodzin miasta

Oprócz biegu głównego na 10 km, startów dzieci, młodzież i Nordic Walkerów Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało także trasę, którą przebiec można niezależnie od formy – bieg na 1926 metrów. Wystąpią w nim także znani i lubiani instruktorzy Gdyńskiego Poruszenia.

Na linii startu zameldują się: Magda Drażba (Pilates, Fitness, Zdrowy kręgosłup), Łukasz Długoński (Fitness, Zdrowy kręgosłup, Body Shape), Joanna Czarniecka (Pilates), Magdalena Biegańska (Zajęcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową) i Piotr Rogalski (Joga).

Bieg 1926 przygotowany został z radości do aktywności fizycznej, którą przeżywać może każdy posiadający więcej niż 16 lat. To dystans, który pokonać można całą rodziną – z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, córką, synkiem, wnuczkiem, wnuczką, sąsiadką, sąsiadem – także w i na wózku.

Koszulka w pakiecie i medal na mecie

Nowy partner tytularny, sklep sportowy Decathlon, odpowiada za przygotowanie specjalnej koszulki na Bieg Urodzinowy. Sportowy trykot techniczny w czarnym kolorze zdobić będzie motyw graficzny tegorocznych zawodów oraz charakterystyczna bryła zabytkowego budynku mieszczącego się przy ul. 10 lutego 24 – budynku biurowego ZUS, potocznie nazywanego budynkiem PLO, który zaprojektowany został w 1934 roku przez Romana Piotrowskiego.

Koszulkę otrzyma każdy z zawodników biegu głównego oraz imprez towarzyszących – biegu 1926, marszu Nordic Walking, a także startów dzieci i młodzieży, którzy dokonają rejestracji i opłaty elektronicznej (nie w biurze zawodów).

Charakterystyczny motyw graficzny będzie zdobił również medale, który otrzymają zawodnicy na mecie. Będą one nawiązywały formą i treścią do pozostałych, które zdobędą zawodniczki i zawodnicy startujący w kolejnych imprezach wchodzących w gdyński cykl, czyli w Nocnym Biegu Świętojańskim oraz Gdyńskim Biegu Niepodległości. Urodzinowy start będzie więc jedyną okazją na skompletowanie trzech oryginalnych gdyńskich trofeów, których rewersy komponować będą wspólnie logo tegorocznego cyklu.
– Tradycyjnie medale otrzymają najmłodsi startujący w Biegu Malucha, Starszaka, Młodzika i Juniora oraz dorośli ścigający się w biegu głównym na 10 km, w Biegu 1926 i w marszu Nordic Walking – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Świętujemy w Muzeum Miasta Gdyni


Wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni:

  • 9 lutego, godz. 18.00Dla przyjaciół Kachu –  odsłonięcie nowego muralu w Muzeum i prelekcja dr. Huberta Bilewicza „Inny. Kazimierz Kachu Ostrowski wobec szkoły sopockiej”Wstęp wolny. Liczba uczestników: 100 osób.

„Dla przyjaciół: Kachu” to najnowszy projekt muzeum, w którym poznamy postać wybitnego gdyńskiego artysty Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego (1917-1999). Malarza, ucznia profesorów malarstwa: Janusza Strzałeckiego, Artura Nacht-Samborskiego i architektury – Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz studenta w paryskim atelier awangardowych mistrzów, Ferdynanda i Nadii Léger, twórcy monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito, projektanta gobelinów, dywanów i witraży.

Kazimierz Ostrowski to wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor Akademii Sztuk Pięknych. Był wszechstronnym artystą, który po II wojnie światowej osiadł na stałe w Gdyni i przez ponad 40 lat prowadził w niej swoją pracownię. Ostrowski w unikalny sposób, łącząc kolor i geometrię, odmalowywał charakter i tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, natomiast wyraźnym, charakterystycznym głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

Tę „kachową” abstrakcję, a przede wszystkim postać samego Kazimierza Ostrowskiego, muzeum postanowiło upamiętnić w postaci muralu i aby podkreślić artystyczną ciągłość swoich działań, do jego zaprojektowania zaproszono Pawła Ł. Borkowskiego. Artysta zamalował swoją wcześniejszą wielkoformatową kompozycję poświęconą wi, a następnie odmalował, wykreowany przez siebie wierny portret Ostrowskiego, na tle będącym esencją jego ikonicznych portowych obrazów. Kachu, zazwyczaj schowany za swoimi dziełami, na muralu Pawła Ł. Borkowskiego jest wyrazistą postacią pierwszoplanową, która patrzy prosto na widzów i przyciąga ich spojrzenia.

Po odsłonięciu muralu odbędzie się wyjątkowa prelekcja dr Huberta Bilewicza pt. „Inny. Kazimierz Kachu Ostrowski wobec szkoły sopockiej”.

  • 10 lutego, godz. 11.00100 lat Gdynio! –  aktywne zwiedzanie wystawy „Gdynia – Dzieło Otwarte” dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki można pobrać ze strony: www.bilety.muzeumgdynia.pl. Liczba uczestników: 10 dzieci + opiekunowie.
  • 10 lutego, godz. 13.00„Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” – nowy moduł zmienny wystawy „Gdynia – Dzieło Otwarte”. Wstęp wolny. Liczba uczestników: 100 osób.

Wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” to opowieść o najdawniejszych dziejach współczesnej Gdyni. To wyjątkowa okazja, aby poznać pochodzące z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza zabytki archeologiczne. Odkrywane na terenie dzielnic miasta popielnice twarzowe i relikty kultury pomorskiej – ozdoby, urny i broń sprzed około 2 500 lat zostaną pokazane na wyciągnięcie ręki.

Archeologia to nauka o ludziach, dawnych mieszkańcach naszych ziem. Na wystawie „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.” szansę zrozumienia przeszłości, tych którzy byli tu przed nami, otrzyma każdy zwiedzający. Prezentowane w  Muzeum Miasta Gdyni zabytki archeologiczne odsłaniają najbardziej tajemnicze epizody z najdawniejszej historii miejsca zwanego dzisiaj Gdynią. Najnowsza publikacja „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” ma sprawić, by niepoznana stała się znana. Z kolei wystawa „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje” poprzez kontakt z artefaktami ma przybliżyć i pomóc zrozumieć to co nieoczywiste. Zapraszamy do wspólnego odkrywania pradziejów Gdyni.

Posłuchaj: Aleksandra Fijałkowska z Urzędu Miasta Gdyni o wystawie „Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje.”



  • 11 lutego, godz. 14.00MY O RZECZACH / RZECZY O NAS – finisaż wystawy. Wstęp bezpłatny, wejściówki można pobrać przed wydarzeniem w kasie. Liczba uczestników: 100 osób.

Żegnamy wystawą, która była dostępna prawie dziewięć miesięcy. Opowiada ona o relacjach między człowiekiem a przedmiotami. Celem ekspozycji jest odejście od naukowego szkiełka i oka i próba pokazania muzealnego obiektu w innym wymiarze – emocjonalnym, relacyjnym, ludzkim.

Podczas oprowadzania kuratorskiego, wędrując śladem pracowniczych opowieści o wybranych rzeczach, zobaczymy wiele obiektów – fotografie, listy, przedmioty codziennego użytku, meble, obrazy i inne muzealia – w których odbijają się ślady pamięci, prywatnych fascynacji, pasji czy przeżyć. I tak meblościanka projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich – kultowy mebel PRL-u, przykład ergonomicznego designu i ikona polskiego projektowania – stanie się wehikułem wspomnień dyrektorki muzeum. Makatka, kołowrotek czy maszyna do szycia przywołają dzieciństwo opiekunek wystaw. A pewna karta dań z kapitańskiej kolacji na „Batorym” przypomni postać kapitana transatlantyku, a prywatnie dziadka specjalistki z działu projektów. Na wystawie znajdą się historie obiektów, pozyskanych brawurowo – jak kuchnia z początków XX wieku – przez pracowników muzeum w wyniku zabezpieczania obiektów z budynku, co w rezultacie przyczyniło do powstania nowej kolekcji mebli, a prywatnie wytworzyło bliską więź człowieka z rzeczą.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Posłuchaj: Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni o obchodach 98. urodzin miasta.



Świętujemy w Muzeum Emigracji


W sobotę, 10 lutego w godz. 10.00-18.00 muzeum zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej. Przypominamy, że w godzinach otwarcia instytucji można za darmo skorzystać z dostępu do największej na świecie genealogicznej bazy danych (ancestry.com) i przekonać się, dokąd emigracyjne ścieżki poprowadziły naszych przodków.

Dodatkowo bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem po wystawie stałej zaplanowano w godzinach:

  • 10.00-11.30,
  • 11.45-13.15.

Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: kasa@muzeumemigracji.pl lub numerem telefonu 58 670 41 61.

Zajrzyj do muzealnych magazynów, poznaj tajniki pracy muzealnika i odkryj eksponaty, których na co dzień nie zobaczysz na tamtejszej wystawie stałej. Rodzinne pamiątki, fotografie, dokumenty, listy i przedmioty codziennego użytku – wszystkie kryją w sobie ciekawe historie i ślady biografii niezwykłych ludzi.

Na oprowadzanie po magazynach zbiorów Muzeum Emigracji zaprasza w godzinach:

  • 10.30-11.30,
  • 12.15-13.15,
  • 13.45-14.45.

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym: kasa@muzeumemigracji.pl lub numerem telefonu 58 670 41 61. Limit osób: 10.

„Kryminalna sobota” to specjalna edycja znanej i lubianej gry detektywistycznej „Kryminalny Piątek” dla osób 16+. Lubisz rozwiązywać zagadki i w aktywny sposób odkrywać nowe miejsca? Jesteś wielbicielem kryminałów lub gier fabularnych? A może dobrze bawisz się w escape roomie? Jeśli tak, to „Kryminalna sobota” (10 lutego) w Muzeum Emigracji jest dla ciebie.

Szczegóły gry są ściśle tajne. Nawet dyrektor muzeum nie wie, czego się spodziewać, gdy nad Dworcem Morskim w Gdyni zapadnie zmrok…  Jasne jest tylko to, że gdyński port skrywa wiele tajemnic. Tropienie oszustw agentów emigracyjnych, szukanie sprawców kradzieży cennych zabytków, odkrywanie mrożących krew w żyłach zagadek z przeszłości – wszystko może się zdarzyć. Będą potrzebne stalowe nerwy i umysły ostre jak brzytwa.

Podczas najbliższej rozgrywki przeniesiemy się do Gdyni lat 60-tych. Rozwiążemy tajemniczą zagadkę w ramach scenariusza „I pojawił się gość z nieba...”. Uwaga! Stroje lub elementy strojów nawiązujące do klimatu lat 60-tych mile widziane.

Scenariusz gry przygotuje ekipa z Sirius Game Studio. Wydarzenie jest adresowane do osób dorosłych i młodzieży od 16 lat.
Na specjalną edycję gry muzeum zaprasza w sobotę, 10 lutego w następujących godzinach:

  • 13.30-15.30,
  • 16.30-18.30,
  • 19.30-21.30.

Zapisy pod adresem mailowym: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt: 25 zł.

Posłuchaj: Justyna Sienkiewicz-Baraniak z Muzeum Emigracji o obchodach 98. urodzin Gdyni.



Warto wiedzieć


W dniu urodzin Gdyni (10.02) za wejście na wystawy w Centrum Nauki Experyment zapłacimy jedynie 10 zł, a za bilet do kina w Gdyńskim Centrum Filmowym – 17 zł.

Natomiast do Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji tego dnia wstęp jest bezpłatny.

Program urodzin Gdyni

Program urodzin Gdyni//proj. Jan Rutka

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2024 12:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2024 15:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także