Społeczeństwo

Gdyński Central Park z szansą na „Pomorskie Sztormy”

na zdjęciu ludzie słuchający muzyki

Ta cudowna przestrzeń stała się naturalną sceną koncertu//fot. Karol Stańczak

Park Centralny to największa gdyńska inwestycja ostatnich lat. Nic dziwnego, że wciąż jest w centrum uwagi. Teraz na to piękne i przemyślane założenie przyrodniczo-infrastrukturalne możecie oddać głos w plebiscycie „Pomorskie Sztormy”. Podpowiadamy, na jakie jeszcze gdyńskie nominacje możecie zagłosować.



Sztorm uosabia zmianę, twórczą siłę i żywioł zwiastujący zmianę. Taki od blisko dwóch dekad jest plebiscyt „Pomorskie Sztormy”, który honoruje ciekawe, nietuzinkowe inicjatywy, wyróżnia przedsięwzięcia i inwestycje, które poprawiają jakość życia i wzmacniają atrakcyjność regionu. Wśród nominowanych w tegorocznym plebiscycie znalazły się gdyńskie inwestycje oraz przedsięwzięcia i osoby związane z naszym miastem. Głosować można do 18 marca.

Zagłosuj na zielone serce miasta



Kategoria Sztorm Urbanistyczny wyróżnia inwestycje, projekty infrastrukturalne, a także podmioty – ludzie, firmy, organizacje, które kreują dobre przestrzenie urbanistyczne bądź na rzecz takich rozwiązań aktywnie działają.

na zdjęciu park z góry
Park Centralny to zupełnie nowe, kompleksowe zagospodarowanie zielenią terenu w samym centrum Gdyni// fot. Kamil Złoch

Park Centralny to zupełnie nowe, kompleksowe zagospodarowanie zielenią terenu w samym centrum Gdyni. To tutaj skrył się podziemny parking dla samochodów, tu pojawił się też staw, który co roku będzie się zamieniać w zimową ślizgawkę i wreszcie to tutaj skorzystamy z polany piknikowej czy oferty gastronomicznej. Aktywni znajdą dla siebie miejsce do biegów, ćwiczeń czy innych form treningu. A osoby szukające wytchnienia znajdą je wśród kwiatów i ziół lub w pobliżu stawu biologicznego, w którym można podglądać życie wodnych stworzeń. Głos na ten urokliwy zakątek można oddać do 18 marca.

leśny park Oksywie
Przejście przez lasek od ul. Bosmańskiej do Żeglarzy// fot. Przemysław Kozłowski

W tej kategorii znalazł się także ogromny projekt, jakim jest rewitalizacja dzielnicy Oksywie. Oksywie to jedna z kilku gdyńskich dzielnic objętych szeroko zakrojonym programem rewitalizacji terenów zdegradowanych. W ramach prac m.in. przebudowano dwa główne skrzyżowania, uspokojono ruch, ul. Makowskiego stała się strefą zamieszkania, a górna i dolna część dzielnicy została połączona efektowną, oświetloną ścieżką przez las. Wszystkie projekty zostały wcześniej skonsultowane z mieszkańcami.Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja części dzielnicy Oksywie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sztorm Ekologiczny

Klimat to temat uniwersalny. Katastrofa klimatyczna dotknie każdego, niezależnie od statusu materialnego, wieku czy poglądów politycznych. W kategorii Sztorm Ekologiczny chcemy uhonorować podmioty, które działają na rzecz lepszej jakości pomorskiego środowiska. Rafał Śniegocki i Piotr Kajut to społecznicy klimatyczni, którym na sercu leży wybrany w Budżecie Obywatelskim z 2021 roku projekt ratowania Turzycowego Błota. Ten delikatny ekosystem w zastraszającym tempie wysycha i traci swoją unikalną roślinność.

Sztorm Europejski


Sztorm Europejski za 2023 rok zostanie przyznany zarówno w Infrastrukturze, jak i Kapitale Ludzkim za wyróżniające się inicjatywy dofinansowane z Funduszy Europejskich. Nagrodzone zostaną przedsięwzięcia, projekty i pomysły, które przynoszą korzyści nie tylko lokalnym społecznościom, ale przede wszystkim mieszkańcom całego Pomorza.

na zdjęciu biały budynek

Nominację w tej kategorii zdobyła Gmina Miasta Gdyni za projekt Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A w Gdyni w ramach projektu „Gdynia odNowa: rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja”. Dwa dwukondygnacyjne budynki Przystani Widna 2A: Biblioteka Witomino i Dom Sąsiedzki stoją w centralnym punkcie dzielnicy: przy skrzyżowaniu ul. Chwarznieńskiej i Rolniczej. Wszyscy mieszkańcy Witomina mają tu łatwy dostęp – i warto z tego korzystać!  W Domu Sąsiedzkim do dyspozycji mieszkańców są m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka z Kącikiem Malucha, grami książkami dla małych i dużych, sala gimnastyczna z zapleczem sanitarnym, dostępna kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, a także miejsca spotkań i warsztatów. O tym, jakie sąsiedzkie wydarzenia i aktywności będą się tu odbywały, w dużej mierze zdecydują sami mieszkańcy. Warto więc przyjść i spotkać się z animatorami Domu Sąsiedzkiego, by porozmawiać o zajęciach, w jakich chcielibyśmy wziąć udział lub które moglibyśmy poprowadzić dla sąsiadów.  


Kolejnym gdyńskim nominowanym jest Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy za projekt „Rozbudowa ścieżki dydaktycznej Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni” za projekt „Rozbudowa Ścieżki Edukacyjnej Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego". Obiekt będący jednym z symboli Gdyni powiększył się o 900 m kw. Najbardziej spektakularnym elementem projektu jest nowa przestrzeń ekspozycyjna z 11 zbiornikami, w których mieszkają m.in. rekiny i płaszczki.
 

 
Zwycięzców plebiscytu wskażą czytelnicy serwisu Trojmiasto.Wyborcza.pl i papierowego wydania „Gazety Wyborczej Trójmiasto". Głosowanie trwa do północy w poniedziałek 18 marca 2024 roku. Głosy można oddawać internetowo, klikając poniżej (w każdej kategorii można oddać i wysłać jeden głos), albo listownie, wysyłając do naszej redakcji kupon publikowany w piątkowym „Tygodniku Trójmiasto".
Laureatów poznamy 2 kwietnia.

  • ikonaOpublikowano: 06.03.2024 11:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.03.2024 16:20
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona