Społeczeństwo

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Gdynia pamięta

Posterunek honorowy przy tablicy u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Słowackiego, która jest poświęcona pamięci społeczności żydowskiej (fot. Magdalena Czernek)

Posterunek honorowy przy tablicy u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Słowackiego, która jest poświęcona pamięci społeczności żydowskiej (fot. Magdalena Czernek)

Mija 81 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. Społeczność żydowska żyła również w Gdyni, dlatego nasze miasto przyłączyło się do obchodów tej ważnej rocznicy. Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy rozdawali na gdyńskich ulicach żonkile pamięci.


19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Kierowała nimi chęć odwetu i zadania wrogowi jak największych strat.

Dla uczczenia tej ważnej rocznicy oraz ofiar powstania w Gdyni zorganizowano oficjalne uroczystości. Odbyły się one przy tablicy u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz Słowackiego, która jest poświęcona pamięci społeczności żydowskiej. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i stowarzyszeń żydowskich, a także gdyńscy nauczyciele i uczniowie.
 
Przemówienia okolicznościowe wygłosili Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz Jakub Szadaj – przewodniczący gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.
 
– Powstanie trwało do 15 maja 1943 roku, ale należy wspomnieć, że było to pierwsze powstanie żydowskie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przy tej okazji warto powiedzieć o sytuacji Żydów w Gdyni. Przed wybuchem II wojny światowej społeczność żydowska w Polsce liczyła 2 mln. Największe skupiska były w Warszawie, Łodzi, a mniejsze – w Białymstoku, Radomiu, we Lwowie i w wielu innych miastach Polski. Gdyńska społeczność była nieduża, bo ok. około 5 tysięcy osób. W roku szkolnym 1936-1937 rozpoczęła działanie w Gdyni Żydowska Szkoła Rybacka. Kształciły się tam osoby, które miały pojechać na teren obecnego Izraela i założyć kibuc. Łącznie to było 77 osób – 60 chłopców i 17 dziewcząt. Uczyli się nie pływania, łowienia ryb, ale też biologii i zoologii, oceanografii, budowy silników, łodzi i statków. Stojąc przy tej tablicy, która pokazuje nam, ile osób zostało zamordowanych w Gdyni, musimy oddać cześć i pamiętać o tragedii całego narodu oraz o tym, iż naród ten był bardzo silnie związany z nami – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Tamte czasy były okropne, ale Żydzi walczyli wszędzie. Mój wujek zginął w powstaniu warszawskim, a drugi w powstaniu w getcie. Chciałbym też przypomnieć postać doktora Korczaka, który w getcie i obozie opiekował się dziećmi. I razem z nimi poszedł do gazu. To był heroizm. Dziękuję władzom Gdyni, że możemy tu dzisiaj mówić o tym i upamiętnić  bohaterów z tamtych czasów – dodał Jakub Szadaj, przewodniczący gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.

Była też wspólna modlitwa. A na koniec uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową. Uroczystości uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Akcja „Żonkile”


Ważnym elementem każdej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim jest akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Organizuje ją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN19 kwietnia na ulicach stolicy rozdawane są papierowe żonkile. Te kwiaty są symbolem pamięci. Marek Edelman – jeden z Żydów, który przeżył powstanie i wojnę – składał je co roku przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Uczestnicy gdyńskich uroczystości przenieśli akcję na ulice Gdyni – rozdawali żonkile przechodniom.

Uczniowie gdyńskich szkół wręczający mieszkańcom żonkile pamięci
Uczniowie gdyńskich szkół wręczający mieszkańcom żonkile pamięci (fot. Magdalena Czernek)

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Nosząc żonkila, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około 50 tys. ukrywających się w ruinach getta cywilach w 1943 roku

Muzeum zachęca też do publikowania zdjęć żonkili w mediach społecznościowych. Należy przy tym pamiętać o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.04.2024 14:56
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2024 15:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona