Społeczeństwo

Gdynia uczci 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Flagi NATO i Polski powiewające na masztach na skwerze Kościuszki (fot. Mateusz Dietrich)

Flagi NATO i Polski powiewające na masztach na skwerze Kościuszki (fot. Mateusz Dietrich)

We wtorek, 12 marca minie 25 lat odkąd Polska wstąpiła do NATO. By uczcić tę ważną rocznicę, przed Pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości. Chętni będą mogli również zwiedzić okręty ORP „Piorun”, ORP „Albatros” i ORP „Błyskawica”, a także wejść na pokład włoskiej fregaty ITS „Luigi Rizzo”. Na dzień otwarty i wystawę „25 lat Polski w NATO” zaprasza z kolei Muzeum Marynarki Wojennej.


NATO to międzynarodowy układ wojskowy, który od 1949 roku gwarantuje bezpieczeństwo zewnętrzne wszystkim jego członkom. Polską przystąpiła do niego 12 marca 1999 roku. W tym roku mija zatem 25 lat obecności naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Z tej okazji w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości.

We wtorek, 12 marca o godz. 10.00 przed pomnikiem Polski Morskiej zaplanowano uroczysty apel z udziałem wojskowej asysty honorowej. Rozpocznie go odegranie hymnów Polski i NATO z jednoczesnym podniesieniem flag Rzeczypospolitej Polskiej i sojuszu. Następnie zostanie oddany salut świąteczny – 11 wystrzałów z pokładu „Błyskawicy”. Następnie odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń Gwiazda Morza Śródziemnego. Podczas uroczystości nie zabraknie wystąpień okolicznościowych. Tradycyjnie zostaną również złożone kwiaty przed pomnikiem. Całość zakończy defilada.

Przy nabrzeżach Pomorskim i Prezydenta zacumują jednostki Marynarki Wojennej, które zostaną udostępnione do zwiedzania. Od godz. 11.00 do godz. 17.00 będzie można wejść na pokład okrętu rakietowego ORP „Piorun” i niszczyciela min ORP „Albatros”. W tym samych godzinach można również bezpłatnie zwiedzić ORP „Błyskawicę”. Natomiast od godz. 15.00 do godz. 17.00 przy nabrzeżu Francuskim (obok Muzeum Emigracji) do zobaczenia będzie włoska fregata ITS „Luigi Rizzo”. Uwaga: na pokłady okrętów nie należy wnosić materiałów niebezpiecznych, bagaży, toreb, plecaków i dużych przedmiotów.

O godz. 17.30 na Narodowym Stadionie Rugby (ul. Górskiego 10) zostanie rozegrany mecz towarzyski pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej RP a reprezentacją załogi ITS „Luigi Rizzo”. Wstęp wolny.

Dzień otwarty MMW


Z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO w swoje progi zaprasza też Muzeum Marynarki Wojennej. 12 marca instytucja organizuje dzień otwarty. Od godz. 10.00 do godz. 17.00 będzie można obejrzeć muzealne zbiory, a także zobaczyć specjalną wystawę „25 lat Polski w NATO”. Ekspozycja będzie dostępna do 25 maja.

Gdynia – ważne miejsce na mapie sojuszu


Gdynia jest ważnym punktem na mapie sojuszu. To tutaj działa dowództwo Marynarki Wojennej, a lokalna baza morska stała się portem, z którego operowały jednostki kilkudziesięciu państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Zawijają tu również okręty z amerykańskim sprzętem wojskowym. Niejednokrotnie był on przeładowywany właśnie w gdyńskim porcie.

Przez 25 lat naszej obecności w NATO Marynarka Wojenna RP brała udział w ponad 250 ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, Morzu Północnym, Norweskim, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. W ramach wszystkich operacji morskich polskie okręty przebyły łącznie 517 412 mil morskich. Od 2002 roku 10 polskich okrętów prowadziło działania pod flagą NATO podczas 26 misji. Nasze jednostki uczestniczyły m. in. w działaniach Stałych Zespołów Sił Odpowiedzi NATO (SNMG1 oraz SNMCMG1).

  • ikonaOpublikowano: 11.03.2024 15:51
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.03.2024 15:56
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona