Społeczeństwo

Gdynia przystosowana do zmian klimatu. Uchwały po LXI sesji RMG

LXI sesja Rady Miasta Gdyni (fot. Magdalena Śliżewska)

LXI sesja Rady Miasta Gdyni (fot. Magdalena Śliżewska)

Aktualizacja Planu Adaptacji do zmian klimatu, nowe Rondo Honorowych Krwiodawców u zbiegu ulic płk. Stanisława Dąbka i kadm. Xawerego Czernickiego, przyjęcie do realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024-2027 – to tylko niektóre z uchwał, które przyjęto podczas LXI sesji Rady Miasta Gdyni.

 
Podczas sesji, która odbyła się 28 lutego w sali obrad Urzędu Miasta Gdyni, pod głosowanie zostały poddane uchwały dotyczące m.in.:

  • aktualizacji Planu Adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030

Plan Adaptacji miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030 zostały przyjęty uchwałą Rady Miasta Gdyni w 2019 roku. Jego opracowanie nastąpiło w ramach projektu MPA 44 na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Skarbem Państwa (reprezentowanym przez ministra środowiska) a prezydentem Gdyni.

W kwietniu 2023 roku zawarto aneks do w/w porozumienia, który umożliwiał dokonywanie zmian w opracowanym planie. Tym samym rozpoczęły się prace nad aktualizacją planu obejmujące m. in.: pozyskanie od interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych informacji oraz danych koniecznych do uwzględnienia w dokumencie oraz konsultacje publiczne zaktualizowanego projektu. W ramach konsultacji wpłynęło 12 uwag, które zostały w większości uwzględnione.

Aktualizacja Planu Adaptacji obejmuje m.in.:

  • korekty wynikające z obiektywnych zmian warunków społeczno-gospodarczych miasta, które nastąpiły po 2017 roku (zmiany demograficzne, rozwój gospodarczy, rozwój dróg rowerowych, rozbudowa sieci ciepłowniczej, rozbudowa sieci kanalizacyjnej, zmiany technologii w Elektrociepłowni Gdyńskiej, wprowadzenie pojazdów zeroemisyjnych w komunikacji publicznej etc.),
  • zmianę tabeli nr 7 określającej zadania adaptacyjne i mitygacyjne, z uwagi na fakt, że część zadań została już zrealizowana bądź jest w trakcie realizacji oraz pojawienia się nowych tego typu zadań zadań, nieujętych w pierwotnej wersji planu,

Realizacja zaktualizowanego planu przyczyni się do ochrony klimatu i przeciwdziałaniu skutkom jego zmian, dlatego nie zachodzą przesłanki do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tego dokumentu.

  • nadania nazwy Rondo Honorowych Krwiodawców rondu znajdującemu się u zbiegu ulic płk. Stanisława Dąbka i kadm. Xawerego Czernickiego

Honorowe krwiodawstwo to zarówno wspaniała idea jak i niezastępowalna metoda leczenia. W Polsce oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku. Honorowi krwiodawcy pomagają w wyzdrowieniu lub bezpośrednio ratują życie innych ludzi.

W Gdyni jest wielu honorowych krwiodawców, w tym tych, którzy oddali już dziesiątki litrów krwi pomagając setkom ludzi. Honorowych krwiodawców pragnie też wyróżnić gmina Kosakowo. Dlatego pojawiła się idea nadania nazwy Honorowych Krwiodawców rondu leżącemu na pograniczu naszych gmin. Rada Gminy Kosakowo podjęła już stosowną uchwałę w tym zakresie.

  • zmiany uchwały nr XXXIX/861/10 Rady Miasta Gdyni z dnia 27 stycznia 2010 roku w sprawie przyjęcia zasad i trybu udzielania i rozliczania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru oraz figurujących w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie administracyjnym gminy miasta Gdyni zmienioną uchwałą nr XVII/575/20 z dnia 26 lutego 2020 roku

Uchwała w sprawie udzielenia dotacji, przyjęta przez Radę Miasta Gdyni w 2010 roku (zmieniona uchwałą 26 lutego 2020 roku), dobrze funkcjonuje i stała się ważnym narzędziem wspierania przez samorząd lokalny działań konserwatorskich przy zabytkach. Obecne zmiany wynikają z lepszego rozpoznania potrzeb po latach funkcjonowania programu i w związku z tym z chęci dopasowania regulaminu do specyfiki zabytków Gdyni.

Rozszerzono zakres prac, na które można udzielić dotację z budżetu gminy. Do treści załącznika do uchwały dodano możliwość dofinansowania prac konserwatorskich przy dachach (w przypadku widocznych dachów stromych) budynków ujętych w grupie 3 figurujących w gminnej ewidencji zabytków, w wysokości 30% wartości kosztów prac oraz wprowadzono zapisy umożliwiające ubieganie się o dofinansowanie prac konserwatorskich (75%) przy historycznych elementach wyposażenia klatek schodowych, w tym szczególnie posadzkach, szlachetnych okładzinach ścian, oryginalnych drzwiach w sieniach, oryginalnych balustradach i innych oryginalnych detalach, np. grzejnikach, oświetleniu, skrzynkach na listy, parapetach itd. powstałych przed II wojną światową i zachowanych w oryginalnym stanie znajdujących się w budynkach wielorodzinnych oraz ubieganie się o dofinansowanie prac konserwatorskich (30%) przy historycznych ogrodzeniach posesji, na której znajduje się budynek, powstałych przed II wojną światową i zachowanych w oryginalnym stanie.

Zarówno historyczne klatki schodowe jak i oryginalne ogrodzenia stale ulegają degradacji i zniszczeniom. Klatki schodowe budynków wielorodzinnych, w których zachował się historyczny wystrój z oryginalnymi detalami są bardzo cennym elementem zabytku i dziedzictwa architektonicznego miasta. Jako część przestrzeni półprywatnej obiektu są często udostępniane osobom trzecim w celach turystycznych.
Historyczne ogrodzenia projektowane były często wraz z budynkami zabytkowymi jako spójne założenia o tej samej stylistyce, a więc są cennym elementem chronionego obiektu. Zmiany w zasadach udzielania dotacji wynikają również z licznych zapytań mieszkańców zabytkowych budynków o dofinansowania prac konserwatorskich przy wymienionych wyżej elementach.

  • programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na obszarze gminy miasta Gdyni na rok 2024

Uchwalenie niniejszej uchwały stanowi wykonanie obowiązku nałożonego na radę gminy na podstawie ustawy o ochronie zwierząt w zakresie określenia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

Gmina Miasta Gdyni w drodze konkursu przeprowadzonego na podstawie art. 11 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie powierzyła Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals” prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo”, stąd część zadań określonych w programie realizował będzie podmiot prowadzący schronisko.

Gmina miasta Gdyni w drodze konkursu przeprowadzonego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie powierzyła Pomorskiemu Ośrodkowi Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja z siedzibą w Pomieczynie przy ul. Słupia 30 zadanie dotyczące świadczenia pomocy weterynaryjnej zwierzętom dzikim, egzotycznym i gospodarskim czasowo odebranym lub z innych przyczyn pozbawionym opieki. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada obowiązek regulacji w programie wyłącznie kwestii dotyczących pomocy zwierzętom bezdomnym, jednak gmina w umowie z w/w ośrodkiem zapewnia świadczenie pomocy weterynaryjnej również dzikim zwierzętom chorym oraz tym, które zostały uwięzione lub okaleczone w wypadkach komunikacyjnych lub z innych przyczyn wymagających pomocy weterynaryjnej.

Na mocy umowy pomiędzy gminą miasta Gdyni a prowadzącym gospodarstwo rolne położone w Gdyni przy ul. Suchej 14 B zapewnione zostanie miejsce opieki zwierzętom gospodarskim czasowo odebranym lub z innych przyczyn pozbawionym opieki.

Gdynia na realizację w/w zadań zabezpieczyła w budżecie miasta na 2024 rok kwotę 3 594 000 zł (brutto).

  • zamiaru zmiany statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w części dotyczącej zakresu działania i lokalizacji filii oraz oddziałów

Zgodnie z ustawą o bibliotekach organizator biblioteki jest obowiązany na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o połączeniu, podziale lub likwidacji biblioteki podać do publicznej wiadomości informację o swoim zamiarze wraz z uzasadnieniem. Obowiązek ten dotyczy również zmiany statutu biblioteki w części dotyczącej zakresu działania i lokalizacji filii oraz oddziałów.

Planowana zmiana statutu biblioteki w części dotyczącej zakresu działania i lokalizacji filii oraz oddziałów polega na dopisaniu do listy filii bibliotecznych nowego obiektu: Biblioteki Butikowej. Placówka będzie miała swoją siedzibę pod adresem: ul. Wiczlińska 50A. Jest to obiekt szkolny w pełni przystosowany do pełnienia funkcji publicznych.

W zeszłym roku powstała w nim Biblioteka Butikowa – jako wypożyczalnia będąca częścią Biblioteki Witomino. Punkt w tej lokalizacji sprawdził się, w związku z czym dyrekcja biblioteki wystąpiła do organizatora z wnioskiem o utworzenie w tym miejscu pełnoprawnej filii.

Dzielnica Wiczlino należy do najprężniej rozbudowujących się dzielnic Gdyni. Do tej pory żadna instytucja kultury nie miała w niej swojego oddziału. Utworzenie Biblioteki Butikowej wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta Gdyni i Strategię Rozwoju Biblioteki. Stanowi również spełnienie jednego z  głównych punktów programu reorganizacji i modernizacji gdyńskiej sieci bibliotecznej, który zaczął być wdrażany przez miasto oraz dyrekcję biblioteki w 2017 roku. Będzie to korzystna zmiana dla mieszkańców nie tylko Wiczlina, ale i Chwarzna. Mieszkańcy uzyskaną bliższy dostęp do księgozbioru biblioteki, a także stałe miejsce, w którym będą mogli wypocząć po pracy i szkole, jak również wziąć udział w innych aktywnościach kulturalnych i akcjach czytelniczych organizowanych przez Bibliotekę Gdynia.

Oprócz powyższej zmiany, nastąpi również korekta adresu filii nr 18z ul. Kartuskiej 20 na ul. Kartuską 20 B. Jest to doprecyzowanie adresu zgodne ze stanem faktycznym, nie powodujące rzeczywistej zmiany siedziby placówki.

Poza tym podczas sesji przedstawiono sprawozdania z prac Rady Dzielnicy Działki Leśne oraz Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii.

Kolejna sesja Rady Miasta Gdyni odbędzie się 20 marca.

Pełny porządek obrad można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2024 12:21
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2024 08:44
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona